Samsung Q310 Notebook

Başlatan ismailtrkz, 25 Ekim 2008 - 16:27:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ismailtrkz

Konu basligini nereye acacagimi sasirdim. Bir onceki notebookum asus XL50 idi ve ubuntu kuruluydu. Linux konusunda iyi olabilmek icin ubuntu kullaniyordum. Ama simdiki notebookumda ethernet ve wireless kartimi tanitamadim. Video kartini otomatik tanimiyor ama guncelleme etherneti tanitsam ekran karti sorun olmaz tanitmada.
Bilgisayarimin ozellikeri
core2duo p8400
ekran karti geforce 9200
ethernet Marwell Yukon gigabit ethernet
intel wifi link 5100 agn
Bana yardimci olacak arkadas var mi

erginemr

Ethernet kartı için şöyle bir başlık buldum, umarım işinize yarar:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=781022

Burada bahsedilen kart "Marvell Yukon 88E8040T network controller" ve Ubuntu Hardy 8.04 çekirdeğindeki sürücüde bir problem olduğundan bahsediliyor. Çözüm için konsolda:
sudo su -
rmmod sky2
cd /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net
cp -p sky2.ko sky2.ko.orig
perl -pe 's/\0\0\x6c\x43/\0\0\x55\x43/g' sky2.ko.orig > sky2.ko
echo sky2 >> /etc/modules
depmod -a
modprobe sky2
exit

komutlarını sırayla verin. Sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Bahsedildiğine göre bu sorun yeni çekirdekte (dolayısıyla çok yakında yayınlanacak olan Ubuntu Intrepd 8.10'da) çözülmüş.

ismailtrkz

Alıntı yapılan: erginemr - 25 Ekim 2008 - 17:12:17
Ethernet kartı için şöyle bir başlık buldum, umarım işinize yarar:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=781022

Burada bahsedilen kart "Marvell Yukon 88E8040T network controller" ve Ubuntu Hardy 8.04 çekirdeğindeki sürücüde bir problem olduğundan bahsediliyor. Çözüm için konsolda:
sudo su -
rmmod sky2
[b]cd /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net[/b]
cp -p sky2.ko sky2.ko.orig
perl -pe 's/\0\0\x6c\x43/\0\0\x55\x43/g' sky2.ko.orig > sky2.ko
echo sky2 >> /etc/modules
depmod -a
modprobe sky2
exit

komutlarını sırayla verin. Sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Bahsedildiğine göre bu sorun yeni çekirdekte (dolayısıyla çok yakında yayınlanacak olan Ubuntu Intrepd 8.10'da) çözülmüş.

bu komutu yazdigimda "No such file or directory" hatasi veriyor

ismailtrkz

Ne ekran kartimi ne kamerami ne ethernet kartimi ne de wireless kartimi tanitabildim.
Onceki bilgisayarim asus ta kamera ve wireless kartim disinda bir sorun yoktu.
Ubuntuyu kullanmayi cok istiyorum. Mandriva linux hicbir sorunum yok ama bilgisayar cok hantallasiyor
Yardim

Çağlar

8.10 kursanız herşey sorunsuz olacak gibi yeni çekirdekte sorun çözülmüş diyorlar.
We got a badass over here!

erginemr

İlginç, ben aynı komutu kopyala-yapıştır ile konsola yazdığım zaman girebiliyorum:

[IMG]http://img217.yukle.tc/thumbs/3147Clipboard01.jpg[/img]

ismailtrkz

Ubuntuyu kaldirip tekrar madriva kurdum ve wireless sorununu da cozdum. nasil diye sormayin nasil cozdugumu anlamadim bende simdi ubuntunun 8.10 surumunu indirip kurmayi deneyecegim.

ismailtrkz

Ubuntu 8.10 indirdim ve kurdum. Su an için * her şey normal çalışıyor. Ubuntu üzerinden internete bağlıyım ve oradan bu mesajı yazıyorum. Sadece ekran kartımın sürücülerini güncellemeye çalıştığımda hata veriyor. Kameramı daha kontrol etmedim. Tüm güncellemelerimi yaptıkta sonra tüm sistemi kontrol edip sonuçları yazacağım.

Ekran kartını gunceledim. Compiz güzel çalışıyor. Bilgisayarın üzerindeki entegre kamerayı tanımıyor.