[Nasıl] AMD kapalı kaynak sürücüden açık kaynak sürücüye geçilir

Başlatan if, 27 Nisan 2014 - 19:15:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Eğer Ati/Amd ekran kartınız için kapalı kaynak sürücüyü (fglrx) yüklemiş ve fakat açık kaynak sürücüye (radeon) geçmek istiyorsanız aşağıdaki komutları uygulayın.

İlk iki komut Ati/Amd sürücüsünü elle kurduysanız çalışacaktır. Elle kurulum yapmadıysanız bu iki komutu vermeye gerek yok.

sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*

fglrx sürücüsünü Ubuntu deposundan kurduysanız:

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx fglrx*

fglrx sürüsünü kaldırdıktan sonra açık kayna sürücüyü tekrar kurmak ve X sunucusu tekrar yapılandırmak için

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Eğer $ E: Internal Error, No file name for libgl1-mesa-dri gibi bir hata alıyorsanız
  sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64 libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 xserver-xorg-core
komutu ile gerekli paketleri kurun.

fglrx sürücüsünü elle kurduysanız sürücüyü kaldırdıktan ve açık kaynak sürücü kurduktan sonra açık kaynak sürücüyü seçmeniz gerekebilir. Bunun için

sudo update-alternatives --display gl_conf

komutu ile var olan sürücüleri listeledikten sonra
sudo update-alternatives --config gl_conf
komutu ile seçiminizi yaparsınız. İşlemi tamamlamak için
sudo ldconfig
sudo update-initramfs -u

komutlarını yürütürsünüz.

plazma

if

vandrak

Merhaba arkadaşlar yeni bir ubuntu kullanıcısıyım. Sürücüyü kurmaya çalıştığımda, sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup komutunu girince ''mv: `/etc/X11/xorg.conf' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok'' hatası alıyorum ne yapmam gerekiyor ?

if

@vandrak, ne sürücüsü kuruyorsun? Burdaki anlatımı mı yapıyorsun?

vandrak

Alıntı yapılan: if - 29 Ağustos 2014 - 22:13:05
@vandrak, ne sürücüsü kuruyorsun? Burdaki anlatımı mı yapıyorsun?

ATI nin sitesindeki Mobility Radeon HD 4200 için olan sürücüsünü kurmaya çalıştım ama olmadı. Run dosyasını açmadı. Sonra bu konudaki gibi yüklemek istedim bu anlatım da o bahsettigim hatayi veriyor malesef

if

vandrak

Alıntı yapılan: if - 01 Eylül 2014 - 18:31:03
@vandrak, lspci çıktısına bakayım.

Buyrun çıktı bu şekilde..

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS880 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (int gfx)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 SMBus Controller (rev 3c)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 PCI to PCI Bridge
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS880M [Mobility Radeon HD 4225/4250]
08:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11bgn Wireless Network Adapter (rev 01)
09:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet (rev c0)

if

@vandrak, AMD sizin kartınıza olan desteği kestiği için AMD'nin sunduğu sürücüyü kullanamazsınız. Açık kaynak sürücü kullanmanız gerek ki bu sürücü zaten Ubuntu ile yüklü gelir. O yüzden ayrıca sürücü yüklemeye gerek yok.

vandrak

@if teşekkür ederim desteğiniz için, peki açık kaynak sürücü kendi güncellenir mi yoksa benim mi güncellemem gerekiyor ?

if

lordofthelbs

açık kaynaklı sürücünün flgrx e göre ne farkı var ?

gecegezen

açık kaynaklı sürücüler bildiğim kadarı ile tersine mühendislikle atinin kotların çözüm açık kaynaklı olarak tekrar yazılmaması ile oluşuyor. flgrx'den en büyük farkı bu olmakla birlikte kisisel gözlem ve duyumlarıma göre flgrx göre daha fazla ısınmaya yol açıyor ama linux ve diğer şeylerle daha uyumlu çalısıyor mesela gnome ile buna karsın oyunlarda fglrx daha iyi diye duydum.
Ve yine yanlış olmasın mesa sürücüleri yanı açık kaynaklı sürücüler waylandtı desteklerken fglrx sadece X destekliyor.Buna karşın atinin deskteklediği tears blabla gibi bazı teknolojileride mesa destekleyemiyor.
Kisisel bir görüs olarak ben oyun çok fazla oynamadığım için grafik perfomsa önemli değil o yüzden mesayı tercih ediyorum benim için daha az sorun yaratıyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw