14.04 e yükseltme sonrası fglrx sorunu

Başlatan osmancık, 19 Nisan 2014 - 18:23:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Merhaba.
Dün güncelleme bildirimi geldi ve 13.10 dan 14.04 e yükseltme yaptım. KDE kullanıyorum, bunun yanında Gnome'da yüklü. İlk açılışta şifremi girip masaüstüne girerken ekran karadı ve tekrar şifre sorma ekranına attı. Tekrar şifremi girdiğimde masaüstü efektleri pasifleşmiş şekilde giriş yaptım. Aktif etmeye çalıştığımda yine ekran kararıp pasifleştiriyor. Açık kaynak olan(sanırım radeon isimli paket) sürücüyü yüklediğimde böyle bir sorun yok.
Sormak istediğimse acaba Ubuntu'yu güncellerken fglrx sürümü yükseldi mi yoksa acaba elimdeki sürümden daha eski bir pakete mi döndürdü? Bunu nasıl öğrenebilirim? Tam hatırlamamakla birlikte eski bir zamanda elle fglrx yüklediğimi düşünüyorum.
Şuanki haliyle fglrx kurulu iken görüntüde donmalar var sürekli.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Elle kurduysan paket ismini ve sürümünü alamayız, ancak depolardan kurduysan:

dpkg -l  grep fglrx

ile öğrenebiliriz. Bu arada, tekrar sürücüyü kurmayı denedin mi? Çekirdek falan da yükseltildiği için sürücünün yeniden inşasında sorun olmuş olabilir. Tekrar kurulumla bir ihtimal aşılabilir bu sorun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osmancık

Tekrar fglrx yükledim masaüstü efekleri sorunsuz çalıştı. Söylediğiniz gibiymiş sanırım. Ancak fark ettiğim bazı sorunlar var.

• Firefox'da flash videoları tam ekran izlediğimde takılmalar var. Sadece tam ekranken oluyor. HTML5 videolarda sorun yok. Sadece firefox'a özel gibi görünüyor.
  • Bir 3D oyun açtım(Euro Truck Simulator). Oyun güzel çalıştı. Çıkış yapıp masaüstüne döndüğümde görüntü bozuldu. CTRL + ALT + F1 yapıp ardından CTRL + ALT + F7 yaptığımda görüntü normale döndü. 
Bunlara çözüm arıyor ve sistemi daha detaylı inceliyorum. Başka sorunlar da olabilir. Bulgularımı ve çözümlerimi burada paylaşırım. Sizlerin de aklınıza gelen şeyler varsa buraya yazın denerim. Aynı sorunla karşılaşabilecek kişiler için ekran kartı modelim: HD6570M
$ dpkg -l  grep fglrx
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
||/ İsim                                  Sürüm                   Architecture            Açıklama
+++-=====================================-=======================-=======================-===============================================================================
ii  fglrx                                 2:13.350.1-0ubuntu2     amd64                   Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  grep                                  2.16-1                  amd64                   GNU grep, egrep and fgrep

Sanırım fglrx sürümü yükselmiş? Eski paketi biryerlerden bulup geri dönme gibi birşey yapılabilir mi?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Flash için şunu bir dene:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9054.0
Intel dediğine bakma, başka kartlarda da işe yaradığını gördük.

Oyun sorunu için, bu her oyunda mı oluyor yoksa sadece belirli oyunlarda mı?

flgrx sürümünü düşürürsen bağımlılıklarda sorun olabilir, başka paketleri de ellemek gerekebilir.

osmancık

O linkteki anlatılanlar flash videolardaki donma sorununu gidermedi. Firefox'u -safe-mode ile açtığımda da değişen birşey yok.

3D uygulamalardaki sorun rastgele olarak karşıma çıkıyor. Belli bir oyunda oluyor veya her oyunda oluyor diyemiyorum. ctrl + alt + f1 ile düzelmesi oldukça ilginç. Bunun dışında yeni fglrx ile bazı oyunlar fps artışı sağladı.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

@osmancık, OverrideGPUValidation değerini "true" değil de 1 yapar mısın?

osmancık

Alıntı yapılan: if@osmancık, OverrideGPUValidation değerini "true" değil de 1 yapar mısın?
İşe yaramadı :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mayıs 2014 - 16:11:36

Tekrar özet geçiyim. Sadece Firefox'da flash videolar oynatırken takılma var. Mesela Rekonq'da sorun yok. Firefox'u safe mode'da başlatmak yani bütün eklentileri falan deaktif edip fabrika ayarlarına döndürmek birşey farkettirmiyor.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Rekonq sistemle gelen Flash'ı kullanıyordur sanırım? Bu durumda sorun Flash'ın tam olarak kendisinde değildir muhtemelen. Ancak Firefox'a ait sorun nedir onu bilemiyorum tabi.

osmancık

3d oyunlardan çıkınca oluşan görüntü bozulması ile ilgili birşey tespit ettim. Oyun çözünürlüğü ile masaüstü çözünürlüğü farklıysa bu sorun ortaya çıkıyor. Mesela benim masaüstüm 1366x768 çözünürlükte, oyunu ise 1280x720 çözünürlükte çalıştırıyorum. Bu durumda oyundan çıkarken çözünürlük eski haline getirildiği sırada bir sorun çıkıyor anladığım kadarıyla.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

if

@osmancık, hafızamızı tazelemek adına sorayım: fglrx sürücü kullanırken Firefox bir flash içeriği tam ekran oynatırken takılıyor fakat radeon sürücü kullanılırken takılmıyor değil mi?

osmancık

Alıntı yapılan: if@osmancık, hafızamızı tazelemek adına sorayım: fglrx sürücü kullanırken Firefox bir flash içeriği tam ekran oynatırken takılıyor fakat radeon sürücü kullanılırken takılmıyor değil mi?
evet doğru
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`