[Çözüldü] ASUS-F5SL Hız Sorunu Çözüm

Başlatan eronis, 17 Nisan 2014 - 20:16:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Benim elimde bir ASUS-F5SL var.

Sistemim;

İntel Core 2 Duo
2 GB DDR 2 Ram
Ati Radeon HD 3470

sistemim biraz eski gördüğünüz gibi...

Ben bu bilgisayarı nasıl adam ederim ? Benim bilgisayarda oynadığım sayılı oyun var ama onlarda çok aman aman sistemler istemiyorlar. Kağıt üzerinde sistemim AMNESİA: THE DARK DESCENT i kaldırıyor, "ama" bunun amasında iş kopuyor çünkü çok kasıyor. Aynı şey VirtualBox gibi programlardada oluyor. Hadi VirtualBoxu falanda geçtim, Misal, pardus kurmak en fazla 30 dk alır diyorlar, resmi sitesinde 30 dk içinde kurun diyor. ben 1 saat sürdüğünü hatırlıyorum. (tahmini söylüyorum ama 30 dk dan kesinlikle fazla saate baklıyorum bir süreden sonra oyalanacak bişi lazım oluyor). Zaten bu bilgisayara yeni bir Harddisk alacam. Eğer rami yükseltirsem bu makineden yeni alınmış bir makinenin performansını alabilirmiyim ? Ekran kartı falan gerekmiyor sadece sistem içi hız istiyorum. Gnome 3 kullanmak istiyorum ama benim makinede Gnome 3 acayip kasıyor.

Şimdi size sorularım şunlar;

Eğer RAM'i artırırsam bu gibi sorunlar ortadan kalkarmı ? eğer kalkar diyorsanız aşağıdaki sorularımıda cevaplarsanız sevinirim.

1- Bilgisayarım DDR 3 desteklermi ? Sistemime bakarak kaç gb önerirsiniz ? (Lütfen beni maliyet olarak fazla kasmayacak rakamlar verin 16 gb alamam)
2- Hard Disk olarak 1TB alırsam bu makine kaldırırmı ? (içinde fazla bilgi olduğunu misal ağzına kadar doldurduğumu farzedin. Makine kasar mı ?
3- Bunların hepsini minimum ne kadar bir ödemeyle gerçekleştirebilirim ?

Biliyorum çok uzun bir metin oldu :D buraya kadar okuyup cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim... :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Nisan 2014 - 20:25:23

http://www.enucuzbul.org/rf_list_detay1.asp?ugrup_id=5&urun_id=2155&uadtxt=Asus-F5SL-200DV-T5750-%282/2GB/250GB%29&marka_id=33

Bilgisayarımın özelliklerinin olduğu bir link ::)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

meda

Gnome ya da Unity şart değil ise Xubuntu,Lubuntu gibi dağıtımlara bakın.Elementary OS (Ubuntu 12.04 temel alır.) dağıtımını denemediyseniz kesinlikle deneyin derim.Eski donanımlı sistemlerde bile harika çalışıyor.Hem de görsellik hat safhada.Eğer daha güncel yazılım falan istiyorsanız Xubuntu 14.04,Lubuntu 14.04 kurabilirsiniz.Kararsız kaldıysanız bahsettiğim sistemleri canlı USB ile deneyip karar verdiğiniz sistemi sonra yüklersiniz.

Bence RAM 4 GB yükseltilebilir.
Grafik kartı daha yeni bir model araştırmak lazım.
SSD ile değiştirmeyi düşünmüyorsanız HDD değişiminde performans farkı pek olmaz.

Ben yerinizde olsam Elementary OS başlayarak farklı dağıtımları denerdim.

Pardüs yavaş kurulma sebebi değişebilir.CD,USB gibi aygıtların yanı sıra sistem özellikleri bile kurulum süresine etki eder.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

karboran

Alıntı YapSSD ile değiştirmeyi düşünmüyorsanız HDD değişiminde performans farkı pek olmaz.
Kesinlikle katılıyorum i3 4gb ram dizüstümün harddiskini ssd ile değiştirdikten sonra açılış 20-30 saniyeden 5 sn düştü :).
Ek olarak Pardus gerçekten yavaş kuruluyor ;).
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

eronis

arkadaşlar benim şu anki işletim sismtemim elementary os luna :)
benim amacım virtual box yada wine gibi emulatörlerde performans almak. mesela bir oyunu yada sanal makineyi daha hızlı çalıştırmak ve kullanmak...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Nisan 2014 - 11:25:15

neyse arkadaşlar ben araştırıyorum fiyatları kendi bütçeme göre. hepiniz sağolun... :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds