[Çözüldü] Compiz ve Nvidia

Başlatan reveler, 09 Nisan 2014 - 05:28:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reveler

Merhaba. Asus K52Jc modelinde Nvidia Geforce 310M ekran kartı olan laptop var.  Yaklaşık 3 yıl Debian KDE masaüstü kullandım. Linuxa adım attığımdan beri compiz kullanmayı çok istedim.  Ancak Debian'da çok uğraştım kuramadım. Ubuntuda öntanımlı olarak kurulu geliyormuş. Bende Kde hosuma gittiği için kubuntu kurdum. Compiz paketlerini kurdum ancak ayarlarını yapamadım. Sonra ubuntu kurdum. (Unity daha güzelmiş.) Yine compiz setting manager ve compiz iconu kurdum. Compiz iconu tıkladığımda çalışmadı. Nvidia kurulu olmadığı için sanırım. Nvidia yı ne yaptıysam kuramadım. İlk önce nvidia nın sitesinden uygun olan paketi indirdim. CTRL ALT F1 ile konsole geldim. İlk olarak "sudo service lightdm stop" komutunu verdim. Daha sonra konsele ekranında ev dizinmde iken "sudo sh nvidia.run" komutunu verdim. Nvidia kuruldu.  Sudo reboot yapıp yeniden başlatıım ancak şifremi girdikten sonra ekranda imleç haricinde bişey görünmedi. Sonra format atmak zorunda kaldım. Bu sefer depodan nvida-current paketini kurdum yine aynısı oldu. Artık pes ettim sizden rica ediyorum bunu yapabilen varsa teamviewer ile bağlanıp sorunumu çözebilir mi ? Gerekirse ücretinide vereceğim. :(

siberoloji

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update && sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings
Bu komutlar işe yarıyor mu?

reveler

Denedim ama yine şifreyi girdikten sonra sadece imleç görüldü.

heartsmagic

lspci | grep VGA

çıktısını bir görebilir miyiz? Bu eski bir kart mı?

Not: Sen bu konuyu görüp cevap verdikten sonra başlığı Nvidia bölümüne taşırız. Profilin üzerinden takip edebilirsin konuyu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

reveler

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218M [GeForce 310M] (rev a2)

heartsmagic

Komut çıktıları için: kodetiketi

Sisteminde Optimus var, şu başlığa bakmalısın:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41898.0

Elle sürücü, yani Nvidia'dan indirip sürücü kurma. Konuyu Nvidia bölümüne taşıyalım.

reveler

Linkteki adımları sırasıyla yaptım yeniden başlattım bi sorun çıkmadı. Ama ayarlarda ayrıntılarda grafik sürücüsü yine intel olarak görülüyor. Nvidia ekran kartımı kullanıyorum nasıl anlayabilirim ?

heartsmagic

O başlıkta kullanım da anlatılıyor. Doğrudan Nvidia kartını kullanmayacaksın, hangi uygulamayı kullanacaksan ona göre optirun kullanman lazım. Ubuntu sürümün 14.04 ise durum değişebilir ama.

Kaldı ki Intel ile de Compiz'i kullanabiliyor olman lazım, yeter ki sürücülerde bir sorun olmasın.

reveler

O zaman sanırım nvidia sürücüsü kuruldu bu yardımın için teşekkür ediyorum. Ancak asıl amacım compiz kullanmak. Compiz icon ve compiz config setting manager paketlerini kurdum. Compiz iconu tıkladığımda beklenmedik bir şekilde kapandı diyor.

Terminalde nvdia ile compizi optirun ile çalıştırmak istedim aşağıdaki gibi çıktı verdi. :(

optirun compiz

compiz (core) - Info: Loading plugin: core
compiz (core) - Info: Starting plugin: core
compiz (core) - Error: Screen 0 on display ":0" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
compiz (core) - Info: Stopping plugin: core
compiz (core) - Info: Unloading plugin: core

heartsmagic

Sen Kubuntu mu kurmuştun? Gerçi sonradan Ubuntu demişsin. Eğer Ubuntu kurduysan ve Unity kullanıyorsan zaten Compiz etkin demektir. Aktardığın hata da diyor ki: Şu an etkin bir pencere yöneticisi var. Kısacası esasında Compiz çalışıyor demektir. Sen tam olarak ne yapmak istiyorsun?

reveler

Şu an ubuntu 13.10 64 bit unity masaüstünü kullanıyorum. Amacım compizi çalıştırmak. Ekran kartı sürücülerinide yardımınızla kurdum. Ama compizi etkinleştirmek için Compiz Fusion Icon simgesine tıklamam gerekiyor.  Ama tıkladığımda Compiz fusion icon beklenmedik bir şekilde kapandı hatasını alıyorum. (Ek olarak compiz fusion icon ile compizconfig setting manager paketlerini kurdum.)

Ekran kartımdan olabilir diye düşünüyorum. optirun compiz yapıyorum bir önceki iletimdeki çıktıyı veriyor.

