Eski Bilgisayar Ubuntu Kurulum Sorunu ve Grub

Başlatan berkayaslan, 28 Nisan 2014 - 20:55:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkayaslan

İyi Günler..

Bu gün arkadaşıma ubuntu kuracaktım. Bilgisayar eski. windows xp artık hatalar veriyor delirmiş durumda. Bilgisayarın DVD-Room 'u çalışmıyor. Fena sıkışmış. Çoook zorlarsak belki açılabilir.. Bende USB diskte Ubuntu 14.04 x64 ile onların evine gittim.(AnaKart USB ile Açılmayı destekliyor). Ancak 64 bit olup olmadığına bakmadan kurulumu denedim. Bilgisayar çok sorun çıkardı. bir türlü bios tuşunu bulamadım. Wubi ile başlangıçta usbyi görmesini sağladım. Windows önyükleyicisinde USB disk UBUNTU olarak görüldü onu açtım. bir grub ekranı çıktı 4 tane seçenek. Tam olarak hatırlamıyorum. Ama ben Güvenli Moda tekabül edeni açtım. Çok uzun sürdü açılmadı. Reset attım windowsu açıp Wubi ile yeniden başlattım tekrar açtım Güvenli modu normal bir süre bekledikten sonra canlı cd olarak değil sadece kurulum ekranı geldi. Neyse \:D olarak windowsta belirlenen bölüme kurdum. Kurulumun yarısından fazlası dolmuştu. Yemek yedik geldik. Ubuntu kendini yeniden başlatmış şifre ekranında kullanıcı adı soruyor. Bizde oraya yanlışlıkla belirlediğimiz şifreyi yazınca kapatayım yeniden açayım dedim Kapadım yeniden açtım. (Açılırken flaş diski çıkardım). Windows önyükleme ekranında ubuntuyu seçtim grub ekranı geldi ve şu hata:

Minimal bashe-like line editing is supported. For the first word, tab
lists possible command completions. Anywhere else tab lists possible
device or file completions.

grub>

İşletim sistemi yok :) Windows ekranında windowsa basıncada d'yi sildiğimiz için bir şeyler yok diye açmıyor, birde windows kurtarma modunda açınca disk takın biz yapalım gibi bir şey diyor.. E biz diski takamıyoruz kii..

Aslında bios düğmesini bulsam ve DVD-Room açabilsem çözerim diye düşünüyorum.. Ne yapabilirim? Sorun 64 bit kurmamdan olabilir mi??
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

mendirec

Bilgisayarın eski olduğunu söylemişsin ama özelliklerini belirtmemişsin, özelliklerini söylersen daha rahat öneride bulunabiliriz. Ram miktarı 2 gb veya daha az ise 32 bit bir işletim sistemi yüklemeni tavsiye ederim. Dağıtım olarak da Xubuntu veya Lubuntu olabilir.
Bios'u açmak için "Delete" tuşu dahil "F2...F12" arasındaki tuşları deneyebilirsin. Eğer bu durumda da açılmaz ise bilgisayarın sabit diskini çıkarıp başka bir bilgisayarda da kurulum yapabilirsin.

tefoski

"Aslında bios düğmesini bulsam ve DVD-Room açabilsem çözerim diye düşünüyorum.."

Bios erişimi ;

- Başlangıç önceliği değiştiren seçkeye erişmek için,
- Sistem açılışının en başında " durdur " ( Pause/Break ) tuşu,
- yazıların akışını durdurur,
- böylece açılış önceliği " boot menu " seçkesini,
- hangi tuşun gösterdiği, erkandan rahatlıkla okunur.

BirDost

heartsmagic

14.04 için Wubi desteği yok, hatırlatmış olalım.
Not: Destek yok ama kuran nasıl kuruyor onu da anlamış değilim.

Eğer makine çok eskiyse söylendiği üzere daha hafif dağıtımlara yönelebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berkayaslan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2014 - 19:06:41
14.04 için Wubi desteği yok, hatırlatmış olalım.
Not: Destek yok ama kuran nasıl kuruyor onu da anlamış değilim.

Eğer makine çok eskiyse söylendiği üzere daha hafif dağıtımlara yönelebilirsin.

Özür dilerim :)  wubi ile kurmadım cdnin içinde wubi diye bir dosya mevcut ona windowsta tıklayarak açtım ve başlangıçta usbden çalışmasını oradan ayarladım yoksa bilinenwubi kurulumu değil :)

berkayaslan

Alıntı yapılan: MeNDireC - 29 Nisan 2014 - 08:56:34
Bilgisayarın eski olduğunu söylemişsin ama özelliklerini belirtmemişsin, özelliklerini söylersen daha rahat öneride bulunabiliriz. Ram miktarı 2 gb veya daha az ise 32 bit bir işletim sistemi yüklemeni tavsiye ederim. Dağıtım olarak da Xubuntu veya Lubuntu olabilir.
Bios'u açmak için "Delete" tuşu dahil "F2...F12" arasındaki tuşları deneyebilirsin. Eğer bu durumda da açılmaz ise bilgisayarın sabit diskini çıkarıp başka bir bilgisayarda da kurulum yapabilirsin.

Alıntı yapılan: tefoski - 29 Nisan 2014 - 09:38:38

"Aslında bios düğmesini bulsam ve DVD-Room açabilsem çözerim diye düşünüyorum.."

Bios erişimi ;

- Başlangıç önceliği değiştiren seçkeye erişmek için,
- Sistem açılışının en başında " durdur " ( Pause/Break ) tuşu,
- yazıların akışını durdurur,
- böylece açılış önceliği " boot menu " seçkesini,
- hangi tuşun gösterdiği, erkandan rahatlıkla okunur.

Önerilerinizi deneyeceğim teşekkürler.  64 bitten kaynaklı herhalde..  Birde ekrankartı msi marka