[Çözüldü] Ati&intel Switchable Graphics

Başlatan 1han, 06 Nisan 2014 - 20:22:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1han

echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

Önceki Ubuntu sürümlerinde yukarıdaki komut ile ati ekran kartını kapatabiliyordum. Ancak 14.04 beta 2 de komut işe yaramıyor. Sorun şu ki iki kart birlikte çalışınca şarj fazla dayanmıyor. Bir çözüm var mı?

guopx

dpkg -l | grep fglrx
grep -i SWITCHEROO /boot/config-$(uname -r)
sudo ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
çıktılarını verebilri misiniz?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

1han

1-dpkg -l | grep fglrx ----------------------------------------------------> Boş döndü.
2-grep -i SWITCHEROO /boot/config-$(uname -r)-------------> CONFIG_VGA_SWITCHEROO=y
3-sudo ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch-------> -rw-r--r-- 1 root root 0 Nis  6 22:08 /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

heartsmagic

İlk iletide paylaştığın komut hata mı döndürüyor yoksa işlemi yapıyor ama iş görmüyor mu?
Bir de o komutu o şekilde verirsen iş görmez, sudo ile denersen yine olmaz. Sen doğrudan root ile mi deniyorsun yoksa araya tee komutunu da sıkıştırıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

1han

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Nisan 2014 - 23:59:01
İlk iletide paylaştığın komut hata mı döndürüyor yoksa işlemi yapıyor ama iş görmüyor mu?
Bir de o komutu o şekilde verirsen iş görmez, sudo ile denersen yine olmaz. Sen doğrudan root ile mi deniyorsun yoksa araya tee komutunu da sıkıştırıyor musun?

Hata vermiyor. İşlemi yapıyor ancak iş görmüyor. Komutu sudo su ile root olarak veriyorum.

heartsmagic

Neden pxpress sürücülerini kullanmıyorsun? Artık o yönde önerilerde bulunuyorlar gördüğüm kadarıyla.

1han

Ekran kartim ati 5650&intel hd graphics 2000 değiştirilebilir grafik. Atinin kapali kaynak sürücülerini ne zaman kurmaya kalksam sistem açılışında siyah ekran da kalıyorum.  Varsa bir yontemi yardımcı olursan sevinirim.

heartsmagic

14.04 sürümünden önce de bu sorun var mıydı?

sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress

şeklinde kurulum yaptın mı hiç?

1han

Evet önceki sürümlerde çeşitli sitelerde onerilenlerin hepsini yaptım.  Ama her seferinde hüsran.  Ekran kartı cift olduğundan bir türlü olmadı.

heartsmagic

İşte, son sürümlerde ATI'nin pxpress sürücüsü bu işi çözüyor. Forumda kullanan birçok arkadaş var. Senin kartına özel bir durum varsa bilemem. Bu sürücüleri kurdun ama siyah ekranda kaldın yine öyle mi? 13.10 ile mi denedin bu işlemi?

1han

Evet denedim olmadi. Çözüm için biraz daha gelistirme yapmalari icin beklemem gerekecek galiba.

janparey

Merhabalar bende de amd apu grafik birimi (HD 7420G) ve HD 7670M grafik birimi var.
$ dpkg -l | grep fglrx
rc  fglrx                                                 2:13.350.1-0ubuntu2                                       amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-pxpress                                         1:0.2.91.2                                                amd64        transitional package for ubuntu-drivers-common
rc  fglrx-updates                                         2:13.350.1-0ubuntu2                                       amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators

$ grep -i SWITCHEROO /boot/config-$(uname -r)
CONFIG_VGA_SWITCHEROO=y

$ sudo ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
-rw-r--r-- 1 root root 0 Nis 12 00:08 /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

