[Çözüldü] Çözünürlük ayarı?

Başlatan birAdam1, 04 Nisan 2008 - 20:11:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

birAdam1

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarıma Ubuntu yükledim ve bu vesileyle foruma üye oldum. Benim sorunum ekran çözünürlüğümü 1024x768 yapamamış olmam. Bilgisayar eski bi bilgisayar. Ekran kartım anakartla tümleşik. (32 mb) Çözünürlüğümü artırmak istiyorum. Daha önce pardus kurmuş ve de artırabilmiştim ama şimdi tam olarak hatırlayamıyorum nasıl yaptığımı. Yardım edebilir misiniz acaba?

Sypro

Vesa ile kullanıyor iseniz 640*480 ve 800*600 dışında seçeneğiniz yok sanıyorum ki, xorg.conf u elle düzenleyerek ve sonra Sistem'den ekran çözünürlüğü bölümünü kullanarak düzenleyebilirsiniz ancak. Riva TNT2 kart ile öyle yaptığımı hatırlıyorum.

xorg.conf dosyanızı buraya aktarın isterseniz, gerekli düzenlemenin nerede yapılacağını yazalım.

not: bilginiz yok ise, xorg.conf dosyasının bulunduğu yer: /etc/X11/xorg.conf

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Tabi grafik kartının ne olduğu da önemli. Mesele eski bir nvidia kart bile olsa sürücüler hala mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

birAdam1

Alıntı YapSection "Monitor"
   Identifier   "Generic Monitor"
   Option      "DPMS"
   HorizSync   28-51
   VertRefresh   43-60
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Device      "Generic Video Card"
   Monitor      "Generic Monitor"
   DefaultDepth   24
   SubSection "Display"
      Depth      1
      Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      4
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      8
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      15
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      16
   EndSubSection
   SubSection "Display"
      Depth      24
   EndSubSection
EndSection

xorg.conf dosyam bu şekilde. Frekansını artırmayı denedim ve şu an 1024x768 olarak kullanmaktayım.
Bir başka soru daha sormak istiyorum. Şu an ben de hem xp hem de ubuntu kurulu. Pardusta xp dosyalara yazma yapabiliyordum. Fakat ubuntuya gelince xp dosyalarını sadece okuma modunda açabiliyorum. Yazabilme modunda kullanabilmenin bir yolu var mı? Zira bu şekilde xp dosyalarını görüp görmemesi pek bir anlam ifade etmiyor benim için.

heartsmagic

Bölüm ntfs ise paket yöneticisinden ntfs-3g programını art, bul, kur.

birAdam1

Alıntı YapBölüm ntfs ise paket yöneticisinden ntfs-3g programını art, bul, kur.

ntfsdi sanırım. Bölümleri öğrenebilmek için hangi komutu girmeliyim.

heartsmagic

birAdam1

Teşekkür ederim. Ntfs'miş.

birAdam1

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Nisan 2008 - 01:57:05
Bölüm ntfs ise paket yöneticisinden ntfs-3g programını art, bul, kur.

Arkadaşım ntfs-3g programını arattım ama öyle bir sonuç çıkmadı. ntfsprogs gibi bir program var ama senin önerdiğin programı bulamadım. Nerde yanlış yapıyor olabilirim acaba?

Sypro

çözünürlük ile ilgili sorununuzu bu topicte, ntfs ya da partitionlar ile ilgili sorununuzu da -açacağınız- başka bir topicte çözsek nasıl olur?

çok alakasız konular çünkü.
neticede sadece siz değil herkes faydalanacak bu bilgilerden, ntfs sorununu kimse çözünürlük ayarı diye bir topicte aramayacaktır.

not: sources.list'i güncellemeyi deneyin, yine olmazsa add/remove'da ntfs diye aratın.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

birAdam1

Haklısınız. Aslında bir konu açtığım için hazır sormuşken 1 tane daha sorayım dedimdi.  :(