laptopumun pili nasil bozuldu...

Başlatan abbasc, 13 Nisan 2014 - 11:42:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abbasc

merhaba arkadaslar

Basima kotu bir olay geldi. Paylasayim da baskalari dikkat etsin istedim.

Bugune kadar li ion pillerle ilgili bir suru tavsiye vardi. Ben de bir tanesini uyguluyordum. Pili haftada bir full bosaltip, dolduruyordum. Gecenlerde full bosaltiyordum pili, % 5 in altindaydi. Daha da bosalsin da kapansin diye bekliyordum. Normalde laptop kendini kapatiyordu ve ben de fisi takip sarja basliyordum. Bu sefer birden bire  elektirik kesintisi olmus gibi kapandi. Yani laptop kendini kapatamadi.

Daha sonra fisi takip actim ve pilin sarj olmadigini gordum. Uzun sure bekledim ama pil sarj olmuyordu. Fisi cektigimde pil yokmus gibi kapaniyordu alet. Ugrastim durdum ve sonuc alamadim.

Full bosaltma islemi pili olduruyor arkadaslar. Bundan sonra baska bir sekilde pil kullanacagim. Bakalim o nasil olacak :)

Tesekkurler.

empax

Dediğiniz olay bir kaç defa benim de başıma gelmişti, bir süre %0 olarak gösteriyor ama 10-15 dk. sonra düzeliyordu.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

kozanibo

Yanlış bir yol izlemişsiniz, mesela pili çıkarmak da iyi değildir

En iyi yöntem iki haftada bir yüzde otuza kadar düşürmek ve tekrar şarja takmaktır. Böylece kapasite bile arttığını gözlemledim ben

MoShic

Ben genellikle şarjda tutuyorum laptobu, arada da cıkarıyorum, azalınca tekrar takıyorum. Sürekli şarjda tutmak zarar verir mi ya da bir sorun cıkarır mı ileride ?
Eski ID: Mar yJuana

FireSwords

Masada şarja takılı kullanıyorsan pilini çıkarman gerek.

heartsmagic

Bu konuda da farklı görüşler var. Kimi pili çıkartın der, kimi hiç çıkartmayın. Ancak şu ortak bir görüş, pilin tamamının bitmesini beklemek makul değil. Bu hem dizüstlerinde hem de telefonlarda geçerli. @ibokozan'ın söylediği üzere %30'larda veya en kötü %15'lerde tekrar şarja başlamak en makul iş. Kendi adıma makine sürekli fişe takılı olduğu için pili çıkartıyorum, diğer türlü ömrünün azaldığını gözlemledim bir önceki makinemde. Ondan öncekinde yine şu an kullandığım yöntemi kullanıyordum ve ömrü bir hayli uzun süre dayanmıştı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

siberoloji

1. Li-Ion piller oda sıcaklığında 20-25 C derecede muhafaza edilmelidir.
2.Li-Ion piller, kullanılsalar da depolansalar da yaklaşık aynı sürede ömürlerini tamamlarlar. Bu sebeple satın alırken imalat tarihine mutlaka dikkat edin.
3.Ni-Cad pillerde, pil hafıza problemi olmasına karşılık Li-Ion pillerde böyle bir hafıza problemi yoktur.  Bu sebeple tamamen boşaltma gerekmeden şarj edilebilirler. Ancak bunun bir istisnası oduğunu söyleyen uzmanlar 30 defa parçalı şarjı müteakip 1 defa yaklaşık tamamen boşaltmanın, bilgisayarınızın güç giriş ve yük dengesi için faydalı olacağını belirtmektedirler.
4.Li-Ion pilin içerisindeki hücrelerin her birisi 2.5 Volt'un altına indiğinde güvenlik devresi harekete geçer, kendilerini kilitlerler ve sarj edilemez hale gelirler. Bu durumdaki pili normal şarj cihazı ile dolduramazsınız. HATTA DENEMEYİN.  Aşırı ısınmadan dolayı problem yaşanabilir.
5.Uzun bir süre kullanmayacağınız (dizüstü bilg. sürekli fişe takılı kullanmak gibi) pili %40 oranında dolu olarak serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz çünkü %100 dolu Li-Ion pilde oksitlenme en üst seviyede olacaktır.

