Virtual Boxla ilgili bir soru

Başlatan eronis, 02 Mayıs 2014 - 00:11:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Virtual Box ta bir işletim sistemini hiç kasmayacak şekilde kurmak istiyorum. Amacım Virtual Box kasmasın. bunun için Virtual Box'a kaç gb ram vermeliyim. Hadi en kötü ihtimalleri düşünelim. KDE 4 yada Gnome 3 masaüstüyle çalışacak. Kaç GB yeterli gelir ?

1- Linux açmak için ne kadar ram gerekir ? tabi kasmayacak
2- Virtual Box üzerinden Windowsta oyun oynamak için ne kadar ram gerekir ? (sorum pc min kaç GB ram'i olması gerektiği)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Kasmayacak şekilde diye bir şey ne yazık ki pek mümkün değil. Bellek boyutun ne kadar geniş olursa olsun çalışan sistem sanal bir ortamda çalışıyor. Haliyle kasma yaşanacaktır. Kaldı ki konak sistem de sanal makineden dolayı şiştiği için misafir sistemi etkilemekte. Sanal makineler çok uzun süreli kullanımlar için uygun değil, en azından kişisel bilgisayarlara kurulup kullanılanlar.

Oyun oynama meselesi de sadece bellek ile alakalı değil, grafik kartı sanallaştırması ile alakalı. Doğrudan oyun ismi vermediğin, sistemindeki bellek boyutunu  da belirtmediğin için net bir şey söylemek zor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matrax_41

Özellikle yüksek işlem gücü gerektiren 3B oyunlarda sanal makineden verim alamazsın.

eronis

Benim istediğim oyunlar AMNESİA THE DARK DESCENT, DAYLİGHT, MOUNT AND BLADE gibi oyunlar. Bir arkadaş bana bir msi bilgisayar gösterdi şiddetle bunu al dedi ama 1300 tl ye de bir bilgisayar buldum. Yaa iyisimi ben buraya link atayım siz yorum yapın.

Bu adamın bana şiddetle almamı tavsiye ettiği bilgisayar;
http://www.hizlial.com/msi-cx61-2od-231xtr-i7-4702mq-22ghz-8gb-1tb-2gb-gt740m-156-freedos-notebook/10359290

Bu da benim bulduğum ucuz bilgisayar;
http://www.istanbulbilisim.com.tr/acer-aspire-v3-551-notebook-fiyati,37011.html

Ben sonuçta bu bilgisayarların ikisiylede bunları oynayabilirim ayrıca acerin sistemine bakınca 4 çekirdekli bir makina. ATİ olması yüzünden biraz tırsıyorum. Biliyorum bu konuyu kırk kez açmışımdır ama ben bir malı alırken çok iyi düşünürüm (babamdan genetik olarak geçmiş olamalı :D) Çünkü daha ucuza aynı işi görecek yada daha iyi bir makineyi almamak bana koyar :D düşünsenize bi makineye 2500 TL vermişsiniz adam o makinenin aynısını 1500 TL ye sana getirirdim diyor :D Daha önce babamın aldığı bilgisayarda öyle bir durum oldu. Adam dediki yanında salatalık vermedilermi :D Dedim neden ? 1000 TL kazık yemişin "yeni moda" kazıklanan adamın aldığı ürünün yanında 1 kilo salatalık. Kendimi salak gibi hissettim :D

Yani kısacası bir şeyi alacaksan 100 kere araştıracan 1 tanesini alacan o da ne çok berbat nede çok pahalı olacak. Anladığım kadarıyla oyunu wine dan oynayabilirmişim. APPDB ye girince baktım ki ben son baktığımdan beri oyun bakımından wine da baya ilerleme var. Bu durumda VirtualBox tan sadece sıradan bir linux açamak istiyorum. Mesela Acer işimi görürmü ? Arkadaş bana dediki ATi den ve AMD den uzak dur. Ama baktım ki fiyatları uygun. Neden ? diye sordum driverlarda sorun çıkarıyor dedi. Ararştırdım sadece Radeon X serisinde sorun çıkarıyormuş. Benim alacağım HD 7000 serisi. Wine ile uyumsuzluk dediler o yüzden biraz tedirginim. Eğer çözümü var araştırsan bulursun diyorsanız ATi li olan daha işime gelir.

Bu arada bu kadar bilgiyi de 1 hafta önce bilmiyordum ki i3-i5-i7 yada a4-a6-a8-a10 deyince hepsini 4 çekirdekli sanıyordum :D arkadaşlar sağolsun baya şey öğrettiler donanım hakkında onlarada teşekkür ederim :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

canosayan

açıkçası wine düşünerek bilgisayar almak, su sayacının yönüne bakarak ev almaya benziyor. 

Her ne kadar demek istemesemde wine temel olarak emulator tadında gezinen bir uygulama. üzerinde kurulacak bir uygulamanın en ufak sürüm güncellemesi çalışmamaya neden olabilecek bir nokta.
Diğer açıdan virtualbox ile iş halletmek cidden güçlü bir bilgisayar değil ise biraz hayal kalıyor.

Güncel olarak kullandığım iki bilgisayar var. biri i5 + 8gb ram + ssd diğeri ise i7 + 8gb ram + hdd. İkisinde de aynı vdi den çalışan windows sanal makineleri var. Ama hangisi dersen ikisininde performansı süper değil.

Ayrıca olaya sadece 1000 tl ye salatalık bakmamak lazım. Eğer bilgisayar yerine domates alıyorsanız işe yarayabilir o hesap. 1000 tl fazla vermeyim kar edeyim derken 1500 tl'ye bir işinize yaramayan bir bilgisayar alabilirsiniz. o noktada toplam zarar ne kadara gelir siz hesaplayın. 

ekonomi her zaman aldım verdim değildir. ortada fırsat maliyeti denen bir durum da var.
Chmod bizim işimiz.

ekremsenturk

Bütün elekronik ürünlerin fiyatları, piyasaya çıktıklarından 6 ay sonra, veya daha yeni bir modellleri çıktığında, ortalama üçte bir düşer. Bu durumda kazıklanmamak için 6 ay beklemek gerekiyor. Veya 6 ay önce çıkmış (eski) modeli bulup satın almak gerekiyor. Satıcılar her zaman başkasının sattığı ürünlere kaka derler.