[Çözüldü] usb kablosuz aygıt TP Link TL-WN821N çalışmıyor.

Başlatan minolta35, 03 Nisan 2014 - 20:59:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

minolta35

Herkese selam.
Kusura bakmayın belki çok basit bir çözümü var ama kafam durdu...
Kısaca şöyle özetleyeyim.!GB RAM sahip bir sabit bilgisayarım var.Daha önce kısa süreli çeşitli Linux dağıtımlarını kullanıp denemiştim.Microsoft un XP desteğini çekeceğini duyunca bari tümden Linux'a döneyim dedim ve geçmişten kalan Ubuntu CD ile kurulumu yaptım.Biraz kullandıkran  sonra belki hız olarak daha iyi olur diye xubuntu kurdum.Ancak sonra paket güncelleştirmesi sırasında durmalar yaşadım ve aynı kesintileri Firefoxta da yaşamaya başladığımı farkettim.Kablolayla uğraşmamak için uzun süredir kullandığım TP link kablosuz aygıt bağlantı kurdu görünüyor ama iletişim yok.kablosuz  bağlantıyı kapayıp açtığımda iletişim başlıyor ama 1-2 dakika sonra tekrar veri akışı duruyor.Bağlantı kurulmuş görünmesine rağmen USB aygıtı söküp takmadan veya kablosuz bağlantıyı kapayıp açmadan internete giremiyorum.
sebebin xubuntu olacağını düşünerek yaklaşık bir haftadır tüm dağıtımları her akşam deneyip 3-4 saat güncelleme yapıp deniyorum. ;D
En sonunda yazmaya karar verdim.Şu andaki yüklü dağıtım Linuxmint Maya LTS.Tüm güncellemeleri yaptım ama sorun gene aynı.Ubuntuda 4 Mintte 4 versiyon denedim hepsinde sonuç aynı.Şu ana evin ortasından modeme kablo takıp intenete giriyorum.Yani kablolu bağlantıda hiçbir sorun yok.Umarım bu kablo kalıcı olmaz...
şimdiden teşekkürler...

plazma

karboran

Aynı modem , sorunda benzer görünüyor. Umarım işe yarar. Ubuntu 12.04
http://askubuntu.com/questions/370524/internet-timeouts-with-tp-link-tl-wn821n-wireless-usb-stick-existing-solutions

Ek olarak bu tarz driver , ne bileyim usb aygıt vs sorunlar , dağıtımın versiyonlarından daha çok sürümle alakalıdır. Yani xubuntu da sorun çıkarırsa lubuntu da , normal ubuntuda da sorun çıkarır boşa vakit kaybetmissiniz  :). Mint vs diğer dağıtımları denemeniz mantık dahilinde :D.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

minolta35

Alıntı yapılan: plazma - 04 Nisan 2014 - 10:35:19
lsusb çıktısını geçin ilk olarak.
bağiantı koptuğunda mı alayım yoksa çalışırken mi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2014 - 10:55:44

Alıntı yapılan: karboran - 04 Nisan 2014 - 12:34:17
Aynı modem , sorunda benzer görünüyor. Umarım işe yarar. Ubuntu 12.04
http://askubuntu.com/questions/370524/internet-timeouts-with-tp-link-tl-wn821n-wireless-usb-stick-existing-solutions

Ek olarak bu tarz driver , ne bileyim usb aygıt vs sorunlar , dağıtımın versiyonlarından daha çok sürümle alakalıdır. Yani xubuntu da sorun çıkarırsa lubuntu da , normal ubuntuda da sorun çıkarır boşa vakit kaybetmissiniz  :). Mint vs diğer dağıtımları denemeniz mantık dahilinde :D.
En kısa zamanda deneyeyim.umarım işe yarar.

speakerXXL

@Minolta, lsusb komutunun çıktısı ağ aygıtınızın modeli (çipsetini) öğrenmek için isteniyor.

Eğer ağ aygıtının çipseti @karboran'ın işaret ettiği gibi realtek 8192cu ise buradan aygıtınıza ait sürücüyü indirin ve sıkıştırımış dosyayı açın.

Sonra uçbirimi açıp derleme için gerekli olabilecek paketleri aşağıdaki komut ile kurunuz.

sudo apt-get install build-essential dkms

Sonra uçbirime sudo sh yazıp bir boşluk bırakınız ve açtığınız sürücü dosyasındaki install.sh dosyasını uçbirime sürükleyip bırakınız.
(Not : Öncesinde dosyaya çalıştırma izni vermeniz gerekebilir, bunun için install.sh dosyasına sağ tıklayıp Özellikleri açınız ve  İzinler (Erişim Hakları) sekmesinden dosyaya çalıştırma izni veriniz.)

sudo sh /install.sh/dosyasını/sürükle/bırak

Şimdi uçbirimde oluşan komutu çalıştırarak sürücüyü kurmayı deneyebilirsiniz.

