Çevrimiçi uygulamalarda 'i've 'ı' karakterlerini yazamıyorum

Başlatan gokhanyildiz, 01 Mayıs 2014 - 17:56:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokhanyildiz

Unity için birkaç webapp kurulumu yaptım. Bunlar twitter, linkedin ve facebook messenger. Fakat şöyle 2 problemim var. Twitter ve linkedin de "ı", "i" ve "@" gibi karakterleri kullanamıyorum. Türkçe kalvyeden kaynaklıdır diyerek klavye dilini ingilizce denedim yine işe yaramadı. Bu tuşlar herhangi bir tepki vermiyor. Bunun dışında birde facebook messenger'ı kurdum ama o da uygulama başlarken beyaz ekran olarak kalıyor. Yani app içeriği yüklenmiyor bir türlü. Bu konu hakkında sorun yaşayan ve bu sorunları çözebilen var mı?

if

@MaTh1ens, i yerine ı'ya basında alıyor mu tuşu?

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: if - 01 Mayıs 2014 - 18:10:08
@MaTh1ens, i yerine ı'ya basında alıyor mu tuşu?

Hayır almıyor. Zaten ingilizce klavyeye alışkınım. İlk onu denedim olmadı. Herhangi bir işlem yapmıyor i ve ı tuşlarında. Bunları geçtim @ işareti de yapamıyorum. Sanal klavye ile de denedim olmadı.

stopcu

İyi günler arkadaşlar.  Qt Creator'da editor 'i' ve 'ı' karakterlerini yazamıyorum. Firefox tarayıcısının masaüstü gmail uygulamasını indirdim ondada aynı sorun var 'i' karakterini yazamadığım için e-mail adresimi giremiyorum. BU sorunu nasıl düzeltebiliriz acaba? Şimdiden teşekkürler.

cagriemer

Sorunlar ayni oldugundan basliklari birlestirdim.

if

Firefox değil de Ubuntu tarayıcısı kullanılıyor sanırım bu "uygulamalarda".

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43049.0

Nasıl Firefox'u öntanımlı yapacağımızı bulamadım fakat bunu kaldırmayı deneyebiliriz sonra Firefox'u yaparız.

sudo apt-get remove --simulate webbrowser-app çıktısına bakayım.

stopcu

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  libunity-webapps0 unity-webapps-common unity-webapps-gmail
  unity-webapps-service webapp-container webbrowser-app xul-ext-unity
  xul-ext-websites-integration
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 8 paket kaldırılacak ve 5 paket yükseltilmeyecek.
Remv xul-ext-unity [3.0.0+14.04.20140416-0ubuntu1]
Remv xul-ext-websites-integration [2.3.6+13.10.20130920.1-0ubuntu1]
Remv unity-webapps-gmail [2.4.16+14.04.20140409-0ubuntu1]
Remv unity-webapps-common [2.4.17+14.04.20140416-0ubuntu1]
Remv unity-webapps-service [2.5.0~+14.04.20140409-0ubuntu1] [libunity-webapps0:amd64 ]
Remv libunity-webapps0 [2.5.0~+14.04.20140409-0ubuntu1]
Remv webapp-container [0.23+14.04.20140416-0ubuntu1]
Remv webbrowser-app [0.23+14.04.20140416-0ubuntu1]

if

Tamam. O zaman sudo apt-get purge webbrowser-app
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove
sudo apt*get install xul-ext-websites-integration

stopcu

Kodları teker teker çalıştırdım. Gmail uygulaması kaldırıldı. Qt Creator'da aynı sorun hala devam ediyor.

if

@stopcu, Gmail'i tekrar web uygulaması olarak atar mısın? Artık Firefox'la açılacaktır ve umarım i harfini yazabilirsiniz.

QT Creator için: ibus-qt4 paketini kurun. qtconfig-qt4 komutu ardından Arayüz > Öntanımlı Girdi Metodu > ibus seçin.

stopcu

Gmail uygulamasını tekrar indiremedim.  Gmail'in sitesini girince kendi otomatik olarak sormuştu. Şimdi sormadı.
Qt Creator içinde ön tanımlı girdi metodunda sadece xim var ibus yok ne yazık ki.

