[Çözüldü] 2005 yılında alınan Toshiba dizüstü bilgisayara ubuntu uygun mu?

Başlatan erhtun, 03 Nisan 2014 - 22:24:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erhtun

2005 yılında MEB'in öğretmenlere verdiği Toshiba Satallite L10 dizüstü bilgisayar (Aşağıda özelliklerini yazdım.) için çok özellikli olmayan bir Türkçe dil desteğine sahip linux sürümü arıyorum. Bilgisayar sadece internet amaçlı kullanılacak. Aklımda ubuntu var. Xubuntu, Lubuntu da olabilir. Bu bilgisayarı annem kullanacağı için Türkçe olması gerekiyor. Siz ne önerirsiniz.

Toshiba Satallite L10 dizüstü bilgisayar özellikleri
İşlemci : Intel Pentium M 725 Dothan 90nm Teknoloji
Ram : 1,00GB DDR (2.5-3-3-7)
HDD : 37GB FUJITSU MHV2040AT (ATA)
Ekran Kartı : Intel 82852/82855 GM/GME Graphics Controller
Ses Kartı : Conexant AC-Link Audio

empax

Saydığınız tüm dağıtımların Türkçe dil desteği mevcut, önerim bu sisteme Lubuntu 12.04 kurmanız.
Önemli bir not düşeyim, diğer numaralı sürümleri boşuna kurmayın, destek süreleri bitti,  şimdilik en son sürüm olan 13.10'un da Temmuz ayında bitecek. 12.04'ün desteği 2017 Nisan'a kadar.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

erhtun

Deadpool

@empax'a katılıyorum en rahat Lubuntu olur diye düşünüyorum. Arch Linux ile LXDE kurarsanız sisteminiz daha da hafif olabilir.

ercnynr

Alıntı yapılan: Deadpool - 04 Nisan 2014 - 00:55:55
@empax'a katılıyorum en rahat Lubuntu olur diye düşünüyorum. Arch Linux ile LXDE kurarsanız sisteminiz daha da hafif olabilir.

Bence sadece internetle uğraşılacaksa Arch ile uğraşmamalı. Zaten annesi kullanacakmış. Benimde tavsiyem Lubuntu.

barış

Lubuntu 10.04 benim 2004 yılında aldığım bilgisayara kurulu. 256Mb RAM, P4 işlemcisi falan vardı hatta cihazın. Şu anda evde, bilgisayarı sadece internette gezinmek için kullanan aile bireyleri tarafından gayet rahatlıkla kullanılıyor.
15dk lık bir özet ile çok rahat kullanabilirler. Lubuntu10.04 çok güzel olacaktır.

siberoloji

karboran

Benimde tavsiyem lubuntu 12.04 yönünde.

@barış neden 10.04 ?
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

erhtun

Alıntı yapılan: barışLubuntu 10.04 benim 2004 yılında aldığım bilgisayara kurulu. 256Mb RAM, P4 işlemcisi falan vardı hatta cihazın. Şu anda evde, bilgisayarı sadece internette gezinmek için kullanan aile bireyleri tarafından gayet rahatlıkla kullanılıyor.
15dk lık bir özet ile çok rahat kullanabilirler. Lubuntu10.04 çok güzel olacaktır.
Bu bilgisayarla sadece internete girilecek. İnternet bankacılığı işlemleri de olacak. İnternet bankacılığı sistemlerine girişte bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Hatta daha da güvenli olacağını düşünüyorum. Artık virüs programı falan ile de uğraşmak istemiyorum.

Ayrıca neden 10.04 sürümünü tavsiye ettiğinizi yazarsanız çok memnun olurum. 10.04 ile 12.04 arasında ne gibi farklar var?

Deadpool

@ercnynr Arch Linux ile çok fazla zahmete girmeyecekki zaten. Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra hiçbir şey yapılmasına gerek yok bir daha. Benim kendi bilgisayarım üzerinde gözlemlediğim kadarıyla bir kere düzgün çalışan bir Arch Linux kurulumu yaptıktan sonra o şekilde bilgisayar bozulana kadar götürebilir ancak Ubuntu'da nedense sistemde bir süreden sonra dengeler bozuluyor. Bu dediklerim herkes için tabi ki doğru değildir ancak benim bilgisayarımda durum böyle oluyor :).

