Ses kalitesi sorunu

Başlatan med_cezir91, 05 Mayıs 2014 - 17:42:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

med_cezir91

Bilgisayarımı alırken hoparlörlerinin ses kalitesi çok hoşuma gitmişti, ancak  bilgisayarda linux kullanmaya başladığımdan  beri bu özelliğinden faydalanamıyorum ses Windowsdakine kıyasla oldukça kalitesis çıkıyor (kulaklık çıkışı fena değil ). Aslında windowsda da normal ayarlarında aynı ancak dolby home özelliğini açınca ses canlanıyor. Linux'da dolby özelliğini kullanmanın bir yolu yokmudur.

Bilgisayarım lenozo z500, gerekli olabilecek çıktılar aşşağıdaki şekilde;

lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC269VC
Codec: Intel PantherPoint HDMI

lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     32474  1
snd_hda_codec_realtek   224173  1
snd_hda_intel          33719  5
snd_hda_codec         127706  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
snd_hwdep              17764  1 snd_hda_codec
snd_pcm                97275  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec
snd_seq_midi           13324  0
snd_rawmidi            30748  1 snd_seq_midi
snd_seq_midi_event     14899  1 snd_seq_midi
snd_seq                61929  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_timer              29990  2 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device         14540  3 snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
snd                    79041  19 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hwdep,snd_pcm,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
soundcore              15091  1 snd
snd_page_alloc         18529  2 snd_hda_intel,snd_pcm

aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 0: ALC269VC Analog [ALC269VC Analog]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

kodadiirem

"Dolby home" özelliği bulunan uygulamanın Linux dağıtımları için de bir uygulaması var mıymış, baktınız mı?
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

med_cezir91

Evet araştırdım ancak bulamadım öyle bir sürümü.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

http://askubuntu.com/questions/111920/how-do-i-get-dolby-advance-audio-virtual-surround-sound-working

Orada söylendiği gibi Pavucontrol ile bir şansını deneyebilirsin. Ancak, yine oradaki yorumda ifade edildiği şekilde eğer olay Windows'a özel bir şeyse bu durumda yapılabilecek bir şey var mıdır bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

med_cezir91

Pavucontrol uygulamasını denedim ama hiç bir gelişme sağlayamadım, çıkış aygıtı modülünü değiştirilebiliyor uygulama ile ancak benimkiler zaten doğru ayarlardaymış. Dolby gibi bir özelliği Linux ortamında kullanamamak gerçekten çok üzücü, hoparlörlerin neler yapabildiğini bilirken ubuntu'ya girip müzik dinlemek can sıkıyor.

M.K.Atatürk