Mir Test Edilmesi İçin Yayınlanmış

Başlatan berkayaslan, 05 Nisan 2014 - 18:25:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkayaslan

Yukarıda mir'in nasıl kurulacağı anlatılıyor. Tabi bilinen birçok hatada paylaşılmış. Acaba Mir'i şu an sisteminde kullanan var mı? Hiç türkçe kaynakta yok. Eğer yoksa bi' deneyeceğim buna görede belki bir konu açar anlatırım. Ama kullanan varsa bilgi almak için harika olur.
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

plazma

Mir unitynin yeni nesli olarak tanımlanmış yanlış okuyup anlamadıysam bir sonraki yüzü olacak gibi duruyor fakat kiritk hatalari var şuan bayağı bir bence çok emin değil ve ileri düzey kullanıcı değilseniz denemenizi tavsiye etmem şuan için, 13.10 ve üzerinde galiba çalışıyor 12.04 lts sürüm kullanıyorum onda olsa sürüm notları ben denerdim artık 14.04 geldiğinde kısmet :D

Bilinen hatalar : http://goo.gl/HZhiY0

heartsmagic

@plazma, Unity'nin yeni nesli değil, Unity'nin yeni sürümleri için ortaya atılan ve Xorg X sunucusunun yerini alacak bir sunucu kendisi. Çok temelde bir bileşen yani, olgunlaşıp yerleşmesi çok vakit alabilir. Mir ve Xmir için forumda daha önce birçok başlık açıldı, orada uzun uzun yaptığımız yazışmalara bakabilirsin.

Benim zaten aklımdaydı Mir'i denemek, başlığı görünce tazelemiş oldum bu niyetimi. Fakat şunu söyleyelim, Mir yeni çıkmadı denemek için, bir süredir kurulabiliyor.
Uyarılara ben de katılıyorum ama, uçbirime karşı karşıya kaldığında sisteme müdahale edemeyecek arkadaşlar yaklaşmasınlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Gelecek nesil Mobil Linux cihazlar için bir X(pencere yöneticisi) alternatifiymiş.

FireSwords

Xorg denen 80'li yıllardan kalma ilkel teknoloji Linux'un en büyük kaybıdır. Umarım Wayland ve Mir gelişip yaygınlaşır biz de X saçmalığından kurtuluruz.

plazma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Nisan 2014 - 22:17:47
@plazma, Unity'nin yeni nesli değil, Unity'nin yeni sürümleri için ortaya atılan ve Xorg X sunucusunun yerini alacak bir sunucu kendisi. Çok temelde bir bileşen yani, olgunlaşıp yerleşmesi çok vakit alabilir. Mir ve Xmir için forumda daha önce birçok başlık açıldı, orada uzun uzun yaptığımız yazışmalara bakabilirsin.

Benim zaten aklımdaydı Mir'i denemek, başlığı görünce tazelemiş oldum bu niyetimi. Fakat şunu söyleyelim, Mir yeni çıkmadı denemek için, bir süredir kurulabiliyor.
Uyarılara ben de katılıyorum ama, uçbirime karşı karşıya kaldığında sisteme müdahale edemeyecek arkadaşlar yaklaşmasınlar.

12.0.4 e kuramıyoruz galiba, birde miri kurmadan önce purge ile ekran kartı sürücülerini kaldırıyoruz o biraz sıkıntı gibi duruyor şimdi ayar çekmişken herşeye :D

heartsmagic

Daha önceki sürümlerde zor, güncel sürüm öneriliyor.
14.04 kullanıp da Mir deneyecek arkadaşlar şurayı takip etmesinler şimdilik:
http://unity.ubuntu.com/mir/

X erişilmez duruma geliyor, hatta uçbirime alan da düşemiyor sistem. Kurtarma kipini kucaklıyoruz. 14.04 için başka bir şey önermişler, onu deneyeceğim birazdan.

heartsmagic

14.04 için şurayı takip ettim:
http://www.omgubuntu.co.uk/2014/02/unity-8-desktop-preview-session-14-04

Ancak Mir oturumuna girmek isitediğimde giriş yöneticisine geri dönüyor. Biraz hata kaydı baktım en yakın şu duruyor:
https://bugs.launchpad.net/mir/+bug/1192957/
(Arada bir yerlerde bendeki sorun görülüyor)

Fakat bu kayıt da canlı değil, zira arada geçilen bir sürümle düzelmiş. 14.04 kararlı olana kadar beklemeyi düşünüyorum, olmadı arada dürteriz bu hata kaydını.

krwlng

Alıntı yapılan: Ustadharak - 05 Nisan 2014 - 22:25:02
Xorg denen 80'li yıllardan kalma ilkel teknoloji Linux'un en büyük kaybıdır. Umarım Wayland ve Mir gelişip yaygınlaşır biz de X saçmalığından kurtuluruz.

MacOS bile X'ten tamamen kurtulmayı yeni başarmışken biz daha uzun süreler X ve Mir beraber kullanırız, aslında gelişim ve takip için böyle olması da bir gereklilik maalesef.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

D@bbe

Alıntı yapılan: Ustadharak - 05 Nisan 2014 - 22:25:02

nesi saçma? o olmazsa olmaz #direnx diye hastag bile açtırır...  ;D

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

meda

Bence X emekli etmenin zamanı geldi.Nvidia sanırım sadece Wayland projesine destek verecekmiş.Donanım üreticileri GNU/Linux zor bela sürücü yazıyorlar daha optimus belası çözülmemişken nasıl olur bilmiyorum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Intel de Mir'e destek vermeyeceğini açıklamıştı. Bugün böyle derler de bundan 3 sene sonra durum tam tersi de olabilir. Mesele hangi projenin kendisini kabul ettireceğidir. Eğer Canonical'n ön ayak olduğu Mir olgunlaşamaz, başarı yakalayamazsa haliyle bir B planları vardır. Yoksa da neler kaybedeceklerini iyi düşünmeliler. Öteki yandan eğer Mir başarı yakalarsa o zaman hiçbir şirket kendisini göz ardı edemez.

ekremsenturk

Sürücü desteği sağlamak fazla sorun olmaz. Bir şekilde topluluk bu işi kendi haleder. Ama uygulamaların çoğu X üzerinde çalışacak şekilde geliştirilmiş. Yeni bir grafik pencere yöneticisinin yer edinebilmesi bu nedenle çok zaman alır. Ben toplam 10 yıl derim.