Ubuntu Kurulu Diski Farklı Bir Bilgisayara Takmak

Başlatan GhosTon, 19 Nisan 2014 - 22:44:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GhosTon

Açık Kaynağa Gönül Vermiş Arkdaşlar Merhaba ;D

Bugün şuana kadar kullanmış olduğum

Samsung Notebook umu

-Celeron 1.6 Ghz İşlemci
-6 GB Ram
-İntel Ekran Kartı

Acer 5745G

- İ5 430M 2.26 Ghz
-6 GB ram
-Nvidia GeForce GT330M

Marka Notebook ile değiştirdim. Değiştirmekten kastım. Samsung da takılı olan HDD yi çıkarım Acer 5745G ye taktım. Ciddi bir sorun olmamakla birlikte geçiş işlemi windows ve ubuntu tarafında tahminimden daha kolay oldu. Windows kısmında acer a ayit driverları silip samsung driverlarını kurdum. Ubuntu da hiç * bir şey yapmadım açıldığında * her şey hazır durumdaydı.

2 Ufak problemim var

- Nvidia GT 330M için Nvidianın sitesinden indirdiğim driverı kurulum sırasından root hatası alıyorum. Root olup kurmaya çalıştığımda ise

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before           
         installing.  For further details, please see the section INSTALLING   
         THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver         
         download page at www.nvidia.com.

Bu hatayı veriyor ne yapacağımı bilemedim. Forum üzerinde biraz araştırdığımda Nvidia sürücüleri ile uğraşanlar genelde hep problem yaşamış. Eğer ciddi problemler yaşayacaksam. Bu aşamayı direk geçebiliriz. Cünkü şuanda ekran kartı driverı veya ekran kartı çalışması konusunda ciddi bir sıkıntı yaşamıyorum. Tabi şunu merak ediyorum. Driver yüklemediğim ubuntu yine de Nvidia yı mı kullanıyor. Bu bilgisayarda İntel ve Nvidia şeklinde çift ekran kartı var.

plazma

çift ekran kartı var mı sizin modelinizde 330m dışında nvdia prime deneyin eğer var ise

heartsmagic

Öncelikle, Nvidia'nın kendi sürücüsünü indirip kurmayacaksın zira sisteminde Optimus var. Ya Bumblebee kur, sabit başlığı var, ya da @plazma'nın söylediği gibi Prime dene. SAbit Optimus başlığında son sayfada buna da değinildi az önce.

Fakat, not düşmek adına söyleyeyim, Nvidia için aldığın hatayı forumda aratırsan çözüm bulabilirdin. Nvidia'nın elle kurulumu için sabit bir başlık dahi var. Ancak, sen kurmayacaksın elle, tekrar etmiş olalım.

Bir başlıkta bir konu konuşuyoruz bu nedenle ya parlaklıktan devam edelim ya da Nvidia'dan. Kendim de bir Samsung kullanıcısıyım ve ek bir şey yaptım mı yapmadım mı hatırlamıyorum ama parlaklık bende çalışıyor. Sanki ilk aldığımda sorun vardı diye hatırlıyorum ama ne yaptım da düzeldi işte onu hatırlayamıyorum. Grub parametresi falan eklememişim ama, onu denetledim en azından.

Not: Ben ters anlamışım, Samsung'dan Acer'a geçişmiş. Ubuntu sürümün nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GhosTon

Alıntı yapılan: plazma - 19 Nisan 2014 - 23:43:36
çift ekran kartı var mı sizin modelinizde 330m dışında nvdia prime deneyin eğer var ise

lspci çıktısı

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 12)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 12)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 12)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT216M [GeForce GT 330M] (rev a2)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8151 v1.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
3f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
3f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
3f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
3f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
3f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
3f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

Forumda kirlilik oluşturmamak adına konuları inceliyorum. Detayları Paylaşacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Nisan 2014 - 22:34:53

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Nisan 2014 - 00:35:33
Öncelikle, Nvidia'nın kendi sürücüsünü indirip kurmayacaksın zira sisteminde Optimus var. Ya Bumblebee kur, sabit başlığı var, ya da @plazma'nın söylediği gibi Prime dene. SAbit Optimus başlığında son sayfada buna da değinildi az önce.

Fakat, not düşmek adına söyleyeyim, Nvidia için aldığın hatayı forumda aratırsan çözüm bulabilirdin. Nvidia'nın elle kurulumu için sabit bir başlık dahi var. Ancak, sen kurmayacaksın elle, tekrar etmiş olalım.

Bir başlıkta bir konu konuşuyoruz bu nedenle ya parlaklıktan devam edelim ya da Nvidia'dan. Kendim de bir Samsung kullanıcısıyım ve ek bir şey yaptım mı yapmadım mı hatırlamıyorum ama parlaklık bende çalışıyor. Sanki ilk aldığımda sorun vardı diye hatırlıyorum ama ne yaptım da düzeldi işte onu hatırlayamıyorum. Grub parametresi falan eklememişim ama, onu denetledim en azından.

Not: Ben ters anlamışım, Samsung'dan Acer'a geçişmiş. Ubuntu sürümün nedir?

