Ubuntu 14.04 LTS Yayınlandı

Başlatan FireSwords, 18 Nisan 2014 - 21:40:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

13.04.2019 tarihine kadar destek verilecek Ubuntu 14.04 LTS sürümü dün saat akşam 9 sularında yayınlandı. Yeni sürüm pek yenilik içermemekte, ancak oldukça kararlı ve hızlı çalışıyor.

Yenilikler:

» Ubuntu One kaldırıldı.
» Canlı pencere boyutlandırma.
» Pencere başlığında uygulama menüsü açma seçeneği eklendi.
» Ubuntu Yazılım Merkezi sorunları çözüldü.
» Ubuntu Web Browser adında tablet tarzında tarayıcı.
» Aynı uygulamaların pencereleri arasında arama ile geçiş yapabilme.
» Çok daha seri ve kararlı çalışan Unity.
» Çevrimiçi hesaplar artık sorun çıkartmadan çalışıyor.

Kurulum/Yükseltme

» USB ile kurulum ve fazlası: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum
» Sürüm güncelleme yapmak: Uçbirimden şu komutu çalıştırmanız yeterli. Çalıştırmasanız biele zaman içinde güncelleme görünecektir: sudo update-manager -d

İndirme Bağlantıları

Resmi İndirme Sayfası: http://www.ubuntu.com/download/desktop
32 Bit Torrent: http://releases.ubuntu.com/14.04/ubuntu-14.04-desktop-i386.iso.torrent
64 Bit Torrent: http://releases.ubuntu.com/14.04/ubuntu-14.04-desktop-amd64.iso.torrent

MD5SUM Doğrulaması

İndirdikten sonra tam indiğinden emin olmak için MD5 doğrulaması yapmak gerekir. MD5 doğrulamasının nasıl yapılacağı Wiki'de yazıyor: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Md5_kontrol%C3%BC

64 Bit Masaüstü kalıbı (ubuntu-14.04-desktop-amd64.iso) MD5 kodu: dccff28314d9ae4ed262cfc6f35e5153
32 Bit Masaüstü kalıbı (ubuntu-14.04-desktop-i386.iso) MD5 kodu: c4d4d037d7d0a05e8f526d18aa25fb5e

nowheretohide

deneyen arkadaşlara bir sorum olucak touchscreen durumu nedir? bir önceki sürümdeki gibi yine aynı mı, multi-touch özelliği yine mi yok?

Anizm

Pek bir farklılık yok ama baya hızlı ve daha güzel :)

Unicode

görsel açıdan  13'e benziyor fakat dikkat çekiçi olan çok hızlı olması sekmeler , menüler , pencere geçişleri harika derecede hızlanmış , yazılım merkezinin donma gibi sorunları giderilmiş , sanki kendi kendine yenilenen bir sistemi var güzel benim hoşuma gitti şuanlık bir sıkıntı yok driverlerin tümünü gördü tanıdı bir sıkıntı yok şuan  8)

neynefes

Kesinlikle hissedilir derecede rahatlama oldu bilgisayarımda. Ayrıca bumblebee kurulumu ve ek hiçbir ayar yapmadan ekran kartımı tanıdı. Ağır yük altına girdiğinde windowstaki gibi bilgisayarımın turbo ışığı yanıyor. Kendisi geçişleri otomatik yapıyor.

peyer9

Ya herşey güzel ama şu görselliğide mesela mac gibi adam akıllı yapsalar hiç fena olmaz

plazma

Alıntı yapılan: peyer9 - 21 Nisan 2014 - 23:37:32
Ya * her şey güzel ama şu görselliğide mesela mac gibi adam akıllı yapsalar hiç fena olmaz

Görsellik açısından mac ten aşağı kalır bir yanını göremiyorum ben, kişiselleştirme tamamiyle açık size kalmış. İsterseniz mac görünümli bile yapabilirsiniz sistemi.

Deadpool

Çevrimiçi hesaplar sorun çıkarmadan çalışıyor demişsiniz ancak ben twitter hesabıma empathy üzerinden bağlanamıyorum. Bu sorun genel olarak var mı yoksa bana mı özel?

sem

Çevirimiçi Hesaplar ile kasdedilen, Çevirimiçi Hesaplar uygulaması sanırım. Yani bu Emphaty'den farklı bir uygulama.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hckr

Alıntı yapılan: sem - 22 Nisan 2014 - 01:36:09
Çevirimiçi Hesaplar ile kasdedilen, Çevirimiçi Hesaplar uygulaması sanırım. Yani bu Emphaty'den farklı bir uygulama.
Empathy bağlantı kurarken "Çevrimiçi Hesaplar"ı kullanıyor.

plazma

Alıntı yapılan: Deadpool - 22 Nisan 2014 - 01:25:13
Çevrimiçi hesaplar sorun çıkarmadan çalışıyor demişsiniz ancak ben twitter hesabıma empathy üzerinden bağlanamıyorum. Bu sorun genel olarak var mı yoksa bana mı özel?

