Ubuntu Türkiye E Dergisi SUDO'da Görmek İstediğiniz Konular

Başlatan sem, 21 Nisan 2014 - 23:25:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bymiy

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 17 Temmuz 2015 - 10:23:01
belki çok özelleşmiş ve daraltılmış bir konu olacak ama.finans piyasaları ve linux .

Merhaba, ben de ilk mesajımda ufak bir öneride bulunayım. Bir kaç aydır şunu düşünmekteyim; bir firma da (orta ölçekli bir kobi olabilir) baştan aşağıya linux değişimi nasıl yapılır ve nasıl firmaya kabul ettirilir? Mindoza sistemlerinden Ubuntu Linux taraflı geçişler, oluşabilecek yazıcı vs. problemleri gibi. Libre Ofis ve Mindoza Office karşılaştırmaları gibi. Bir yazı dizisi tarzında, en az 20 sayı doldurulabilir :) Sürçilisan ettiysem affola.

plazma

@bymiy sizin başlık bir hayli geniş ama onu makale olarak ele almak için aynı zamanda o geçiş sürecinide fiilen yaşamak lazım ki herşeyi ile beraber aktaralım onun dışında Windowstan Ubuntuya geçiş , alternatif uygulamarlar içinde ile ilgili viki ve forumda onlarca başlığımız var.

bymiy

@plazma doğru söylüyorsun. Biraz geniş kapsamlı bir süreci hem yaşatmak lazım hem de uygulama tarafında yaşanan problemleri deneyimlemek lazım. O zaman diğer bir konu olan Cloud (Bulut) tarafındaki teknolojilerden bahsedilebilir. OpenStack başlı başına bir muamma. Nasıl kurulur? Nasıl yapılandırılır? Artıları eksileri vs. Sonuçta Ubuntu tarafında tek hedef kitlesi son kullanıcı tarafı değil. Yanılıyor muyum?

plazma

Bulut hizmetleri aslında artık ofis ortamında bile ülkemizde aktif olarak kullanılır oldu o konu işlenebilir.

bymiy

Günaydın,

Dün bir arkadaşımla muhabettim esnasında kendine yeni bir firma kurmak istediğinden bahsetti. Ancak ön muhasebesini tutabileceği bir programın (sektörde ki mindowz bağımlı programlar) onun için ilk aşamada pahalı olduğunu acaba alternativ bir yazılım olup olmadığını bana sordu. Bende Tekir ve Seyhan Project'ten bahsettim. Hoşuna gitti.

Belki dergide bunun kurulumu ve sonrasında da nasıl kullanılacağı (fatura tasarımları, cari kart ya da stok açma ayrıntıları vs.) anlatılabilir diye düşündüm. Bir çok kişi bunlardan haberdar değil.

İşin içinde olan bir bilgisayarcı esnaf önerisidir.  ;)

plazma

Uygulamayı edinme ve kurulum olabilir, belki giriş ayarları ama genel kullanım için genede muhasebe bilgisi lazım olacaktır modül ve kısımları anlatrken, not olarak aldım ben isteğinizi teşekkürler.

alikemalocalan

MuhbirKedi

Linux oyunlarının incelemeleri ve belki easter egg varsa onları.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

plazma

Linux oyunları incelemesi yapılıyor, raspberry pi linux gnu sistemler kullansada daha çok elektronik ağırlıklı mesela ne gibi bir konu olmasını istersiniz pi ile ilgili?

alikemalocalan

Gpio programlama olabilir python ile.Biraz göz attim da fazla karmaşık değil .Elektrikten ziyada programlama ile alakalı yazılar olabilir

mozakca

gimp ve libreoffice hakkında makaleler olabilir. Ayrıca dergi, gazete hazırlama yazılımları hakkında bilgiler verilebilir.
sevgi, emek ister.

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

neynefes

Yeni sisteme geçeceğimizi söylemiştik bir süre önce. Vakit bulupta çok eğilemedik.. Zaman bulabildiğimiz ilk fırsatta diyelim.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: neynefesYeni sisteme geçeceğimizi söylemiştik bir süre önce. Vakit bulupta çok eğilemedik.. Zaman bulabildiğimiz ilk fırsatta diyelim.
Peki, teşekkürler...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

plazma

Alıntı yapılan: alikemal0162 - 04 Kasım 2015 - 15:15:50
Gpio programlama olabilir python ile.Biraz göz attim da fazla karmaşık değil .Elektrikten ziyada programlama ile alakalı yazılar olabilir

Elektrik değil zaten Elektronik, GPIO programlamada yazılımdan çok donanım ile alakalı aslında, herkesin elinde ARM, MCU, breadboard ve devre elemanları olmayabilir.