" ibus-qt4" paketini kurdum ibus olarak değiştirdim ancak hala ı ve i yi yazamıyorum.

if

@stopcu, LC_ALL=C qtcreator ile açınca en azından ı tuşuna basabiliyor musunuz.

stopcu

@if, o kodla açınca i de ı da yazabiliyorum :)

khandor

Merhaba

ubuntu yetkilendirmek istediğimde özellikle "i" ve "ı" tuşuna basınca "ekran görüntüsü" ndeki soru işaretleri çıkıyor konu hakkında yardımcı olurmusunuz.

Kolay gelsin

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Çevrimiçi uygulamaların haricinde bu sorun oluyor mu?
Forumda buna benzer bir başlık açılmıştı kısa bir zaman önce, onunla aynı sorun olabilir.

Konu şu: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43276.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

@stopcu, qtconfig-qt4 üzerinden ibus yerine xim seçince ve yukarıdaki gibi başlatınca yazabiliyor musunuz karakterleri?

stopcu

khandor

kısayollarda oluyor. chorme da ve Firefox' da herhangi bir sorunla kaşılaşmıyorum.
Evet o başlıktaki kodları denedim fakat bir sonuç elde edemedim. Eğer aklınıza bir çözüm gelirse denemek isterim.

heartsmagic

Bu başlığı orayla birleştirip, oradan devam edelim irdelemeye.

heartsmagic

Bu sorun çevrimiçi uygulamalarda oluyor, artık bu belli. Bugün benim de başıma aynı şey gelince önce kullandığım çevrimiçi uygulamanın nasıl çalıştığını keşfettim. Sorun yapan uygulama Telegram eklentisiydi.

Kurduğum paket ismi şuydu: unity-webapps-telegram
Önce bunun masaüstü dosyasın buldum: /usr/share/applications/Telegramzhukovgithubio.desktop
Çalışma satırı şöyleydi: Exec=unity-webapps-runner -n '....=' -d 'zhukov.github.io' %u
Tuttum başına LC_ALL=C koydum, sorun düzeldi.

Şimdi, bu geçici çözüm iş görebilir. Ancak böylece devam edemeyiz sanırım, bir hata kaydı var mı diye bakmak lazım. Yoksa açmak gerekiyor. Gmail eklentisinin hangi paketle geldiğini bilen var mı? Ya da webbrowser-app paketi ile hep beraber geliyorsa bu eklentiler, masaüstü dosyasındaki çalıştırma satırını paylaşabilecek olan var mı? Ya da bu uygulamalara ait masaüstü dosyaları var mı?

Zamanında kullanmadığım için silmiş olabilirim. En azından ne nerede bilirsek hata kaydı açarken dener öyle geri bildirim yaparız.

if

Alıntı yapılan: stopcu - 04 Mayıs 2014 - 18:56:36
@if, evet yazabiliyorum.

O zaman ibus ya da xim2den kaynaklanmıyor. @heartsmagic yakalamış zaten:)

stopcu

Teşekkürler @if şuan için tam bi çözüm yok anlaşılan :)

plazma

bende gmail i değilde facebook olanı denemiştim onda da yapıyor ama telegram kurulu değil bende qt ye kaldırdım kurmadım sonra vakit kalmadığı için bırakmıştım öyle unutum gitti bu başlığı görene kadar artık eve gidince denerim tekrar, yazarım

heartsmagic

Böcek kaydını açtım:
https://bugs.launchpad.net/unity-webapps-facebookmessenger/+bug/1316379

Webapps tarafına açtım, ancak oradan illa ki bir projeye yönlendiriyor bizi. Ben de ilk sıradaki Facebook için olan uygulamayı tercih ettim ve açıklamada bu hatanın hepsinde olduğundan bahsettim. Launchpad hesabı olanlar hata kaydının sol üst tarafından "Yes, it affects me" diyebilirler.

Not: Daha önce açılan bir başka kayıt göremedim, ancak varsa o kayıttan bizi yönlendirirler zaten.

plazma

şöyle bir makale bulmuştum denedim ama olmadı tabikide uzman arkadaşlarda bir göz gezdirirse tabi burda Türkçe ve kendi dizin isimlerimzie göre denedim altına discus yorumuda attım ibus ile alaklı bir cevap verilmiş.

http://www.muktware.com/2014/04/fix-keyboard-issue-non-englishus-ubuntu-upgrading/25164