[Çözüldü] Joomla kurulumu için www dizinini bulamıyorum

Başlatan mehmet66, 17 Nisan 2014 - 10:23:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet66

Arkadaşlar ödev için ubuntu İ.S'ne joomla kurularak web tasarım yapmak.Ama ben joomla kurmak için var dosyasının içinde www klasörünü bulamıyorım ne yapmam gerekiyor.lütfen yardımcı olun

heartsmagic

Konunu yeri aslında tam olarak burası olmayabilir zira bir süre sonra konu sunucu işlemlerine kayacaktır. Kaydığı zaman taşıma işlemini yaparız.

@mehmet66, o dizinin olmaması sorun değil, elle oluşturabilirsin. Fakat Joomla gibi bir uygulamanın çalışması için senin sisteminde bir web, bir veritabanı sunucusunun çalışıyor olması lazım. Bunları kurdun mu? Örneğin Apache ve MySQL gibi? Bunları kurmadıysan kuruluma geçmen bir işe yaramayacaktır. Öncelikle o işi halletmelisin. Şöyle yönlendirelim seni: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14457.0

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

siberoloji

mehmet66

Çok teşekkür ederim akşam yatarken o geldi benimde aklıma :)
şimdi apache kurmaya çalışıyorum fakat bu konularla yeni uğraştığım için bi hayli de zorlanıyorum.
Sanırım bunları adım adım anlatan bi kaynağa ihtiyacım var.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mehmet66

Hocam valla süpersin ne deyim :)
Bende bu https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14457.0 adresinizdeki adımlar izledim ama firefox a girdiğimde pek bi başarılı olamadım .
Bu gönderdiğinizi adım adım uygularsam yeni sıfırdan kurduğum ubuntuma joomla yı kurmuş mu olcağım ek hiçbirşey yapmadan

matrax_41

@mehmet66, o anlatımla joomlayı kurabilirsin fakat joomlayı indirme aşamasında direkt sitesinden indirirsin daha iyi olur. Zira bağlantıda 3.0 sürümü diyor ama joomla 3.2 sürümünü çıkartmış.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mehmet66 - 17 Nisan 2014 - 23:11:51
Hocam valla süpersin ne deyim :)
Bende bu https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14457.0 adresinizdeki adımlar izledim ama firefox a girdiğimde pek bi başarılı olamadım .
Bu gönderdiğinizi adım adım uygularsam yeni sıfırdan kurduğum ubuntuma joomla yı kurmuş mu olcağım ek hiçbirşey yapmadan

Firefox'a girdiğinde ne oldu örneğin? Apache çalışmadı mı, hata mı verdi, ne oldu yani? Bir de, kurulum adımlarını görsek çok güzel olurdu. Joomla için her türlü web sunucusu, veritabanı sunucusuna ihtiyacın var. O görülen Türkçe kaynakta da bu işlemler anlatılıyor, sadece daha farklı bir şekilde. Sorun yaşarsan yine yaşarsın yani, kısacası bizlere yaşadığın sorunun ayrıntısı lazım.

heartsmagic

Diğer başlıktaki sorudan devamla...

Kabaca Phpmyadmin'e girip önce bir veritabanı oluştur, sonra Joomla'yı indir.

sudo -H nautilus /var/www

ile açacağın dosya yöneticisi yetkili olacaktır bu dizinde. Bu dosya yöneticisini hiç kapatmadan Joomla'yı indirdiğin dizine git ve kes, daha sonra tekrar /var/www dizinine gel ve buraya yapıştır, ardından arşivden çıkart. Sonra adres satırına:

http://localhost/Joomla

veya Joomla yerine arşivden çıkan isim her neyse onu yaz. Kurulum adımları başlayacaktır, gerisini sen araştırmalısın. En fazla veritabanı adımında senden şunları isteyecektir:

sunucu: localhost
veritabanı: phpmyadmin'de oluşturduğun veritabanının ismi
kullanıcı:root
parola:mysql parolan her neyse

mehmet66

hacam eyvallah çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için çok memnun kaldım teşekkür ederin.

mehmet66

hocam dosya yöneticisi indirdiğim joomla zip dosyasını görmüyor zip den çıkardım gene görmedi uzantı adresinin yerini değiştirdim gene görmedi normal kes yapıştır yapsam olmaz mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Nisan 2014 - 22:50:41

hocam dosya yöneticisi sıkıntısını çözdüm zip dosyasını taşıdım var/www içine arşivi çıkardım sonra da localhost/joomla yazdım ama not found hatası verdi ne yapmalıyım :(

matrax_41

mehmet66

tamam hocam onuda çözdüm :)
ama joomla kurulumuna geçtim orada veritabanı kısmında veritabanı türü olarak mysqli birde mysql çıkıyor ikisinide denedim
  veri tabanına bağlanılamadı.veri tabanımın döndürdüğü numara:could not connet to MySQL(MySQLi) diye hata veriyor onu yapamadım

matrax_41

configuration.php dosyasının içinde dbtype değişkenini mysqli'den mysql'e çevirmen gerekiyor.

mehmet66

Şregistry->set('dbtype',Şoptions->db_type) şeklindeydi ilk açtığımda  Şregistry->set('dbtype',Şoptions->mysql)
Şregistry->set('dbtype',Şoptions->mysqli) denedim gene olmadı hocam

matrax_41

orası mysqli olmayacak dbtype olarak kalsın. public $dbtype şeklinde bir değişken yok mu dosyada ?

mehmet66

yok dosyada başka dbtype isminde değişken yok

matrax_41

installation dizininde configuraion.php-dist adında bir dosya var o dosyada söylediğim değişken var. Mysql mi yazıyor mysqli mi ?

heartsmagic

mehmet66

matrax_41 senin dediğin dizideki configuration.php-disk dosyasını buldum mysql yazıyordu mysqli yaptım gene olmadı.

Heartsmagic hocam senin dediğin kodu da yazdım gene olmadı sonucu:
root@mehmet-VirtualBox:~# service mysql status
mysql start/running, process 1029

matrax_41

O zaman bir kaç kontrol gerçekleştirmek lazım.

1. Mysql kullanıcı adı ve şifresi doğru mu ?

2. Joomla için bir veritabanı oluşturuldu mu ?

3. Jommla kurulumunda veritabanı adı doğru girildi mi ?

mehmet66

bu dediklerinizin hepsi sadece bizim verdiğimiz isimlerse hepsi doğru ama sonradan isimlere ekleme yapılıyorsa orasını bilmiyoru işte

matrax_41

mysql kullanıcı adı standart kurulumda root'dur, şifreyi kurulumda sorar. Veritabanı oluşturmayı da phpmyadmin veya başka bir araçla veya konsoldan kendin yaparsın.

mehmet66

hocam onları düzelttim joomla kuruldu ama sonunda kurulum dosyasını kaldırın diye bi uyarı verdi kurulum dosyası dediği installation mu oluyor ?

matrax_41

Önce sitenin ana dizininde configuration.php dosyası oluştur daha sonra o sayfaya en altta verilen kodu sayfaya yapıştır. Son olarak installation dizinini sil.