Mesele şu ki Counter-Strike Source oynarken açık kaynak sürücü ile neredeyse 1.5-2 kat daha fazla performans alıyorum. Sahipli sürücüyü kurduğumda ise oyun oynanamaz kare/saniyelere düşüyor. Ayrıca powerxpress kurmama rağmen grafik değişimini gerçekleştiremedim catalyst ile.Daha doğrusu böyle bir seçenek göremedim. Yani entegre gpuya mahkumum. Bunlara ek olarak açık kaynaklı sürücü ile hem tearing yok hem de donanım hızlandırması sorunsuz çalışıyor firefox ile. Sonuç olarak benim sistemim için sahipli sürücünün hiçbir avantajı yok ve açık kaynak sürücünün bu duruma gelmesi beni çok mutlu etti. Birde şu grafik değiştirme işi olursa pastanın üstüne çileği koyacağım  ;D

1han

14.10 dan önceki sürümlerden önce sorunsuz olarak harici ekran kartını devredışı bırakan bu kod(echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch) neden 14.10 da aynı işlevi yerine getirmiyor.

heartsmagic

@1han, bence senin bu komut neden iş görmüyor sorunundan önce "Neden ATI'nin sürücüleri bende sorun yapıyor" diye araştırma yapman lazım. Çift kartlara ATI destek sağlayalı bir hayli zaman geçti aradan. İnsanlar pxpress, fglrx sürücülerini kurarak artık destek alabiliyorlar.

Ayrıca, şu an 14.10 üzerinde misin?

Deadpool

@1han vgaswitcheroo'ya gerek kalmayabilir kernel sürümü 3.12 üzerindeyse harici ekran kartını otomatik olarak kapatıyor olması gerekli tabi ubuntu geliştiricileri bu konuda bir değişiklik yaptıysa ayrı ancak arch linux üzerinde durum dediğim gibi.

1han

Alıntı yapılan: Deadpool - 07 Mayıs 2014 - 11:40:17
@1han vgaswitcheroo'ya gerek kalmayabilir kernel sürümü 3.12 üzerindeyse harici ekran kartını otomatik olarak kapatıyor olması gerekli tabi ubuntu geliştiricileri bu konuda bir değişiklik yaptıysa ayrı ancak arch linux üzerinde durum dediğim gibi.

Psensor diye bir program ile sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum. Bu komutla harici ekran kartını kapattığımda karşısında -128 yazıyordu, yani kapalı olduğunu gösteriyordu. Ancak 14.04 ile birlikte bu komut işe yaramıyor. Harici ekran kartı kapatılmadığını sıcaklık değerinin değişmesi ile anlıyorum.

guopx

@1han
lspci | egrep "VGA|3D|Display" çıktısını ve bilgisayarın marka-modelini verebilir misiniz?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

1han

Alıntı yapılan: guopx - 11 Mayıs 2014 - 12:29:27
@1han
lspci | egrep "VGA|3D|Display" çıktısını ve bilgisayarın marka-modelini verebilir misiniz?

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M] (rev ff)

Casper CN-TKI 450 B

dorukduruberk

fglrx kur, "https://wiki.ubuntu.com/X/Config/HybridGraphics" burada böyle yazıyor ben kurdum,sorunsuz çalışıyor.

if

@1han, radeon.runpm=0 çekirdek önyükleme seçeneğini deneyince ne oluyor?

https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=75917

1han

Alıntı yapılan: dorukduruberk - 19 Mayıs 2014 - 23:40:20
fglrx kur, "https://wiki.ubuntu.com/X/Config/HybridGraphics" burada böyle yazıyor ben kurdum,sorunsuz çalışıyor.

Kurdum. Ancak yeniden başlattığımda low graphic hatasi veriyor.

dorukduruberk

onurrsln

Hocam o modelde bios sorunluydu galiba. Bios için bir güncelleme yayınlanmış mı ?

1han

Alıntı yapılan: onurrsln - 20 Mayıs 2014 - 18:30:36
Hocam o modelde bios sorunluydu galiba. Bios için bir güncelleme yayınlanmış mı ?

casper'ın yayınladığı yeni bios yok. Başka sitelerden aradım ancak bulamadım.

onurrsln

Anakart modelini yazabilir misin ? Bir de öyle arayalım. Casperda site değişmiş.