[Çözüldü] SSHD ile SSD nin farkı nedir ?

Başlatan eronis, 30 Nisan 2014 - 13:40:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar ben aslında macbook air alma kararı almıştım ama bir arkadaşım bana dediki "ssd almak için o kadar para verme (maddi durumumu biliyor az çok) onun yerine SSHD alabilirsin". Biraz araştırdım. 1 TB HardDisk ve 8 GB SSD olan bir makine gördüm. Ancak sonuçta 8 GB lık bölüme linux koyacam. Normal linux'a 8 GB yeter mi ? Şöyle düşündüm. Şimdi wine windows programlarını açan bir emulatör doğrumuyum ? ama wine bazı yerlerde sorun çıkarabiliyor. Onun yerine 1 TB lık bölüme Windows 7 Virtual Box drive kurar ve oradan oyun, program... vs açarım diye düşündüm. 8 GB lık SSD kısmını Linuxta sadece programlama öğrenmek ve bilgisayarı kullanırken hız elde etmek için kullanacağım. Böyle bir şemada sorun yaşarmıyım ?

Yani Windowsla ilgili bütün dosyalar ve film, müzik, video vs her şey 1 TB ın içinde olacak. 8 GB ın içinde sadece önemli program ve dosyalar olacak.

Sorun çıkar mı ? millet en az 15 gb 20 gb diyor ondan gözüm korktu biraz.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

osmancık

SSHD'lerde SSD önbellekleme için kullanılıyor. O şekilde ben 8GB olan yere sistemi kuruyum falan gibi bir seçenek vermiyor.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

eronis

peki yapmaya kalksam nasıl yaparım ? yani SSHD leri nasıl kullanırım ? önbellekleme işinide tam anlamadım. biraz açarsan sevinirim :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

matrax_41

SSHD'de ssd bölümüne linux normal bölüme windows gibi bir şey yok. Sabit diskin kontrolcüsü hangi dosyalar en fazla kullanılıyorsa onu ssd bölümüne otomatik olarak alır.

eronis

peki dostum buna sanırım bir program karar veriyormuş. Linux bunu otomatik yapabiliyor mu ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2014 - 14:42:12

Yani siz bana şunu söyleyin. Linux için SSHD alınabilir mi ? Hard Diske göre önerirmisiniz ? bana sorun çıkarmayacağıı hatta varlığını bile hissetmeyeceğimi diyorsanız SSHD ye karar verecem.

matrax_41

Buna program karar vermiyor, sshd'nin kontrolcüsü karar veriyor. Programla olan önbellekleme için üretilen ssdler. Sen normal hdd olarak kullanacaksın işletim sistemiyle bir ilgisi yok.

meda

Yerinizde olsam SSHD almazdım.Çünkü kullananlar HDD ile SSHD arasındaki farkı pek hissetmediklerini söylüyor.Yakın zamanda bende sizin gibi bu ikilimde kalmıştım.Sonuç olarak alcaksanız biraz paraya kıyıp SSD alın çünkü HDD ile SSD arasındaki bazı farklar: serin,sessiz,X10 hızlı ... Biraz pahalı ama kullananlar SSD'den çok memnun.
Ubuntu zaten hızlı biliyorsunuz. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eronis

Peki almamı önerirmisin yoksa çok mu uğraştırır beni ?

Mesele format atarken vs sorun yaşarmıyım ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2014 - 14:52:08

shadow.

Neyse dostum fiyatı ucuz ve hızlı olduğu söylendi diye bi sorim dedim. O zaman normal HardDisk alayım...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2014 - 14:54:39

Konuyu kapatıyorum. El atan herkese teşekkürler...

plazma

Kingston nin 175-195 tl arasında 120 gb ssdleri mevcut piyasada en makul olarak onlar var galiba şuan, birde wine emülatör değil.
"W ine I s N ot an E mulator" ibaresi vardır hatta vikide ve resmi sitesinde. http://tr.wikipedia.org/wiki/Wine