fcengiz

pars bilisim

Yanına 1 GB ram daha eklersen istediğin dağıtımı kullanırsın.Bahsettiğin cihazdan bizim arkadaşın babasıda almıştı tabiri caizse taş gibi "DEDE KURT" derdim ona :) halada kullanıyorlar En son Windows 7 kurmuştu ;D benim 2011 yılında aldığım exper perte çıkmasına rağmen.Arkadaş yeni batarya ve RAM almıştı yanlış hatırlamıyorsam 2x512mb şeklinde bellekleri yani 512mb birini çıkartıp yerine DDR 1 GB taktınmı kafan rahat eder.
Bu haliyle Lİnux Mint Mate sürümünü yada Lubuntu tavsiye ederim.

erhtun

Alıntı yapılan: pars bilisim - 04 Nisan 2014 - 15:53:20
Yanına 1 GB ram daha eklersen istediğin dağıtımı kullanırsın.Bahsettiğin cihazdan bizim arkadaşın babasıda almıştı tabiri caizse taş gibi "DEDE KURT" derdim ona :) halada kullanıyorlar En son Windows 7 kurmuştu ;D benim 2011 yılında aldığım exper perte çıkmasına rağmen.Arkadaş yeni batarya ve RAM almıştı yanlış hatırlamıyorsam 2x512mb şeklinde bellekleri yani 512mb birini çıkartıp yerine DDR 1 GB taktınmı kafan rahat eder.
Bu haliyle Lİnux Mint Mate sürümünü yada Lubuntu tavsiye ederim.

Bilgisayarı sadece annem kullanacak. O da sadece internette arama yapmak için. Yani çok kullanılmayacağından şu anda herhangi bir donanım eklemesi yapmayı düşünmüyorum. Sizin de bahsettiğiniz gibi gerçekten taş gibi. Nazar değmesin, 9 sene oldu herhangi bir problem olmadı.

Lubuntu 12.04 kurmaya karar verdim. Bakalım eğer olmazsa burada bahsedilen diğer seçenekleri denerim.

barış

Alıntı yapılan: karboranBenimde tavsiyem lubuntu 12.04 yönünde.

@barış neden 10.04 ?
Alıntı yapılan: erhtunAlıntı yapılan: barışLubuntu 10.04 benim 2004 yılında aldığım bilgisayara kurulu. 256Mb RAM, P4 işlemcisi falan vardı hatta cihazın. Şu anda evde, bilgisayarı sadece internette gezinmek için kullanan aile bireyleri tarafından gayet rahatlıkla kullanılıyor.
15dk lık bir özet ile çok rahat kullanabilirler. Lubuntu10.04 çok güzel olacaktır.Bu bilgisayarla sadece internete girilecek. İnternet bankacılığı işlemleri de olacak. İnternet bankacılığı sistemlerine girişte bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Hatta daha da güvenli olacağını düşünüyorum. Artık virüs programı falan ile de uğraşmak istemiyorum.

Ayrıca neden 10.04 sürümünü tavsiye ettiğinizi yazarsanız çok memnun olurum. 10.04 ile 12.04 arasında ne gibi farklar var?
İşlemci mimarisinin desteklenmeyeceğini düşündüğüm için öyle söyledim, burada bilgi eksikliğim olabilir. 12.04 daha yeni bir sistem tabi ki. 32 bit sürüm kurulabilir.
Lubuntu'nun Ubuntu'dan farkı LXDE masaüstüyle geliyor olması. Daha hafiftir. Google Chrome, Firefox gibi tarayıcıları yükleyebilirsiniz. Bankacılık işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

FireSwords

Alıntı yapılan: ercnynr - 04 Nisan 2014 - 10:57:44
Alıntı yapılan: Deadpool - 04 Nisan 2014 - 00:55:55

Bence sadece internetle uğraşılacaksa Arch ile uğraşmamalı. Zaten annesi kullanacakmış. Benimde tavsiyem Lubuntu.
Aslında Arch Ubuntu'dan daha az uğraştırıyor. Sadece kurulum ve yapılandırma uğraştırıyor ardından taş gibi sağlam ve kararlı bir sistem sahibi oluyorsun. Her gün düzenli olarak pacman -Syu yazarak yıllarca kararlı ve güncel sistem kullanma imkanın oluyor. Ayrıca Linux bilgin de gelişiyor.

erhtun

Lubuntu 12.04 kurdum. Tüm güncellemeleri yaptım. Şu anda hiçbir sorun yok. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

empax

Alıntı yapılan: erhtunLubuntu 12.04 kurdum. Tüm güncellemeleri yaptım. Şu anda hiçbir sorun yok. İlgilenen herkese teşekkür ederim.
Hayırlı olsun. :)
Çözülen başlıklarımız için; cozuldukonusu
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|