@abbasc ; siz sanırım 4.maddede belirtilen durumla karşılaşmışsınız.
Kaynak: http://www.techrepublic.com/blog/five-apps/five-tips-for-extending-lithium-ion-battery-life/

abbasc

Alıntı yapılan: siberoloji - 14 Nisan 2014 - 16:49:51
1. Li-Ion piller oda sıcaklığında 20-25 C derecede muhafaza edilmelidir.
2.Li-Ion piller, kullanılsalar da depolansalar da yaklaşık aynı sürede ömürlerini tamamlarlar. Bu sebeple satın alırken imalat tarihine mutlaka dikkat edin.
3.Ni-Cad pillerde, pil hafıza problemi olmasına karşılık Li-Ion pillerde böyle bir hafıza problemi yoktur.  Bu sebeple tamamen boşaltma gerekmeden şarj edilebilirler. Ancak bunun bir istisnası oduğunu söyleyen uzmanlar 30 defa parçalı şarjı müteakip 1 defa yaklaşık tamamen boşaltmanın, bilgisayarınızın güç giriş ve yük dengesi için faydalı olacağını belirtmektedirler.
4.Li-Ion pilin içerisindeki hücrelerin her birisi 2.5 Volt'un altına indiğinde güvenlik devresi harekete geçer, kendilerini kilitlerler ve sarj edilemez hale gelirler. Bu durumdaki pili normal şarj cihazı ile dolduramazsınız. HATTA DENEMEYİN.  Aşırı ısınmadan dolayı problem yaşanabilir.
5.Uzun bir süre kullanmayacağınız (dizüstü bilg. sürekli fişe takılı kullanmak gibi) pili %40 oranında dolu olarak serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz çünkü %100 dolu Li-Ion pilde oksitlenme en üst seviyede olacaktır.

@abbasc ; siz sanırım 4.maddede belirtilen durumla karşılaşmışsınız.
Kaynak: http://www.techrepublic.com/blog/five-apps/five-tips-for-extending-lithium-ion-battery-life/

hucreler 2.5 volt altina dusmus mu oluyor yani  %0 sarja getirdigimizde. Bayagi bir ugrasmistim sarj edemeyince cikardim. Bu konuyla ilgili cok sey soylenirdi. Doldur bosalt yapilmazsa pil, enerji depolama ozelligini kaybeder diye okumustum. Ben de boylesi uygun olur diye dusunmustum. Yanlis yaptik demek ki. Bir dahakine siniri % 20 civarlarinda tutacagim.  Tesekkurler arkadaslar :)

D@bbe

Alıntı yapılan: abbasc - 13 Nisan 2014 - 11:42:47
merhaba arkadaslar

Bugune kadar li ion pillerle ilgili bir suru tavsiye vardi. Ben de bir tanesini uyguluyordum. Pili haftada bir full bosaltip, dolduruyordum. Gecenlerde full bosaltiyordum pili, % 5 in altindaydi. Daha da bosalsin da kapansin diye bekliyordum. Normalde laptop kendini kapatiyordu ve ben de fisi takip sarja basliyordum. Bu sefer birden bire  elektirik kesintisi olmus gibi kapandi. Yani laptop kendini kapatamadi.

Daha sonra fisi takip actim ve pilin sarj olmadigini gordum. Uzun sure bekledim ama pil sarj olmuyordu. Fisi cektigimde pil yokmus gibi kapaniyordu alet. Ugrastim durdum ve sonuc alamadim.

Full bosaltma islemi pili olduruyor arkadaslar. Bundan sonra baska bir sekilde pil kullanacagim. Bakalim o nasil olacak :)

Tesekkurler.
Li-ion, Li-Polimer bataryalar %7 altına düşürme %80~100 şarj et kullan... gerisine karışma... aksi taktirde batarya bozuluyor... + kullanmasanda bozulacak... ısıtmayacaksın...  + kullanım kılavuzuna bak bataryasız kullanma yazıyorsa bataryasız kullanırken arıza yapma olasılığı yüksek demektir...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

abbasc

Alıntı yapılan: ğarekhasen - 17 Nisan 2014 - 15:14:31
Alıntı yapılan: abbasc - 13 Nisan 2014 - 11:42:47
merhaba arkadaslar

Tesekkurler.
Li-ion, Li-Polimer bataryalar %7 altına düşürme %80~100 şarj et kullan... gerisine karışma... aksi taktirde batarya bozuluyor... + kullanmasanda bozulacak... ısıtmayacaksın...  + kullanım kılavuzuna bak bataryasız kullanma yazıyorsa bataryasız kullanırken arıza yapma olasılığı yüksek demektir...

tesekkurler, dediklerinizi aklimda bulunduracagim.

bugra9

Bu konuda çok farklı görüşler olmasına rağmen hepsinin çıktığı nokta aynıdır.
@siberoloji gerekli tüm bilgileri yazmış.

