Wubi "no root file system is defined" problemi

Başlatan araknafobia, 20 Nisan 2014 - 22:37:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

araknafobia

Merhaba arkadaşlar,
Wubi ile yükleme yapmaya çalışırken  "No root file system is defined. Please correct this from the partitioning menu."  hatası alıyorum ve yükleme yapamıyorum. Peki o zaman dedim bende normal yoldan yükleyeyim dedim. Bu sefer de ubuntu diskteki bölümlerimi görmedi.Görmedi derken hepsini sadece 1 bütün olarak gördü. 750GB alanım var ve bunlar 3'e bölünmüş halde. Ubuntu yükleme yapmam için önce bu 750 GB lik alanı formatlamamı istiyor.

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan olduysa yardımını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Wubi son sürümlerde desteklenmiyor, yeni bir durum da değil bu. Kısacası Wubi konusunu bence devam ettirmeyelim.
Diğer sorun için:

UEFI var mı makinede?
Disk bölümleri Windows tarafında dinamik miydi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

araknafobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Nisan 2014 - 22:40:30
Wubi son sürümlerde desteklenmiyor, yeni bir durum da değil bu. Kısacası Wubi konusunu bence devam ettirmeyelim.
Diğer sorun için:

UEFI var mı makinede?
Disk bölümleri Windows tarafında dinamik miydi?

UEFI yok makinada Windows 8.1 yüklü.
Dinamik mi derken ne demek istediğinizi anlamadım sanırım.Ancak oluşturulma hikayesi şöyle:
Bir gün ubuntu yüklerken ben bu söylediğim hatadan ötürü 750 GB yi formatladım. Uçtu gitti herşey. Neyse sonrasında windows 8 yüklemesi yaparken ihtiyaçlarıma göre 3 e böldüm ve yükleme yaptım. Dinamikmidir değil midir bilmiyorum.

plazma

bilgisayarın windows kısmında iken disk özelliklerini baktığınızda orada dinamik olarak görünüyor ise gparted programı o diskleri tanımaz hali ilede kurulum yapılamaz. Diskleriniz temel olarak görünüyorsa sıkıntı yok zaten.

Dinamik disk başlıkları :

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1814525
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1705481

dinanmik için benzer başlık arkadaşında diski dinamik tipinde : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42545.0

araknafobia

Alıntı yapılan: plazma - 22 Nisan 2014 - 00:58:09
bilgisayarın windows kısmında iken disk özelliklerini baktığınızda orada dinamik olarak görünüyor ise gparted programı o diskleri tanımaz hali ilede kurulum yapılamaz. Diskleriniz temel olarak görünüyorsa sıkıntı yok zaten.

Dinamik disk başlıkları :

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1814525
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1705481

dinanmik için benzer başlık arkadaşında diski dinamik tipinde : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42545.0

Baktığım kadarıyla dinamik değil diskim. Dinamiği basice çevirmek için de kullanılan en temel kaynak olan (http://www.sevenforums.com/tutorials/26829-convert-dynamic-disk-basic-disk.html) yöntemini denediğimde zaten bende "convert from dynamic to basic" seçeneği çıkmıyor. Demeyeyim demeyeyim diyorum ama bu windows 8.1 in işi mi?

Tüm diski komple sildikten sonra tekrar kurarken dinamik olmaması için ne yapmam gerek? Eskiden düm düz yüklerdim sorun çıkmazdı ama görüyorum ki son windows 8.1 yüklememde diskler dinamik olmuş(basic gözükmesine rağmen).

if

@araknafobia, dinamik olmaması için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorum. Ubuntu'nun hangi sürümünü yüklemeye çalışıyordunuz?

araknafobia

Alıntı yapılan: if - 27 Nisan 2014 - 15:36:42
@araknafobia, dinamik olmaması için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorum. Ubuntu'nun hangi sürümünü yüklemeye çalışıyordunuz?
Wubi ile bilgisayardan yükleme çalıştığım ise 13.10 du sanırım. Ama orda benim hatam var wubi 12.04 ile uyumlu.
CD'den yüklemeye çalıştığım 12.04 ya da 12.10 olması lazım.

heartsmagic

Açıkçası UEFI yoksa aklıma dinamik disk olayından başka bir şey gelmiyor. Disk ne olarak görünüyor, onu keşfedemedin mi?

araknafobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2014 - 00:33:13
Açıkçası UEFI yoksa aklıma dinamik disk olayından başka bir şey gelmiyor. Disk ne olarak görünüyor, onu keşfedemedin mi?

Resimler böyle.Soldaki program bir önceki mesajımda bahsettiğim konuda söylenen yöntem ancak bende "convert dynamic to basic" seçeneği yok zaten.
Sağdaki resimde de disk basic görünüyor yanlış anlamadıysam.

