"Bu metin dosyası çalıştırılabilir olarak görünüyor" problemi

Başlatan erkin0007, 20 Nisan 2014 - 18:20:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erkin0007

merhaba
php dosyalarını gedit ile her açmaya çalıştığımda "bu metin dosyası çalıştırılabilir olarak görünüyor" diye soruyor .bunun önüne nasıl geçebilirim.tıklayıp direk açmak istiyorum

matrax_41

Bu sorun varolan dosyalarda mı var yoksa her oluşturduğun dosyada mı oluyor. Varolan dosyalardaysa chmod -x dosyaadi şeklinde düzeltebilirsin.

erkin0007

cevabınız için teşekkür ederim.
sorun varolan dosyalarda var.www ve alt klasör + dosyaların izni 777 .tekrar 777 verdim fakat sorun devam ediyor.

matrax_41

777 izin verir sadece senin yapman gereken çalıştırılabilir (executable) özelliğini iptal etmek. Onuda chmod -x dosyaadi ile yapabilirsin.

erkin0007

hocam tüm dosyalara olsun diye
chmod -x /var/www/  -R
dedim fakat bozdum herşeyi klasörede giremiyorum.bunu nasıl kurtarabiliriz.birde her zaman dosyalar için bunu mu yazıcaz
EDİT:777 iznini tekrar verince düzeldi

heartsmagic

777 dersen tüm dosyaları çalıştırılabilir olarak ayarlar, kaldı ki 777 öyle her zaman yapılması gereken bir şey değildir. 766 kullan. Eğer dizinin sahibi sen değil de, www-data ise sorun olmaz. Bunun dışında sahibi sensen yine doğrudan açamazsın. Bu şekilde olmasına rağmen açılmasını istiyorsan dosya yöneticisini aç:

Değiştir-Tercihler-Davranış sekmesine git ve "Çalışabilir metin dosyaları - Açıldığında çalıştırılabilir metin dosyalarını görüntüle" seçeneğini işaretle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.