14.04 Nautilus Çöküyor

Başlatan konukonur, 07 Nisan 2014 - 17:12:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

konukonur

Merhaba 14.04 kullanıyorum ,  Birden fazla pencere arkaplanda açıkken, geri getirmek için launcher'dan nautilus a tıkladığımda, üst panel ve launcher kayboluyor çöküyor  ve açık uygulamaların üst kısmı kayboluyor. Tek pencere açıkken sorun yok.

heartsmagic

Compiz'den ilgili ayarı mı yapmıştın? Hani şu pencereleri simgeye tıklayarak arkaya alan, tekrar tıklayınca öne alan ayar?
Eğer öyleyse genel bir sorun mudur diye bu işlemi yapan diğer arkadaşlardan geri bildirim almak gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

konukonur

To enable:
dconf write /org/compiz/profiles/unity/plugins/unityshell/launcher-minimize-window true
To disable:
dconf write /org/compiz/profiles/unity/plugins/unityshell/launcher-minimize-window false

Evet o ayarı yukarıdaki kodla açmıştım, kapatarak denediğimde sonuç aynıydı. Genel bir durum olmayabilir, 12.04'ten 14.04'e yeni geçtim, başlangıçta dikkatimi çekmedi bu sorun. Muhtemelen benim değiştirdiğim bir ayardan kaynaklı. Ubuntu'ya çok hakim değilim, başlangıçtan farklı olarak Nvidia driver seçimi gibi bir ekrandan en üst seçeneği seçmiştim. Sorun bu olabilir mi ?

heartsmagic

Şimdi denedim de, aynı hatayı tekrarlıyamıyorum ne yazık ki, kısacası sorun genel olmayabilir. Ben de 14.04 üzerindeyim. Eğer ayarlarım çok önemli değil diyorsan Compiz ve Unity ayarlarını sıfırlamayı deneyebiliriz:

dconf reset -f /org/compiz/
setsid unity

12.04 üzerinden geldiğin için uyuşmayan bir şeyler olabilir belki. Gerçi sorun yapan yer Nautilus olduğundan ümidim biraz az ne yazık ki.

matomik

@ heartsmagic
benzer sorunla bende karşılaştım ki sanırsam verilecek en iyi cevabı vermişsiniz. Sorun nautilus ise gerçekten yapacak bişey olmuyor.  Yeni nautilus bayağı güzel özellikler barındırsa da (dosya taşıma işlemi gerçekten şahane) halen çökmeler oluyor ki nemo daha kararlı çalışıyor. Zira masaüstü simgelerinin dizilimi konusunda biraz daha yol almaya ihtiyacı var gibi
... ve yaşarsın, yaşadığını sanırsın, TAMAM böyle kalsın...

meda

Nautilus'ta simgelerin arkası ya da simge zemini beyaz renkten gri tonlara geçmesi gibi sorun yaşıyorum.Ben Gnome takımının daha bir sürüm tam anlamıyla yerine oturmadan yeni bir versiyon ile karşımıza çıkarak yaşanılan Nautilus çökmesi ya da Totem player,Disk aracındaki hatalar vs  ...bunları görmezden gelerek 3.12 sürümünü yayınlaması bence yanlış bir tutum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

konukonur

Ayarları sıfırlama imkanım kalmadı maalesef. Bahsettiğim nvidia ayarlarını kurcaladım ve sistem iyice bozuldu :-\ oturum açtıktan sonra launcher, panel vs. hiçbirşey çıkmıyor. Final sürümünü sıfırdan kuracağım. Yardım için teşkkürler.

heartsmagic

@matomik, sanırım yanlış anlaşıldım :) Gnome veya Nautilus sorunlu olduğu için yapacak bir şey yok demedim, mesele oradaysa nasıl irdeleriz bilemiyorum demek istedim. Hoş, sorun kesin Nautilus'ta olsa yine denerdik bir şeylerle şansımızı belki, bilemiyorum tam olarak.

Söylediğim üzere ben bu sorunu tekrarlıyamıyorum. 13.10 üzerinden sürüm yükseltme ile 14.04'e geldim ve bu hata bende oluşmuyor. Sizdeki sürüm durumu nedir, sistem güncel mi?

matomik

@ heartsmagic,  Mesajı yazdığım gün sistemi güncelledim. Aslında düzenli olarak iki günde bir güncelleme varmı diye kontrol ediyorum.  Sadece bir defa nautilus çöktü ki o günden beri de kısıtlı kullandım. Bazen çalıştırdığım programı daha etkin kullanmak adına cinnamona da geçtiğim oluyor.   Ümidim az diyince birden aklıma eski sürümlerdeki nautilus çökmeleri  geldi. Bi dönem tamamen sistem donuyordu en basitinden pencereyi küçülttüğüm zamanlarda. Bu bi an aklıma clementine müzik çalıcısının  albüm kapaklarının bir kısmını tüm çabalarıma rağmen gösteremediği ve artık ümidim kalmadı dediğim zamanları hatırlattı.  ;) Albüm kapakları da şu açıdan önemliydi cooverglobus için.
... ve yaşarsın, yaşadığını sanırsın, TAMAM böyle kalsın...