Low graphic Mode Hatası

Başlatan lordofthelbs, 01 Mayıs 2014 - 12:17:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lordofthelbs

Forumda bu hata ile ilgili 3-4 başlık var, o başlıklardaki çözümleri denedim ama olmadı.Ubuntuyu 3-4 kez yeniden kurdum,yabancı kaynaklardan çözümler denedim ama olmadı.Ekran kartı çıktısı aldığımda sadece intel hd ekran kartı yazıyor,amd yazmıyor.
Ekran kartım : Radeon HD 8500M

cagriemer

Iki ekran karti mi var bilgisayarda? Forumdaki hangi basliklari denediniz ve ne gibi hatalarla karsilastiniz detaylica anlatir misiniz?

Ilerisi icin referans olmasi adina https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver baglantisi da dursun burada.

lordofthelbs

aslında hata ile karşılaşmadım,gerekli kodları çalıştırdım ama işe yaramadı,yine açılışta aynı hata.İntel HD4000 ve Amd radeon HD8500M var.

cagriemer

Anladim. https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/AMD baglantisinda bulunan hibrit kart cozumunu deneyebiliriz isterseniz. Elimde boyle bir sistem olmadiginda korleme yardimci olmaya calisacagim. Dolayisiyla ne yazdiginizi ve ekranda ne gordugunuzu buraya aktarmaniz onemli. Daha once sahipli suruculeri kurmayi denediyseniz ya da kurdunuz ve calismadiysa bunlardan arta kalanlari kaldirin islemlere baslamadan. Depolardakini kurduysaniz paket yoneticinizle kaldirabilirsiniz. Ardindan bir terminal penceresi acip masaustu dizininize gecin.

1) Sahipli surucuyu bilgisayara cekelim. Masaustunde oldugunuzu varsayiyorum dizin olarak.
wget http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-catalyst-14-4-linux-x86-x86-64.zip

2) Sikistirilmis dosyayi genisletelim.
unzip amd-catalyst-14-4-linux-x86-x86-64.zip

3) xorg.conf dosyasini yedekleyelim.
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

4) Daha once sahipli suruculeri kurmayi denediyseniz ya da kurdunuz ve calismadiysa bunlardan arta kalanlari kaldirin.

5) Bilgisayari yeniden baslatalim.
sudo shutdown -r now

6) Her ihtimale karsi olasi bagimliliklari kuralim. (Bu islemi bir kere yapmaniz yeterli)
sudo apt-get install gcc linux-headers-generic

7) Bilgisayar acildiginda tekrar terminal penceresi acip masaustu dizinine gelin. Ardindan genislettigimiz dizine gecelim.
cd fglrx-14.10.1006/

8 ) Kurulum dosyasina calistirma izini verelim.
chmod 755 amd-driver-installer-14.10.1006-x86.x86_64.run

9) Kurulum islemini baslatalim.
sudo ./amd-driver-installer-14.10.1006-x86.x86_64.run

10) Gelen pencerede "Install Driver" secenegini sectiginize emin olun.

11) Yeni xorg.conf dosyasini olusturalim.
sudo amdconfig --initial

12) Bilgisayari yeniden baslatalim.
sudo shutdown -r now

13) Su komutun ciktisina bakalim.
fglrxinfo

14) "Catalyst Control Center " eger her sey yolunda gittiyse bu asamada suruculer arasinda secim yapmayi sunuyor olmali.

Bir bu adimlari izleyin. Neler olup bittigini gorelim. Ona gore tekrar yorumlama sansimiz olacaktir.

lordofthelbs

tty1 penceresinden dediğiniz komutları yazdım,2.komuttan sonra şöyle bir hata verdi: "End of central directory signature not found Either this file is not a zip file, or it constitues one disk of a multipart archive In the latter case the central directory and zipfile comment will be found on the last disk(s) of this archive.
unzip cannot find zipfile directory in one of amd-catalyst-14-4-linux-x86-64.zip or amd-catalyst-14-4-linux-x86-64.zip.zip and cannot find amd-catalyst-14-4-linux-x86-64.zip.ZIP, period".

cagriemer

Dosyayi indirirken bir sorun cikmisa benziyor. Arsiv dosyasi bozulmus sanirim. Tekrar indirmeniz gerekecek bu durumda.

lordofthelbs

2-3 defa indirdim amd-catalyst-14-4-linux-x86-64.zip.2 oldu inen dosyanın adı.unzip amd-catalyst-14-4-linux-x86-x86-64.zip.2 şeklinde denedim yine aynı hata.

cagriemer

O dizinde ls -al komutunu yurutup ciktiyi kod etiketi icinde aktarir misiniz?

lordofthelbs

Çıktı ekte

[eklenti yönetici tarafından silindi]

cagriemer

Paketin asli 110 kusur MB. Sizde sadece 47KB gozukuyor. Bir indirme problemi var. wget yerine bir de tarayicinizdan dener misiniz?

lordofthelbs

sisteme giremiyorum ki,sadece tty1 penceresinden yazabiliyorum.

cagriemer

Baskasi tarafindan yonetilen bir agda falan misiniz? Butun indirmelerin ayni boyutta kesilmesi ilginc. wget yerine curl de kullanabilirsiniz. Sistemde yuklu degilse apt-get ile yukleyebilirsiniz.

lordofthelbs

ağ ile alakalı bir durum yok,curl yükledim , kodu denedim ama hiç tepki vermedi.

cagriemer

AMD'den mukemmel bir sacmalik daha. Referrer kontrolu yapiyorlarmis.

wget --referer=http://support.amd.com http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-catalyst-14-4-linux-x86-x86-64.zip

lordofthelbs

xorg.conf dosyasını yedekleme haricinde tüm komutlar sorunsuz çalıştı ama yine aynı hatayı vererek açılmıyor.

fglrxinfo çıktısı : Error: unable to open display (null)

cagriemer

Bu bir dizustu degil mi? Markasi, modeli nedir?

lordofthelbs

cagriemer

/etc/lightdm/lightdm.conf dosyasinin icinde ne var?

lordofthelbs

sudo /etc/lightdm/lightdm.conf
 command not found

cagriemer

Dosya icerigini cat komutuyla bastirabilirsiniz. sudo super kullanici yetkileri almak icin kullanilir.

lordofthelbs

autologin- guest=false
autologin-usyer=js(kullanıcıadım)
qutologin-user=timeout=0
autologin-sessions=lightdm=auto login

cagriemer

sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf

Bir degisiklik yapildi mi buralarda son surumde emin degilim ama yukaridaki komutla dosyayi acip sonuna sunu ekledikten sonra yeniden baslatin bakalim bir degisiklik olacak mi?

greeter-session=unity-greeter

lordofthelbs

malesef değişiklik olmadı,aynı hata devam ediyor.

cagriemer

Dosyada degisikligi yaptiktan sonra kaydettiniz degil mi?

lordofthelbs

evet kaydettim ve cat komutu ile de kontrol ettim.