Hadi diyelim dynamic nasıl çözücem ben bunu? Format atınca çözülecekse bi şekilde atayım ama çözülmeyecekse çözüm yolu bulmam lazım.

if

@araknafobia, diskler dinamik değil. Peki kurulumu nasıl yapıyorsunuz?

https://help.ubuntu.com/community/Wubi

araknafobia

@if,
12.10 yüklü bir CD'im var ordan boot edip giriyorum. Az önce yine denedim yine 750 GB free space görüyor.

NOT:Wubi nin artık pek de fazla desteklenmediğini okudum o yüzden normal kurulum yapmak istiyorum.

heartsmagic

12.10 kurma zaten, desteği yok onun fakat bölümler nasıl görünüyor diye Canlı CD ile bakabiliriz:

sudo fdisk -l

araknafobia

heartsmagic

araknafobia

@heartsmagic, nasıl kontrol edebilirim UEFI olup olmadığını? Size o bilgiyi tam olarak vereyim.
EDİT: bios da UEFI dair hiç * bir şey yok.
EDİT2: http://kb.parallels.com/en/115815 bu siteye bakarak kontrol ettiğimde UEFI yok.

heartsmagic

İşleri daha da karıştırıyor sanırım UEFI olmaması. MBR yerine GTP kullanmanın özel bir nedeni var mı?

araknafobia

@heartsmagic, MBR ve GTP hakkında bilgim yok. Olayı şöyle özetlemiştim oradan alıntılıyorum:

"Bir gün ubuntu yüklerken ben bu söylediğim hatadan ötürü 750 GB yi yanlışlıkla formatladım. Uçtu gitti * her şey. Neyse sonrasında windows 8 yüklemesi yaparken ihtiyaçlarıma göre 3 e böldüm ve yükleme yaptım."

750GB boş alanım vardı windows 8 yüklerken 3 bölüdm. Bu sırada o MBR mı yapar GPT mi yapar orasını bilmiyorum.

Durum mu malesef.

if

@araknafobia, elinizde bir Ubuntu kalıbı (.iso) varsa parmak belleğe (usb) yazdırarak onunla açın sistemi, ctrl+alt+t ile uçbirimi açın, sudo apt-get install gdisk ile Gdisk uygulamasını kurun, sudo gdisk -l /dev/sda komutunu verin. Bu bize en güzel cevabı verecektir. Windows'ta ise Dikspart diye bir uygulama varmış.

araknafobia

Alıntı yapılan: if - 02 Mayıs 2014 - 23:24:57
@araknafobia, elinizde bir Ubuntu kalıbı (.iso) varsa parmak belleğe (usb) yazdırarak onunla açın sistemi, ctrl+alt+t ile uçbirimi açın, sudo apt-get install gdisk ile Gdisk uygulamasını kurun, sudo gdisk -l /dev/sda komutunu verin. Bu bize en güzel cevabı verecektir. Windows'ta ise Dikspart diye bir uygulama varmış.

Şuan dediğinizi yapamıyorum. Sinirden elim ayağım titriyor zaten. Her yerde çalışan usb yi bilgisayarımda boot edemiyorum! Kim bilir ne saçma sapan bir sebepten oluyor! Bide bununla uğraşıcaz şimdi!
Sorunu çözer çözmez döneceğim.

araknafobia

heartsmagic

GPT değil de MBR tercih et orada, UEFI yoksa işler karışabilir sanrım GPT ile. MBR olarak düzenlediğinde veri kaybı olur mu bilemiyorum ama, bir bakmak lazım ona.

araknafobia

@heartsmagic nasil ogrenebilirim veri kaybi olup olmayacagini? Ona gore yedekleme yapmam lazim/
Ilginc bir durum ise suan `try ubuntu` kismindayim ve tum dosyalarimi gorebliyorum ayrilmis olarak. Ama yukleme yapmaya calistigim zaman tek parca goroyor.

araknafobia

@if, bu ne garip iştir böyle. Tüm harddiski silmeden nasıl düzelteceğim bu işi?
Benim asıl aklıma takılan soru tüm harddiskimi sildikten sonra böyle bir olayın yaşanmış olması. Harddiskimi silmek çözüm olacak gibi değil.

Bu GPT sanırım UEFI ile gelen birşey ama bende zaten UEFI yok. Windows 8.1 mi bu hale getirdi acaba?

heartsmagic

@araknafobia, burada yapılan şey diski silmek falan değil. Sen diski daha doğrusu diskin bölümlerini silsen bile GPT denen şey MBR olmaz. Bu bahsedilen şeyler bölümleme tablosunu tutan bölümler ve bölümlerin silinmesiyle falan değişmezler.

GPT'yi ne getirmiştir bilmiyorum ancak diskin şu an öyle. Windows 8'in veya UEFI kullanan herhangi bir şeyin getirmiş olma ihtimali var.