Empathy loglarında ne diyor ?

https://wiki.gnome.org/Apps/Empathy/Debugging

sem

Alıntı yapılan: hckrAlıntı yapılan: sem - Bugün, 01:36:09Çevirimiçi Hesaplar ile kasdedilen, Çevirimiçi Hesaplar uygulaması sanırım. Yani bu Emphaty'den farklı bir uygulama.Empathy bağlantı kurarken "Çevrimiçi Hesaplar"ı kullanıyor.
Bu iki uygulamayı aynı  uygulama olarak yorumlamamızı gerektirmez, yani hala ikisi farklı uygulama. Birisi düzgün çalışıyorken diğeri çalışmıyorsa, sorun illa hizmet verende olmayabilir. Uygulamanın tamamen kendisinde de olabilir. 

Çıktıları dağıtım duyurusu başlığından farklı bir başlık açarak burada dile getirme daha uygun olacaktır. Bir başlık açarak plazmanın istediği loglar paylaşılabilir.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

zulkif_altin

Üstteki torrentten 32bit olanını indirdim ancak kurulum yapmıyor torrentten indirip kurabilen varmı acaba varsa tekrar indirmeyi deniyeceğim. Ekrandaki yazılar ekte.
(MD5 Kodu normal)

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Zülkif Altın Photography
www.zulkifaltin.com

canosayan

Alıntı yapılan: semAlıntı yapılan: hckrAlıntı yapılan: sem - Bugün, 01:36:09Çevirimiçi Hesaplar ile kasdedilen, Çevirimiçi Hesaplar uygulaması sanırım. Yani bu Emphaty'den farklı bir uygulama.Empathy bağlantı kurarken "Çevrimiçi Hesaplar"ı kullanıyor.Bu iki uygulamayı aynı  uygulama olarak yorumlamamızı gerektirmez, yani hala ikisi farklı uygulama. Birisi düzgün çalışıyorken diğeri çalışmıyorsa, sorun illa hizmet verende olmayabilir. Uygulamanın tamamen kendisinde de olabilir. 

Çıktıları dağıtım duyurusu başlığından farklı bir başlık açarak burada dile getirme daha uygun olacaktır. Bir başlık açarak plazmanın istediği loglar paylaşılabilir.
eğer shell kurulu ise 13.10 da gnome için olan çevrimiçi hesapları da etiriyordu diye hatırlıyorum.

öyle bir sıkıntı ile düzgünçalışmıyordu.
Chmod bizim işimiz.

cagriemer

Alıntı yapılan: zulkif_altin - 22 Nisan 2014 - 13:00:23
Üstteki torrentten 32bit olanını indirdim ancak kurulum yapmıyor torrentten indirip kurabilen varmı acaba varsa tekrar indirmeyi deniyeceğim. Ekrandaki yazılar ekte.
(MD5 Kodu normal)

MD5 dogrulamasinda sorun bulunmuyorsa kurulum medyasini olustururken bir problem oluyordur. Baska bir aracla kurulum medyasi olusturmayi deneme imkaniniz var mi? Genelde unetbootin tavsiye edilir bu is icin.

pars bilisim

Ya * her şey güzel ama şu görselliğide mesela mac gibi adam akıllı yapsalar hiç fena olmaz
Katılıyorum tamam Windows'taki gibi değil istediğini yaparsın ancak birazda görsellik gelişsin ne bileyim varsayılan temalar pencereler duvar kağıdı bunlar önemli albenisi olan şeylerdir.BİR ÖRNEK İLE AÇIKLARSAK
Diyelimki galeriye gittiniz 2 adet modifiyeli araba  ve ikiside atıyorum 80.000 km'de1.si standart kasa tampon v.s 2.si düşük tampon kesik amortisör çelik jant ve tam ses sistemi ikisinede aynı fiyatlı ancak modifiyeli olanın motoru biraz daha yıpranmış yarışlara falan girmiş olsun emin olun birçoğu buna rağmen modifiyeli olan arabayı tercih edecektir.Çünkü göze daha hoş gelecektir. unity geldi geleli ubuntu görsellikte yerinde sayıyor.Ama onun üzerine geliştirilen işlerim sistemi hem daha görsel hemde genelde daha akıcı oluyor ilginç bir durum(bakınız ELEMENTARY OS,LINUX MINT)

Caine

Görsel zevk kişiden kişiye göre değişir ama ben Ubuntu'nun görselliğini çok beğeniyorum. Biraz özelleştirme yapıldıktan sonra görsel şölene dönüşüyor masaüstün.

