Elementray OS--Bumblebee Sorunu

Başlatan med_cezir91, 16 Nisan 2014 - 15:25:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

med_cezir91

Elementray OS ubuntu tabanlı olduğu için konuyu buraya açtım.
İnternette bulduğum kaynaklardan yararlanarak kurulumu yapamadığım için sorunu buraya yazmak istedim.

Çıktılar aşşağıdaki şekilde.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Ivy Bridge Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 0fd9 (rev a1)
med_cezir@KAYA-LAPTOP1:~$

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility,

jockey-text --list
çıktı vermedi

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Ivy Bridge DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Ivy Bridge PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Ivy Bridge Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Panther Point USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Panther Point MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation Panther Point USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Panther Point High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Panther Point PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation Panther Point PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation Panther Point USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Panther Point LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation Panther Point 6 port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation Panther Point SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 0fd9 (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 (rev c4)

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.1*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

optirun glxgears
[ 1121.784835] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA GPU at PCI:1:0:0.  Please

[ 1121.784913] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

Düzenleme=https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42390.0 bu konuyu yeni fark ettim inceliyorum umarım işe yarar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2014 - 15:57:10

Benzer konudaki adımları yapınca da sonuç alamadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2014 - 16:16:35

bumblebe kurulumunu yaparken elementray-os ubuntu 12.04 lts tabanlı olduğu için
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia virtualgl linux-headers-generic-lts-raring
komutu ile kurulum yapmak gerekiyormuş sanırım şimdi onu deniyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2014 - 16:31:25

Sorunlar ayni şekilde devam ediyor temiz kurulum yapıp basta yaptığım hatayı yapmadan kurmayı deneyeceğim, sorun çıkmaz umarım.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

meda

sudo apt-get install mesa-utils
komtundan sonra dener misiniz ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

med_cezir91

Temiz kurulum yaptım  diğer çıktılar aynı jockey-text --list alttaki sonuçları veriyor.

kmod:nvidia_304 - nvidia_304 (Proprietary, Enabled, Not in use)
kmod:nvidia_304_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Not in use)
kmod:nvidia_331 - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Not in use)
kmod:nvidia_331_updates - NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library (Proprietary, Disabled, Not in use)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Nisan 2014 - 22:50:37

Sorun güncel.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

Diğer başlıklara bakarsan bazı arkadaşlarda bu sorunu çözemediğimizi fark edeceksin. Çok irdelememize rağmen bu sorunu bir türlü aşamadık. O başlıklarda gördüğün şeyleri sanırım doğru bir şekilde denemişsindir?

Not: Elementary, Ubuntu tabanlı olsa dahi kendisini Diğer Dağıtımlar bölümünde konuşmak daha uygun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

med_cezir91

Diğer başlıkları inceledim ama çözülen sorunlardı gözden kaçırdıklarımda olabilir, konu bumblebee ile alakalı diye buraya açmıştım ama siz daha iyi bilirsiniz neticede.

Peki ne önerirsiniz;  eOS hızlı, yalın ve görsel olarak tatminkar olduğu için tercih etmiştim. Sistemden  kaldırmalımıyım yoksa çözüm aramaya ve istemeye devam etmelimiyim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Nisan 2014 - 01:30:14

Neyse konu kapanabilir, sildim sistemden eOS ubuntu 14.04 e terfi ettim bakalım bunda nasıl kuracağız driverları.

M.K.Atatürk