Çekirdek (Linux) Programlama

Başlatan CryForLive, 11 Mayıs 2013 - 14:12:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CryForLive

Merhaba;
Linux hakkında programlama bilgisi edinmek istiyorum. C dili ile programlandığını bilsemde tam anlamı ile bir derleyici olayını filan bilmediğim için takıldım. Uğraşan hocalarım varsa da onlardan destek almak isterim önerebilecekleri siteler var mı ? Kod örnekleri iyi olan hatta videolu anlatım olursa daha iyi olur. Linux un ve kendimin gelişmesine katkı sağlamak için :)

Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Linux üzerinde programlama mı yoksa Linux yani çekirdek programlama, kısacası çekirdeğe katkı mı?
Eğer çekirdeğe katkı düşünüyorsan İngilizce şart gibi bir durum olabilir.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

CryForLive

Çekirdeğe katkı hocam zaten c#, php bilmekteyim ingilizcemde bu dökümanlara idare edeçek seviyede ama takıldığım noktalarda oluyor. Bundan dolayı Türkçe kaynak biraz daha faydalı geliyor.

cagriemer

Kod ornegi icin cekirdegin kodlari surada https://git.kernel.org/cgit/linux/kernel/git/stable/linux-stable.git/tree/?id=refs/tags/v3.9.2
Surada da nasil baslarim ne yapilir tarzi ufak tefek bilgiler var. http://kernelnewbies.org/
Burasi da kim ne yollamis, neler konusuluyor onu takip edebilecegiz adres http://lkml.org/

Kolay gelsin.

sem

C# biliyorsanız derleyicilere az çok aşinasınız demektir. C#'ı derleyen csc.exe (hala aynı mı bilmiyorum en son .NET 3.0'ı ben baktığımda ya da 3.5 falan da olabilir).

C derleyicisi ile C# derleyicilerinin tek farkı var ama genel yaptıkları iş aynı gibi düşünülebilir. Yani uygulama geliştiricinin yazdığı kodu farklı bir koda çevirmek. C derleyicileri doğrudan işlemcilerin anlayabileceği şekilde kodları derlerken .NET ya da Java gibi ortamlar ara bir katmana çevirirler. Java'da Java byte code .NET'de ise CLS gibi bir arabirime çevriliyordu yanılmıyorsam.

Çekirdeğe katkı için düşünüyorsanız İngilizce olması şart denildiği gibi. Çünkü çekirdek programlama kadar yani artık donanım ile haberleşme birimi yazabilmek için gerekli bilgileri içeren Türkçe kaynak bulmak çok zor. Belki giriş seviyesinde (bu işlemlere giriş) bulunabilir fakat derine inince o da yetersiz kalacaktır. Ciddiyseniz bu işte C ve Sistem Programcıları derneğini ve C eğitimlerini araştırabilirsiniz. Çekirdek dahil olmak üzere bir işletim ssitemini sıfırdan yazma projeleri vardı en son. Büyük ihtimalle hala daha devam ediyordur. Türkçe olarak buradaki eğitmenler dışında sanmıyorum kaynak bulabileceğinizi. Bir inceleyin derim.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

if

Linux Torvald ara sıra yeteri kadar çekirdek geliştiricisinin olduğunu fakat yardıma ihtiyaç duyan sayısız proje bulunduğunu dile getirir. Hafızam beni yanıltmıyorsa @cagriemer'in sunduğu viki bağlantısında da benzer birşeyler yazıyordu.

MRWhite

Alıntı yapılan: if - 02 Haziran 2013 - 22:24:03
Linux Torvald ara sıra yeteri kadar çekirdek geliştiricisinin olduğunu fakat yardıma ihtiyaç duyan sayısız proje bulunduğunu dile getirir. Hafızam beni yanıltmıyorsa @cagriemer'in sunduğu viki bağlantısında da benzer *bir şeyler yazıyordu.
Konu ile bağımsız ama bu projelerin bir listesi mevcut mu   :D? Şöyle bir göz attım ancak ben bulamadım.

freeman

C# bilmeniz, C\C++ diline çok fazla bir katkısı yok diye düşünüyorum ben.
İngilizce kaynak çokta, Türkçe olarak C Derneği bir numaradır. Kaan Aslan Hoca 'dan ders alabilsem keşke. :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.