Altaylardan_Gelen_Atlı

üstadlar dün küçük yiğen compiz diye ortalığı karıştırmış üzerine bende uğraştım panel seçke herşey kayıp

bu hatayı veriyor  ( 13.10 ubuntu bölümü ve 14.04 de etkilenmiş ) Seçke kayıp ;

~/nvidia-bug-report.log.gz

lspci | grep VGA sonucu ;

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce GT 520M] (rev a1)

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

siberoloji

gconftool-2 --recursive-unset /apps/compiz-1
gconftool-2 --recursive-unset /apps/compizconfig-1
unity --reset

Ctrl+Alt+T ile terminali açıp yukarıdaki komutları sırasıyla uygularsanız, compiz ve unity ayarlarınız sanırım düzelir.

Kaynak:http://www.webupd8.org/2011/04/how-to-reset-unity-launcher-icons-or.html

Altaylardan_Gelen_Atlı

üstadım ;
şu an düzelmiş görünüyor ama nasıl yaptım bilemiyorum ( güncelleme ilemi yoksa kodlarlamı ) şu an 14.04 herşey normal

ilginiz için sağolunuz

saygılar

siberoloji

Altaylardan_Gelen_Atlı

@siberoloji üstadım maalesef '' çözüldü '' seçeneği çıkmıyor sanırım konuyu ilk başlatan arkadaşımız yapabilir

saygılar

siberoloji

Doğru. İlk başlatan arkadaşın problemi halledilsin ondan sonra.

heartsmagic

Alıntı yapılan: reveler - 14 Nisan 2014 - 23:17:19
Şu an ubuntu 13.10 64 bit unity masaüstünü kullanıyorum. Amacım compizi çalıştırmak. Ekran kartı sürücülerinide yardımınızla kurdum. Ama compizi etkinleştirmek için Compiz Fusion Icon simgesine tıklamam gerekiyor.  Ama tıkladığımda Compiz fusion icon beklenmedik bir şekilde kapandı hatasını alıyorum. (Ek olarak compiz fusion icon ile compizconfig setting manager paketlerini kurdum.)

Ekran kartımdan olabilir diye düşünüyorum. optirun compiz yapıyorum bir önceki iletimdeki çıktıyı veriyor.

Ben tekrar anlatmaya çalışayım, 13.10 üzerinde Unity kullanıyorsan zaten Compiz çalışıyordur. Compiz Fusion veya bir başka şeye ihtiyacın yok. Neden böyle? Unity zaten Compiz'in bir eklentisi olarak çalışıyor, kısacası Compiz çalışmasa Unity de çalışmaz. Sen tam olarak Compiz'e ait ne yapmak istiyorsun? Sallanan pencere mi, bir başka şey mi ne yani tam olarak?

reveler

https://www.youtube.com/watch?v=4QokOwvPxrE

Linkteki videodaki gibi olsun istiyorum. Ya da benzeri de olabilir. Masaüstüm küp olsun, sallanan pencere, ateş, su tarzı efektler, Simgelerin üstüne imleçle geldiğimde dönsün gibi.

Sanırım compizconfig setting manager ile yapacağım.

Unity kullanıyorum bana zaten bu durumda compiz çalışıyor olduğunu söylediniz. Ancak aşağıdaki linkte compizi etkinleştirmek için icon simgesinin bir defa tıklanılcağı söyleniyor.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=163.0

heartsmagic

Başlık tarihi: 13 Mart 2008 - 23:31:52
Sence de biraz eski değil mi :) Fakat sen de haklısın not düşmemişiz, ben ekledim ve sabitliğini kaldırdım.

Söylediğim gibi Compiz artık kurulu geliyor, kurmana gerek yok. Ancak, sallanan pencereler gibi olayları yöneticisinden yapacaksın evet. Fakat küp gibi bazı eklentiler son Compiz sürümlerinde her donanım için doğru düzgün çalışmayabiliyor. Kısacası istediğin eklentilerin bazıları çalışmazsa şaşırma.

reveler

Compizconfig ayarlarında bakmadığım yer kalmadı. Küp, sallanan pencere su, ateş gibi efekteri bulamadım. Kubuntu kulanırken böyle ayarlar vardı. Forumda araştırdım compiz-plugin-extra paketi kurulması gerekiyor sanırım ama yazılım merkezinden arattığımda bu paket çıkmıyor. Compiz paketlerinin hepside kurulu.

heartsmagic

Uzunca bir süredir o eklentileri kullanmadım ancak söylediğin gibi ilgili paketin kurulu olması gerekiyordur. Ufak bir hata yapmışsın ama paketin ismi: compiz-plugins-extra
Buna göre aratırsan depolardan kurabilirsin. Veya:

sudo apt-get install compiz-plugins-extra

reveler

Çok teşşekür ediyorum. Yaklaşık iki yıldan buyana compiz kullanmak hayalimdi. Gerçek oldu :) Hatta şu an ekranıma yağmur yağıyor.

Youtube de izlediğim compiz videoları gibi yapamadım ama onlarıda uğraşıcam yaparım.

Sorun çözüldü olayını bulamadım sanırım admin yapıyor.

heartsmagic

Rica ederiz, en azından bir kısmını yapabilmene sevindim.
Çözüldü etiketini sen koyabiliyorsun: cozuldukonusu
Ardından konuyu bizler kapatırız.