Kubuntu üzerine VirtualBox 4.3.10 kurulu fakat 3b özelliği aktifleşmiyor

Başlatan Mohican, 05 Nisan 2014 - 19:59:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mohican

Merhaba, kubuntu 12.04-64 bit kullanıyorum. Çekirdek sürümü 3.2.0.60, ekran kartının sürücüsü amd catalyst kapalı sürücüleri sorunsuz çalışıyor. Virtualbox 'ın genişleme paketi de kurulu. Virtualbox üzerine windows7 kurmak istiyorum. Sistemimde normalde 4gb ram var. 1.5 gb vbox'tan ayarlıyorum. Vbox ekran kartı ayarlarından 3b yi etkinleştirmek istediğimde geçersiz ayarlar algılandı, ana sistem gereklilikleri sağlamıyor bu yüzden sanal makineyi başlatamayacaksınız şeklinde bir uyarı alıyorum. 3b'yi kapattığımda bu uyarı gidiyor. Daha önce aynı bilgisayarda farklı bir ubuntu işletim sistemi üzerinde 3b'yi aktif etmiştim. Şimdi ise aktifleştiremiyorum. Vbox'ın içindeki işletim sisteminde misafir eklentilerini de kurdum.
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mohican

Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

heartsmagic

Hatada tam olarak ne diyor peki? Hatta İngilizce olarak alabilirsek araştırması daha kolay olur.

LC_ALL=C VirtualBox

şeklinde başlatırsan hatayı İngilizce olarak alırsın.

Mohican

Alıntı yapılan: heartsmagicHatada tam olarak ne diyor peki? Hatta İngilizce olarak alabilirsek araştırması daha kolay olur.

LC_ALL=C VirtualBox
şeklinde başlatırsan hatayı İngilizce olarak alırsın.

Çıktı şöyle;
Error opening file for reading: Permission denied

heartsmagic

İzin hatası var, nerede oluşturmaya çalışıyorsun sanal makineyi? Bir de şu komut ne diyor:

ls -ld ~/.Virtualbox

Mohican

Alıntı yapılan: heartsmagicİzin hatası var, nerede oluşturmaya çalışıyorsun sanal makineyi? Bir de şu komut ne diyor:

ls -ld ~/.Virtualbox
Sanal Makine /home/kullanıcı_adı/VirtualBox VMs/ klasörünün içinde Vbox tarafından oluşturuldu bu klasör.
Çıktı ise şöyle;
ls: /home/kullanıcı_adı/.Virtualbox'e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

ls -ld VirtualBox\ VMs/
Komutu yukarıdaki gibi girdiğimde ise çıktı şöyle;
drwxrwxr-x 3 kullanıcı_adı kullanıcı_adı 4096 Nis  5 15:06 VirtualBox VMs/

heartsmagic

Yetki var dizinde. Peki 3B ayarını yapmazsan bu erişim hatasını almıyor musun?

Mohican

Alıntı yapılan: heartsmagicYetki var dizinde. Peki 3B ayarını yapmazsan bu erişim hatasını almıyor musun?
Evet 3b ayarı kapalıyken, durum bu şekilde.

heartsmagic

Ne yazık ki etrafta senin sorununa benzer bir sorun bulamadım. Aklıma da bir şey gelmiyor açıkçası.