Bu ne anlama geliyor?

Başlatan AgentForce, 11 Nisan 2014 - 20:17:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AgentForce

Merhaba arkadaşlar, İnternette gezinirken tesadüfen bu ekran çıktı karşıma. Hakkında biraz araştırma yaptım da bir adware yazılımıymış. Tarayıcı yoluyla bulaşıp, önünüze reklamlar çıkartıyormuş. Windows için bu zararlı bu zararlı bulaşırsa, kaldırmak için yöntemleri var, Linux için ise yok.

Benim merak ettiğim bu zararlı Linux yüklü bir sisteme de bulaşabilir mi? Yanlışlıkla tıkladım, indi ama zararlı olduğunu bildiğim için kurmadım. Bu arada 'exe' formatında olduğu için isteseydim de çalıştıramazdım. Ama yinede bir şüphe var içimde, acaba sistemime herhangi bir zararı olur mu?

Ekran görüntüsü: (Ubuntu 12.04 kullanıyorum)

FireSwords

Chrome ayarlarını sıfırlamayı dener misin?

siberoloji

Yok merak etmeyin. Exe çalışmayacağı için problem olmaz.
Ama içiniz rahat olsun isterseniz
sudo apt-get install clamav clamtk
komutu ile bir antivirüs yazılımını kurup tarama yaptırabilirsiniz.

karboran

Bir şey indirmek için karşıma gelen  indirme(download) butonlarından hangisini seçeceğimi kara kara düşündükten sonra seçimimin yanlış olmasına mütakip karşıma çıkan sayfa :D.
İçiniz rahat olsun. Bizim çekirdekte yemez bunlar :). Sekmeyi kapatın devam edin.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

aurora

Clamav'ın yararı olmuyor. TPLink modem kullanıyorum dersen şaşırmam. Gerçi Zyxel modemlerde de bu sorun yaşanıyormuş. İlginçtir ki son zamanlarda Linux konusunda da bu ''zararlı'' etkinlik göstermeye başladı.

Şurada konuştuk bu konuyu: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42802.0

Bu sorunu yaşamamak için en kestirme yol DNS değişikliğine gitmek. Örneğin Yandex DNS kullanırsan bu sorun kalkıyor.

Ek: Kusura bakmayın ben ekran görüntüsünü geç gördüm internet hızı nedeniyle. Benim başıma gelen durum değilmiş bu.

AgentForce

Alıntı yapılan: siberolojiYok merak etmeyin. Exe çalışmayacağı için problem olmaz.
Ama içiniz rahat olsun isterseniz
Kod: [Seç]sudo apt-get install clamav clamtk
komutu ile bir antivirüs yazılımını kurup tarama yaptırabilirsiniz.
Alıntı yapılan: karboranBir şey indirmek için karşıma gelen  indirme(download) butonlarından hangisini seçeceğimi kara kara düşündükten sonra seçimimin yanlış olmasına mütakip karşıma çıkan sayfa .
İçiniz rahat olsun. Bizim çekirdekte yemez bunlar . Sekmeyi kapatın devam edin.

Bende aslında sizler gibi düşünüyordum, fakat biraz paranoyak bir insanım. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. İçim sayenizde daha rahat.

Alıntı yapılan: UstadharakChrome ayarlarını sıfırlamayı dener misin?

Yakın zamanda Chrome'dan Maxthon'a geçmeyi düşünüyorum. Chrome beni sürekli çökmeleriyle deli etmeye başladı. (Tüm ayarları sıfırladım)

@aurora: Yok hocam ne kusuru. :) İyi niyetiniz ve yanıtınız için teşekkür ediyorum.

D@bbe

Alıntı yapılan: aurora - 11 Nisan 2014 - 21:24:21
Clamav'ın yararı olmuyor. TPLink modem kullanıyorum dersen şaşırmam. Gerçi Zyxel modemlerde de bu sorun yaşanıyormuş. İlginçtir ki son zamanlarda Linux konusunda da bu ''zararlı'' etkinlik göstermeye başladı.

Bu sorunu yaşamamak için en kestirme yol DNS değişikliğine gitmek. Örneğin Yandex DNS kullanırsan bu sorun kalkıyor.

Ek: Kusura bakmayın ben ekran görüntüsünü geç gördüm internet hızı nedeniyle. Benim başıma gelen durum değilmiş bu.

alakası yok sadece chrome diye yemleme yapmış... site otomatik yemliyor... bende TP-LINK router kullanıyorum... hiç görmedim... virüs olsa bile windows hedefli...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

aurora

Alıntı yapılan: ğarekhasen - 12 Nisan 2014 - 17:01:53
Alıntı yapılan: aurora - 11 Nisan 2014 - 21:24:21

alakası yok sadece chrome diye yemleme yapmış... site otomatik yemliyor... bende TP-LINK router kullanıyorum... hiç görmedim... virüs olsa bile windows hedefli...

İletimi sonuna kadar okusaydınız bu saçma cevabı yazmazdınız sanırım. Başınıza gelmeyen bir durumun başkaları tarafından hiç yaşanmadığını savunmak da temelde mantık hatasıdır zaten. Biraz araştırırsanız TP-Link modem konusunda sıkıntı yaşayanların da olduğunu, hatta firmanın da sıkıntı yaşayan müşterilere geri dönüş yaptığını muhtemelen öğreneceksinizdir. Hatta alıntı yaptığınız iletideki bağlantıyı da incelerseniz bu ''virüsün'' her ne kadar Windows hedefli olsa da Linux dağıtımında bile sıkıntı çıkardığını, en çok kullanılan facebook, google ve youtube gibi sitelere girişi imkansız hale getirdiğini de görürsünüz. Hiç hazzetmiyorum çok bildiğini sanan insanlardan!!!