1) Pili çıkarmak
+ Bataryayı %40 seviyesine getirip kullanmadığınız zaman, bataryanın ömrü az miktarda olsa uzayacaktır.
- Batarya yokken elektrik şebekesinde oluşacak bir parazit bilgisayara ciddi hasar verebilir. Batarya sizi bu durumdan korur. Bataryanın fiyatı ile oluşacak hasarın maddi boyutu ve hasar gelme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

2) Bataryayı boşaltmak
- Genellikle batarya güç seviyesi %15'in altına indirilmemelidir. Yaklaşık olarak bu değerin altına inildiğinde pilin bir daha şarj olmama yani ölme olasılığı yükselir. Genellikle %7, kesinlikle inilmemesi gereken sınır değer olarak belirtilir. Bilgisayarlar bu değerin altındayken kendini kapatır.

3) Doldur boşalt
-  Pil üreticilerinin verdiği bilgiye göre doldur boşalt yapmak pil ömrünü etkilemez. Aksine her pilin dolma-boşalma ömrü olduğu için bir miktar ömrü yenmiş olur.
+ En ideali, 2 haftada 1, pili %30 seviyelerine düşürüp yeniden doldurmaktır.

------------------------

Bir de batarya kullanımından başka şarj kablosuna da dikkat edilmelidir. Bilgisayarı çok taşıyorsanız kabloda ezilmeler, kopmalar olabiliyor. Bu durum fark edilmiyor ve direk bataryayı öldürüyor. Sizde sorunu kullanımdan kaynaklı zannediyorsunuz.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Gerçi ustadlar bilgilendirme yapmışlar...
benim önerim tabiri caizse alternatif ( kocakarı ilacı ) olarak en son yapilacak umutsuz vakaya son müdahale
Bunu teknik servis veren bir dostum önermişti... 7 yıl kullandığım tükenmiş bataryama ilaç olmadı ama size çıkar yol olabilir.

Yapilacak işlemi şoklama o!arak beyan etmişti yapılması gerekenler

*****Strec film  paket ve mutfakta gida sari!an malzeme ile bataryayi sıkı sıkı sariyoruz içeride hava kalmayacak sekilde
****** iyice sarılmış bataryası yine buz dolabı poseti yada vakumlu bir poşete koyuyoruz
****** 24 saat sure az olmamak kaydı ile derin dondurucu bekletiyoruz
( strec ile sararken içeride hava kalırsa buz kristalleri oluşur buda nemlenme yapar buna dikkat edin )
Ve İyice kurulayinca sarja takip deneyin
Not: benim bataryam dediğim gibi 7 yıl dayanmıştı olumlu sonuç alamadım

Sadece bilgi amaçlıdır sarja takarken her ihtimale karşı dikkatli olalım
ben elektrik bağlantısını prize en son takmıştır önce batarya ya taktım uzaklaşıp en son fişe bagladim

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

D@bbe

Alıntı yapılan: DedeLanD - 07 Mayıs 2014 - 18:20:54
Gerçi ustadlar bilgilendirme yapmışlar...
benim önerim tabiri caizse alternatif ( kocakarı ilacı ) olarak en son yapilacak umutsuz vakaya son müdahale
Bunu teknik servis veren bir dostum önermişti... 7 yıl kullandığım tükenmiş bataryama ilaç olmadı ama size çıkar yol olabilir.

Yapilacak işlemi şoklama o!arak beyan etmişti yapılması gerekenler

*****Strec film  paket ve mutfakta gida sari!an malzeme ile bataryayi sıkı sıkı sariyoruz içeride hava kalmayacak sekilde
****** iyice sarılmış bataryası yine buz dolabı poseti yada vakumlu bir poşete koyuyoruz
****** 24 saat sure az olmamak kaydı ile derin dondurucu bekletiyoruz
( strec ile sararken içeride hava kalırsa buz kristalleri oluşur buda nemlenme yapar buna dikkat edin )
Ve İyice kurulayinca sarja takip deneyin
Not: benim bataryam dediğim gibi 7 yıl dayanmıştı olumlu sonuç alamadım

Sadece bilgi amaçlıdır sarja takarken her ihtimale karşı dikkatli olalım
ben elektrik bağlantısını prize en son takmıştır önce batarya ya taktım uzaklaşıp en son fişe bagladim
dondurma işe yaramazsa içindeki güç devresi bozuk demek... çözümü yok... açarsan çöp... toplanmıyacak şekilde dağılıyor...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