SSD bölüm yapılandırması nasıl olabilir?

Başlatan devirsefa, 19 Nisan 2014 - 01:46:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

devirsefa

Merhabalar. Asus S400CA laptop kullanıyorum. PC'imde 500 gb hdd ve ayrıca 24 gb SSD var. Windows8 ssd'yi ExpressCache olarak kullanıyor. Yani Sistem hdd'e ama cache ve boot dosyaları ssd'de taşınıyor ve böylece performans artırılıyor.
Ben de bundan esinlenip Ubuntu'yu kurarken mount penceresinde şöyle bir ayarlama yaptım:

HDD: /
Ssd 1gb: /boot
ssd 3gb: /tmp
ssd 6gb: swap

olarak mountlayıp deneysel bir kurulum yaptım. Sizce olmuş mu? Amacım ssd'den yararlanarak pc'min performansını artırmak. Terimleri çok bilmediğim için konu daha önce tartışıldı mı bilemedim kusuruma bakmayın. Saygılar.

heartsmagic

Sanki sistem tarafını yani kök bölümü SSD üzerinde tutsan daha güzel olmaz mı? SSD sahibi değilim ancak gördüğüm kadarıyla birçok kişi takas alanını daha yavaş olan diskinde tutup, takas kullanım ayarını da en düşük konuma alıyor. Böylece mümkün mertebe daha az takas alanına sıçrama oluyor. Bu SSD diskten yer kazanma adına önemli, zira 6GB bence oldukça büyük bir alan senin SSD diskin için. Ayrıca, /boot için 1GB çok ama çok fazla, gereksiz bir bölüm orası. /tmp konusu biraz daha karışık ama sürekli 3GB yer tutmak da bana makul gelmiyor. O kadar büyük geçici bir alan kolay kolay kullanılmaz diye düşünmekteyim.

Windows tarafında işler disk konusunda farklı yürüyor olabilir ancak Ubuntu kurulu bir sistem öyle çok fazla alan kaplamaz. Kurulduğunda zaten 6-7GB kaplıyor, kuracağın uygulamalarla hadi olsun bu 15. Eğer oyun gibi bir derdin yoksa 24GB bence sana yeter ve artar. Diğer diski de depo alanı olarak kullanırsın.

Kısacası bence yazık etme o güzelim diske :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gecegezen

bende ssd kullamıyorum ama biraz araştırmıştım genelde @heartsmagic'in dediği gibi sistemi ssd üzerine kuruyorlar hızlı erişim olması için. Bende kurduğum şeylere pek dikkat etmeyen ve genelde silmeyen bir insan olarak 14 gb sistem yeterli oluyor bana(oyun kurmuyorum ama.)
Birde ssdnın bozulmasında korkulduğu için galiba swap alanı normal diske koyuyorlar oda uyku gibi durumlar için.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw