235 Webcam Sürücüsü

Başlatan or, 02 Mart 2008 - 14:50:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

or

Alıntı.

Bir adam ve 235 Linux sürücüsü.
« : 01 Mayıs 2007, 22:11:08 »

Fransız bir doktor ve fanatik bir Linux destekçisi olan Michel Xhaard, Linux işletim sistemi için büyük bir hizmet gerçekleştirdi. 60 yaşındaki bu hırslı adam, hiçbir kişi ve kuruluştan ne finansal ne de bir başka türlü yardım ve destek almadan, 235 adet webcam'in Linux işletim sistemlerinde çalışabilmesi için gereken driver'ları hazırladı.

Fransa'da hayatını sürdüren ve hobi olarak programcılıkla ilgilenen Michel Xhaard, yaklaşık 3 yıl kadar önce noel zamanında, kızları için iki adet USB webcam alırken, Linux desteğinin olup olmadığına dikkat etmediğini belirtiyor. Ama daha sonra bu kameraları Linux işletim sistemlerinde kullanmak isteyince problem yaşıyor. Bu tür ucuz ürünleri imal eden Çin tabanlı şirketlerin, kullanıcılara destek vermek amacıyla herhangi bir web sayfası hazırlamadığını fark eden Xhaard, ürünlerin sürücülerine ulaşamıyor.

Azmetti ve başardı
Michel Xhaard tek başına, 235 adet webcam'in Linux işletim sistemleri için sürücülerini hazırladı.

Uzun bir araştırma ve uğraş sonucu, Sunplus, Z-star/Vimicro, Sonix, Etoms, Conexant, Zoran, IcMedia/TransVision ve Pixart çipsetine sahip "Çin üretimi" 235 adet web kamerasının, Linux işletim sistemlerinde kullanılabilmesini sağlayan GSPCA (Generic Software Package for Camera Adapters) isimi bir sürücü paketi hazırladı. Hem de hiçbir kişi ve kuruluştan destek almadan!

Michel Xhaard

http://mxhaard.free.fr/ web sayfasını ziyaret edebilir ve desteklenen webcam modellerinin detaylı bir listesine erişebilirsiniz.

drlinux

Hen habere bir düzeltme Michel Xhaard elektronik alanında akademik doktora sahibidir yani tıp doktoru değildir. ;)

or

MeBuNtU

Bir sonunum var.Yeni konu açmaya gerek duymadım.A4-tech kameram ubuntu da takılı.lsusb dediğimde kamerayı görüyor ancak amsn de görüntü kanalı yok.Bu sorunu çözebilecek bir arkadaş varmı ?

heartsmagic

lsusb ile kameranın görünmesi sürücülerinin kurulduğu anlamına gelmez. Kameran için uygun olan sürücüyü yüklemen gerekiyordur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MeBuNtU

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mart 2008 - 19:15:46
lsusb ile kameranın görünmesi sürücülerinin kurulduğu anlamına gelmez. Kameran için uygun olan sürücüyü yüklemen gerekiyordur.

add/remove de tüp paketler yaptım ama webcam sürücüleri yok.Nerden bulabilirim bi bilginiz var mı acaba ?

heartsmagic

lsusb çıktısını görsek daha çok yardımcı olurduk. Ancak kameraların bir çoğunun sürücüsünü içeren gspca paketini deneyebilirsin sanırım. Kameramın olmadığını hemen belirteyim, bu nedenle yanlış yönlendirmek istemiyorum.

MeBuNtU

İşte lsusb çıktısı buna göre Z-star sürücüsünü yüklemem lazım ama bulamıyorum.

Alıntı YapBus 004 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 002 Device 002: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 WebCam
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000 

heartsmagic

Bilmiyorum meseleyi çözer mi ancak:

sudo apt-get install camorama build-essential gspca-source linux-headers-$(uname -r)
cd /usr/src
sudo tar -xjvf gspca-source.tar.bz2
cd /usr/src/modules/gspca/
sudo make
sudo make install
modprobe gspca
camorama

komutlarını sırasıyla uygula. Kameran çok kolay tanınan bir tür değil gördüğüm kadarıyla.