Ubuntu Sürümüm 12.04

Bumblebe ve Prime arasında nasıl bir farklılık vardır. Ekran kartına göre mi tercih ediliyor yoksa tercihe göre mi ? Hangisini kurarsam ekran kartından maksimum performans alırım.

heartsmagic

Bumblebee geçiş ve diğer iyileştirmeler için harici olarak devam eden bir projedir, nvidia-prime ise Nvidia'nın sağladığı çözümdür. Hangisi daha iyi meselesi göreceli, net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat 12.04 üzerinde prime nasıl çalışıyor bilemiyorum.

GhosTon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Nisan 2014 - 00:15:51
Bumblebee geçiş ve diğer iyileştirmeler için harici olarak devam eden bir projedir, nvidia-prime ise Nvidia'nın sağladığı çözümdür. Hangisi daha iyi meselesi göreceli, net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat 12.04 üzerinde prime nasıl çalışıyor bilemiyorum.

Ubuntu da bu kadar  deneyimli olduğumu söyleyemem gördüğüm kadarı ile deneme yapanlar çok sıkıntı yaşıyorlar. Bu yüzden hazır 14.04 de çıkmışken temiz bir kurulum yapsam daha sağlıklı olacak. İş yerinde Notebook u harici 23 inç monitöre bağladığımda da bir kaç problem yaşadım.

VGA girişine monitörü taktığımda ekran görüntü sadece monitöre aktarılıyor ve notebook un ekranı devre dışı oluyor.

heartsmagic

Sürüm yükseltmeyi düşünmezsen sıfır kurulum deneyebilirsin tabi. Neticede 14.04 daha güncel bir sürüm ve 12.04 gibi LTS.

GhosTon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Nisan 2014 - 11:29:04
Sürüm yükseltmeyi düşünmezsen sıfır kurulum deneyebilirsin tabi. Neticede 14.04 daha güncel bir sürüm ve 12.04 gibi LTS.
Sürüm Yükseltmeyi düşünürdüm ama diskin içindeki işletim sistemi başka bir donanıma göre kurulduğu için Temiz bir kurulum daha sağlıklı olacak gibime geliyor. Detayları paylaşacağım. Kurulum öncesi konsoldan bakmak görmek istenilen birşeyler varsa faydalı olmak adına konuda paylaşabilirim.

heartsmagic

Kurulum öncesi farklı bir şeyi değerlendirmemiz gerekmeyebilir, kurup doğrudan deneyebilirsin :) 

GhosTon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Nisan 2014 - 11:36:59
Kurulum öncesi farklı bir şeyi değerlendirmemiz gerekmeyebilir, kurup doğrudan deneyebilirsin :)
Akşam USB disk üzerinden kurulum yaptım. Kurulumun başlangıcında bir yavaşlık söz konusu oldu. Tam olarak Wifi bağlantısı ve hardiskte yeteri kadar disk var alanı var mı diye baktığı yerde oldu. Orada ileri ve devam et dediğimde yaklaşık 6-7 dk bekledim bir sonraki aşamaya geçmek için. Kurulum bittikten sonra da bilgisayarım kullanıcı adı şifre ekranında şifreyi girdikten sonra donup kalıyordu. Yani özet olarak dün hiç bir şekilde masa üstüne ulaşamadım. Şimdi iş yerindeyim mecburen tekrar deniyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2014 - 11:53:16

14.04 Kurulumunu tamamladım. LTS olmasına rağmen bence kurulumda ve bir çok aşamada sorunları var. Yakın zamanda düzelecektir diye düşünüyorum. İntel Ekran kartını tanımış durumda ama nvidia yı tanıdımı bundan emin değilim. Bunun için sizinle bir ekran görüntüsü paylaşıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2014 - 12:33:59

Ekran parlaklığı ayarlama sorunu 14.04 de aynı şekilde devam ediyor. Acer Notebook donanımından kaynaklıda olabilir. Genel yazılımsal kaynaklıda olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2014 - 13:08:13

Bilgisayarı Kurcalarken Güncellemeler altında ek sürücüler kısmında Nvidia ekran kartı için sürücüler bulunmakta hangisini yüklesem bilemedim. Fikri olan var mı ?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@GhosTon, kurulum aşamalarında ne gibi sorunlar? Gerçi bu başlık dağıldı yeterince, ne sorun varsa farklı bir başlıkta dile getirebilir, daha da iyisi hata kaydı açabilirsin. Genel olarak bizler kurulum konusunda fazlaca sorun işitmedik, kısacası sorun sistemine özel olabilir.

Nvidia konusunu bu başlıktaki ilk iletimde açıklamıştım.

if

GhosTon

Alıntı yapılan: if - 27 Nisan 2014 - 21:12:57
Bu konu ne oldu @GhosTon?
Problemler aynı şekilde duruyor. 12.04 ve 14.04 sürümlerinde denedim olmadı. şuan 14.04 kullanıyorum ama çok problemli her açılışta donuyor ve 3-4 kere kapatıp açmam gerekiyor. Kapatıp açmadan kasıt bilgisayarın düğmesinden basarak kapatıyorum. Uygun bir zamanda 12.04 e geri döneceğim. 12.04 çok çok stabil bir sürümdü. Belki zamanla 14.04 de böyle olur.