Ubuntu dan ses gelmiyor

Başlatan linuxsever, 04 Nisan 2008 - 21:59:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linuxsever

arkadaşlar ben hp pavilion dv6500 kullanıyorum
vistanın yanında ubuntu kullanyorum.Ses gelmiyor açılışta ve müzik dinlerken.
Bu arada bu dizüstü bilgisayarının ubuntu driverları var mıdır acaba tamamen.
Varsa hemen vistayı silecem.Ubuntu süper!!!! :D

Sypro

Öncelikle lspci çıktınızı alalım. (terminal açın, lspci yazın ve entera basın. çıktının tamamını buraya aktarın.)

Onun dışında baktığım ve gördüğüm kadarıyla 131133 kodlu bug bu konu ile ilgili.
kaynak: https://wiki.ubuntu.com/Gutsy_Intel_HD_Audio_Controller

Ubuntu versiyonu nedir? Güncellemelerin tamamnını yaptınız mı? İşlemciniz 64bit mi / 64bit sistem mi kurdunuz?  Bu sorulara da cevap alabilirsek güzel olur.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

komikimben

ubuntu icin ozellikle sitesinde olmadigini biliyorum. resmi sitesinde yoktur.

alsa driver genel bir ses karti driveridir gnome dagitimlari icin. o sorunu cozucektir sanirim.

linuxsever

Sistem 32 bit ubuntu 7.10... :-X GÜncellemeleri yaptım. :'(

umutubuntu

Alıntı yapılan: komikimben - 04 Nisan 2008 - 22:22:48

alsa driver genel bir ses karti driveridir gnome dagitimlari icin. o sorunu cozucektir sanirim.

:o

komikimben

panik olma yav :D

Sypro

güncelleme sonrası ses kaybı çok karşılaşılan bir durum.

terminalde
sudo apt-get install linux-backports-modules-generic
komutunu işletip daha önce de istediğim lspci ile birlikte yazar mısınız?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Alıntı yapılan: komikimben - 04 Nisan 2008 - 22:22:48

Emin olmadığımız bilgileri aktarmayalım lütfen. Aksi takdirde insanların şaşırması normal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

linuxsever

Ses kartım realtek high definicion. Lüften yardım. :'(  Ubuntu'dan ses gelmiyor.

Yönetim Notu: Gereksiz gülen suratlar silindi.

linuxsever

Arkadaşlar ses kartımın tam numarası Realtek High Definition Audio Driver 5.10.0.5494

Lütfen arkadaşlar ben de araştrıyorum google da filan Yardım lütfen. :'(

komikimben

kardesim su adrese bir bak.

sanirim senin sorununun cozumu var.

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.22/+question/21574

bu linkin icinde baska bir link var. orada ki mutlaka cozecektir merak etme.

https://help.ubuntu.com/community/HdaIntelSoundHowto

ingilizce anlamadigin yerlerde sorabilirsin ama emin ol anlasilmicak bir sey yok.

linuxsever

teşekkürler kadreşim çok saol ;)

komikimben

linuxsever

Komikimben arkadaşım, senin yöntem olmamıştı ama ben  yinede teşekkür ettim. ;D

Alıntı YapÖncelikle lspci çıktınızı alalım. (terminal açın, lspci yazın ve entera basın. çıktının tamamını buraya aktarın.)

Onun dışında baktığım ve gördüğüm kadarıyla 131133 kodlu bug bu konu ile ilgili.
kaynak: https://wiki.ubuntu.com/Gutsy_Intel_HD_Audio_Controller

Ubuntu versiyonu nedir? Güncellemelerin tamamnını yaptınız mı? İşlemciniz 64bit mi / 64bit sistem mi kurdunuz?  Bu sorulara da cevap alabilirsek güzel olur.

Dediğini yaptım ne çıktıysa yazıyorum.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 0c)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 0c)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Contoller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8400M GS (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)
06:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 01)
07:09.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
07:09.1 Generic system peripheral [0805]: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
07:09.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)
07:09.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
07:09.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 12)

(Bu arada bu driverleri bulabilir miyim?

Acil yardım. Galiba ubuntuyu siliceğim. Neredeyse hiçbir şeyi tanımadı. Bana ubuntuyu; "Herşeyi ta

nıyor." diye övdüler. Ben de hemen arkadaşımdan edindim. Lütfen yardım :'(

Özgürlük.....

heartsmagic

Alıntı Yap00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)

Forumda çok konuşuldu bu kart. Arama yapabilirsin.

Sypro

Alıntı yapılan: linuxsever - 12 Nisan 2008 - 20:52:16
Bu arada bu driver ları bulabilirmiyim?

Acil yardım.Galiba ubuntu yu silicem ya neredeyse hiçbirsey tanımadı.Bana ubuntu yu herşeyi tanıyo diye övdüler bende hemen arkadaşımdan edindim.Lütfen yardım :'(

verdiğiniz liste driver listesi ya da driver gerektirenlerin listesi değil, pci olarak bağlı parçalarınızın bir dökümü. ona göre hangi parça var ise özel bir işlem yapılmış mı daha önce diye bakmak için istedik. aynı şekilde lsusb yazarsanız usb bağlı aygıtlarınızın dökümü çıkar.

ayrıca evet Ubuntu neredeyse her parçayı sorunsuz tanıma özelliğine sahip. bazen sorunlar çıkarttığı da oluyor. sizin sisteminizde de en fazla ses kartı, ekran kartı ve wireless'ı tanımamıştır. ekran kartı ve wireless restricted drivers'dan yapılır kolayca, ses kartı için de foruma bakarsanız bir çok sonuç görebilirsiniz, bir çok ses kartı sorununu çözdük sanıyorum ki.

bu kadar kesin ya da çabuk kararlar vermeyin derim kısaca.. biraz araştırırsanız sorunlarınızın çözümüne ulaşabilirsiniz.

linuxsever

Tam 1 haftadır aramdığım forum kkalmadı  >:( bulamıyorum .Bana bir yardım ederseniz sevinirim.

Sypro

8.04 ile denediniz mi?
Forumda yazanları denediniz mi?
Şu ana kadar neler deneyip, ne sonuçlar aldınız?

"Bulamadım" "olmuyor" "pes ettim" gibi şeyler anlamamızı kolaylaştırmıyor malesef, yardım edebilmek için bazı verilere ihtiyacımız var.

linuxsever

Alıntı Yap8.04 ile denediniz mi?
Forumda yazanları denediniz mi?
Şu ana kadar neler deneyip, ne sonuçlar aldınız?

"Bulamadım" "olmuyor" "pes ettim" gibi şeyler anlamamızı kolaylaştırmıyor malesef, yardım edebilmek için bazı verilere ihtiyacımız var.

1)8.04 ü denemedim dvd sürümünü indiriyorum.Bir an önce inmesini bekliyorum.
2)Forumda ses kartları bölümünde yazanları denedim olmadı.
3)Sistemle ilgili bütün dediğiniz kodları terminale girip çıktıları yazdım.
4)Başka birşey daha ekleyeceksem söyleyin
5)İngilizce pek bilmiyorum o nedenle arama yaptığım siteleri de doğal olarak anlamıyorum

heartsmagic

Başlığı şöyle baştan bir okudum. Tam olarak neler yaptığını, hangi aşamada hangi hatayı aldığını falan yazmamışsın. Hal böyle olunca yardım etmek imkansız oluyor. Sana tavsiye edilenleri, verdiğin komutlarla ve sonuçlarıyla beraber buraya yazacaksın ki yorum yapabilsin insanlar.