Sypro

Aynısından kullanmaktayım, aslında a4tech gayet de bilinen bi marka ama biraz uğraştırmıştı. Camorama sorununu çözecektir. komutla falan uğraşmak yerine ekle/kaldır'dan eklersen daha kolay olur. aMSN 'in son sürümünü kur ve Web Kamerası ayarlarını yapmayı unutma. yani ben o şekilde çözmüştüm durumu.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

MeBuNtU

Camorama yı yüklemiştim zaten.Çalıştırınca /dev/video0 a bağlanamadığını söylüyor.Komutları verincede olmadı.

Sypro

farklı bir usb portunu denediniz mi ? ve msn üzerinden kamerayı kurdunuz mu ?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

MeBuNtU

Evet ama hata hep aynı.amsn de kurarken kamerayı v:412 ZC0301  [p] pc camera olarak tanıyo ama alta Kanal seçme bölümünde hiçbir video kanalı yok.Bu nedenle görüntü simsiyah oluyor.

heartsmagic

Easycam denedin mi?

deb http://blognux.free.fr/debian unstable main

satırını /etc/apt/sources.list dosyana ekle depoları güncelle ve Easycami kur. Bilmem çare olur mu.

Sypro

işin komik yanı bende de terminale gspca -L komutu verdiğimde hata çıktısı var :)
ama msn üzerinden görüntü gidiyor ya da camorama ile görüntü alabiliyorum.
sanırım benimki biraz yanlışlama oldu :)

jawes

"Z-star/Vimicro" benim bu; ama arkadaşların söylediğinden fazla ileri gidemiyorum. Acaba nasıl hallederiz?

(daha anlaşılır olması açısından mesaj en baştan düzenlenmiştir:) "bebek" )
LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

s1bernet1k

Merhaba arkadaşlar acemi bir ubuntu kullanıcısı olarak uzun ugraşlar sonucu a4 tech kameramı tanıtmayı başardım. En büyük yardımı bu siteden aldım  :)
faydalı olurmu bilmem ama yaptıgım işlemler şunlar
sudo apt-get install gspca-source
sudo m-a prepare
sudo m-a a-i gspca

sudo rmmod zc0301
sudo rmmod gspca
sudo modprobe gspca

en sonunda ise  camoramadan test ettim ve çalıştı ... kolay gelsin
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

MeBuNtU

PoRsChE

Girmediğim linux içerikli site kalmadı..Çok teşekkür ederim sana..aşmışsın acemiliği bence..aynı sorun bendede vardı sayende çözdüm..minnet duyarım.. kolay gelsin..
Linux forever.. cause else is LAME forever.. :o)~

s1bernet1k

yardımcı olduğuma sevindim ...
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

kuhi

Eline sağlık bu adamın ama ben bu sayfadan fazla bişey anlamadım belkide ingilizcemin çok zayıf olmasından galiba.

rebelpirate

merhaba arkadaşlar ubuntuda çok yeniyim. bendede a4tech pk-335 webcam var ışığı sürekli yanıyor. forumda bu konuda arama yaptım ve söylenenleri uyguladım ancak kameram hala çalışmıyor ve ışığı hala yanıyor. en sonunda buradaki sürücüyü masaüstüne indirdim ancak bunu nasıl kuracağım onu bilmiyorum. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?

heartsmagic

lsusb ile gördüğün çipset için bu bahsedilen sitedeki desteklenen kameralar listesine baktın mı?

rebelpirate

daha önce bu kamera ile ilgli açılan konularda bu kameranın desteklendiği yazmış
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?

heartsmagic

O zaman bence bu paketi kurmana gerek yok. Yanlış bilmiyorsam bu yöntem artık doğrudan depolardan desteklenmekte ve anlatımı forumda mevcut: gspca yolu. Fakat sende olmuyorsa başka bir problem yaşanıyor diye düşünüyorum.