[Çözüldü] Asus F3E Series Anormal Ses Sorunu ve çözümü

Başlatan eminux, 27 Ekim 2008 - 18:34:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eminux

Yeni aldığım notebook'umun aynı asus kullanıcılarının bazılarının yaşadığı kısık ses problemini yaşar yaşamaz tabiki alsamixer'e sarıldım ve ses yine tahmin ettiğim gibi çok güzel ve tatmin edici bir şekilde iyi durumda.
Yalnız burda dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Alsamixer'de cd bölümünün sesini %80'in üzerine çıkarttığınız zaman inanılmaz bir uğultu başlıyor. Bu uğultuyu önceleri farketmemiştim fakat bilgisayarı açar açmaz başlayan ve müzik dinlemeye veya film izlemeye başladığımda susan bu uğultunun sebebinin alsamixer'den kaynaklandığını düşündüm.

Ve tabiki tek tek denemeler sonunda alsamixer'in cd bölümünün sesini fazla açmamdan kaynaklandığını buldum.
Eğer benzer sorun yaşayan olursa sebepleri arasında olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.

atomkarinca

Güzel bir ipucu. Zaten diğer kanallar için de %100 yapmanızı tavsiye etmem, ses bozulabiliyor.

Felâsife

Bir de benim burada bahsettiğim yöntemini dener misiniz?
O uğultular da kaybolabilir. :)

Alıntı YapÖncelikle sistem tepsisinde ki ses denetimine sağ tıklıyoruz, Ses denetimlerini aç >>> Switchler bölümün de Tone bölümü varsa ve tik'liyse tik'ini kaldırıyoruz..
Eğer Tone bölümü yoksa ekliyoruz, Düzen>>Yeğlenenler Tone'yi seçiyoruz ve Switchler bölümün de Tik'i varsa kaldırıyoruz..

Burası çok önemli Tone bölümü olacak ama Tik'i olmayacak..

Konsolda ki Alsa mixer' de
Master ve PCM %100 olsun...
Bass ve Treble arzuya göre %70 olsun..
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

@mono sanırım sorunu zaten çözmüş @eminux ;)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Evet dediğiniz gibi @eminux çözmüş ama o uğultu çok normal değil,  2. mesajda ki mavi renkli yerde ki ton'e tik'i kaldırılınca uğultu da olmaması lazım.
Yok zaten orası da ayarlıysa yapacak bir şey yok. :D

eminux

valla hocam dediğin gibi yaptım tone bölümüne fakat cd bölümünü %80'in üzerine çıkartınca çıldırıyor alet. Çok ama çok rahatsız edici bir ses. Sanki arabasına yeni anfi taktıran birinin teyp'i açmadan önceki uğultusu gibi birde gaza basınca çoğalırya öyle bişiydiki neyse sorun halloldu.

Ama notebook'tan alınabilinecek en güzel ve tatminkar bir ses düzeyine kavuştu.

Felâsife

Zaten siz olayı daha önce çözmüştünüz, bana da geçmiş olsundan ziyade, güle güle kullanın hayırlı olsun demek düşer. :)

Güle güle kullanın :)