Diğer taraftan şu anda 14.04'ü kurdum. Gerçekten oldukça başarılı görünüyor. Özellikle discrete graphics card'a sahip olan sistemlerde default olarak Intel'in on olup öbürünün off olması çok iyi düşünülmüş. Dolayısıyla artık kurulur kurulmaz fanımın coşuyla karşılaşmadım. Hızlılığı da diğer Ubuntu sürümlerine nazaran oldukça iyi. Bakalım kararlılığı nasıl olacak. Umarım Debian'ı aratmaz bana. :)

yakusha

Gnome Ubuntu 14.04 kurdum 1 ay önce, Nvidia ekran kartını tanıtamamak ile ilgili sıkıntı yaşamıştım, çözümü çok basit , gdm yerine lightdm giriş yöneticisini kurmak ve giriş  yöneticisi olarak lightdm seçmek yeterli oluyor...

Bir de benden başka lowlatency kernel tercih edenler var mı? son 1 yıldır hep lowlatency kernel kullanıyorum ve generic kernelden daha az hata ve sorun yaşadığımı düşünüyorum.
Artık bu forumu kullanmıyor.

ethem578

Yine nonpae kurulum kalıbı yok  :(  Neden düşük donanımlı bilgisayarların da olduğunu düşünüp alternatif kurulum kalıpları sunmuyorlar anlayabilmiş değilim. Malesef Debian'a devam... Çok sevdiğim unity'i kullanamayacağım.

plazma

14.04 için macbuntu teması yayınlanmış  haydi hayırlısı :)

http://www.noobslab.com/2014/04/macbuntu-1404-pack-is-released.html

heartsmagic

@pars bilisim, bahsettiğin "modifiye" arabalar sadece bir kısım insana hitap eder. Diyelim ki bütün arabalar o şekilde satılıyor, bu durumda beğenmeyenler ne olacak? Senin örneğinde yan tarafta ikinci bir araba var, fakat Ubuntu bu şekilde gelirse diğerlerine başka seçenek kalmaz. Ufak tefek güzelleştirmelere, özelleştirmelere ben de hayır demem fakat bir Elementary olursa Ubuntu kullanır mıyım bilmiyorum örneğin. İşte bu nedenle şu anki durumunda gelip, insanların kendilerinin özelleştirmesi daha doğru geliyor bana. Fakat, mevcut durumun iyileştirilmesine bir şey diyemem. Varsayılan simge setlerinin daha güzel, daha kaliteli olması gibi, vb.

@ethem578:
http://askubuntu.com/questions/450400/install-lubuntu-14-04-lts-on-a-non-pae-processor

Kısacası forcepae parametresi ile kurulum yapılabiliyormuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serguzestefe

kurulum yaparken çok dikkatli olun arkadaşlar. eski kurulum ekranındaki gibi uyarılar mevcut olmadığı için ben farkında olmadan "mevcut diski sil yeni kurulum yap" seçeneğini işaretleyince 2 diski birden birleştirerek sildi ve onun üzerine kurulum yaptı. haliyle tüm bilgilerim gitti. şu an test diski çalıştırdım ve sonucu umudum tükenmiş bir şekilde bekliyorum. yenileme yapacağım derken her şey gitti. bu sürüme eleştirim ise bu yönde. kurulumu çok basit ama yeterli uyarı yok..

zulkif_altin

Alıntı yapılan: cagriemer - 22 Nisan 2014 - 14:20:37
Alıntı yapılan: zulkif_altin - 22 Nisan 2014 - 13:00:23
(MD5 Kodu normal)

MD5 dogrulamasinda sorun bulunmuyorsa kurulum medyasini olustururken bir problem oluyordur. Baska bir aracla kurulum medyasi olusturmayi deneme imkaniniz var mi? Genelde unetbootin tavsiye edilir bu is icin.

Başka deneme imkanım kalmadı memory test yaparken bilgisayar kapantı şimdi bi daha açılmıyor   :'(
Zülkif Altın Photography
www.zulkifaltin.com

ethem578

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Nisan 2014 - 22:42:06
@ethem578:
http://askubuntu.com/questions/450400/install-lubuntu-14-04-lts-on-a-non-pae-processor

Kısacası forcepae parametresi ile kurulum yapılabiliyormuş.

@heartsmagic
Teşekkür ederim. Forcepae parametresini ekleyerek xubuntu kurdum  :) Herhangi bir problem görünmüyor. Ama işlemcinin pae desteği olmadığı halde bu kernel nasıl çalışıyor anlayabilmiş değilim. Acaba performansta bir problem olur mu ? Bir götürüsü oması lazım gibi geliyor. Eğer yoksa harika bir şey olmuş diyebilirim. Çünkü 12.04 sürümünden sonra ilk defa ubuntu kurabildim.

ugurseker

arkadaşlar yeni sürümü usb den kurdum çok beğendim yalnız benim dizüstü bilgisayarım çift ekran kartlı intel ve amd kurulum bittiğinde intel otomatik görünüyor ama fan bir çalıştımı kolay kolay durmuyor sıcaklık sorunum yok dizüstü bilgisayarım buz gibi ama fan sesinden rahatsız oluyorum arada bir duruyor başlayınca susmak bilmiyor