Yeni kurulan sürücü sistemdeki rtl8192cu sürücü modülü ile çakışma yapabileceği için ilgili modülü aşağıdaki komut ile kara listeye alınız.

echo "blacklist rtl8192cu" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Aşağıdaki komut ile de yeni kurulan sürücü modülünü /etc/modules dosyasına ekleyip, başlangıçta etkinleşmesini garanti altına alabilirsiniz.

echo "8192cu" | sudo tee -a /etc/modules

Şimdi sisteminizi yeniden başlatmayı deneyiniz.

Not : Yukarıdaki anlatımın ağ donanımızın 8192cu çipsetine sahip olmasıdurumunda geçerli olduğunu unutmayın.
Not 2 : Realtek sitesindeki sürücü, çekirdek 3.9 sürüme kadar destek veriyormuş, bu sebeple bu sürücüyü Linux Mint 13'e kurmak en mantıklısı. Diğer sürümlerde çalışmama olasılığı çok yüksek, Linux mint 14'de çalışabilir ama deste bitiş süresine az kaldı, Linux mint 15'in ise desteği bitti, Linux Mint 16'da ise sürücüyü kurmak mümkün olamaycaktır.

minolta35

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 002: ID 0cf3:1002 Atheros Communications, Inc. TP-Link TL-WN821N v2 802.11n [Atheros AR9170]

speakerXXL

Sizin ağ aygıtınız Atheros AR9170 çipsetli ve aygıt carl9170 sürücü modülünü kullanıyormuş.
Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp, sürücü modülünü nohwcrypt=1 değişkeni ile başlatmayı deneyiniz.

sudo modprobe -r carl9170
sudo modprobe carl9170 nohwcrypt=1

Bu şekilde bir değişilik oluyor mu?

minolta35

verilen bağlantıdaki komutları uyguladım.şu anda bir sorun yok.ancak dağıtımım Linuxmint Maya 13 Cinnamon (paket temeli Ubuntu precise)
kısaca buraya komutları sırasıyla aktarayım başkalarına kolaylık olsun.Sorun çıkmazsa çözüldü etiketi koyarım.
sudo apt-get install linux-headers-generic build-essential dkms git

git clone https://github.com/pvaret/rtl8192cu-fixes.git

sudo dkms add ./rtl8192cu-fixes
sudo dkms install 8192cu/1.8
sudo depmod -a
sudo cp ./rtl8192cu-fixes/blacklist-native-rtl8192.conf /etc/modprobe.d/
echo 8192cu | sudo tee -a /etc/modules

(son satır bir işe yaradı mı bilmiyorum ama en son bunları yapıp tekrar başlatın diyordu, ben de öyle yaptım)

speakerXXL

Alıntı yapılan: minolta35 - 05 Nisan 2014 - 19:43:05
verilen bağlantıdaki komutları uyguladım.şu anda bir sorun yok.ancak dağıtımım Linuxmint Maya 13 Cinnamon (paket temeli Ubuntu precise)
kısaca buraya komutları sırasıyla aktarayım başkalarına kolaylık olsun.Sorun çıkmazsa çözüldü etiketi koyarım.
sudo apt-get install linux-headers-generic build-essential dkms git

git clone https://github.com/pvaret/rtl8192cu-fixes.git

sudo dkms add ./rtl8192cu-fixes
sudo dkms install 8192cu/1.8
sudo depmod -a
sudo cp ./rtl8192cu-fixes/blacklist-native-rtl8192.conf /etc/modprobe.d/
echo 8192cu | sudo tee -a /etc/modules

(son satır bir işe yaradı mı bilmiyorum ama en son bunları yapıp tekrar başlatın diyordu, ben de öyle yaptım)

Burada yazanlar sizin ağ donanımınız için değil, Realtek 8192CU ağ kartı için uygulanabilir.
Sizin ağ kartınız Atheros AR9170 çipsetli.

minolta35

speakerXXL

Alıntı yapılan: speakerXXL - 05 Nisan 2014 - 18:40:43
Sizin ağ aygıtınız Atheros AR9170 çipsetli ve aygıt carl9170 sürücü modülünü kullanıyormuş.
Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp, sürücü modülünü nohwcrypt=1 değişkeni ile başlatmayı deneyiniz.

Bunları denediniz mi? Bu şekilde sorun geçici olarak çözülebilir.
Eğer sorun bu şekilde çözülürse ayar kalıcı hale geetirilebilir.

minolta35

Alıntı yapılan: speakerXXL - 05 Nisan 2014 - 18:40:43

bunu uygulayınca şu ana kadar bir sorun yok.gene de emin olmak için biraz daha bekleyeyim.

speakerXXL

Eğer bu şekilde sorun çözülürse, aşağıdaki komut ile ayarı kalıcı hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

echo "options carl9170 nohwcrypt=1" | sudo tee  /etc/modprobe.d/carl9170.conf

minolta35

speakerXXL

Aşağıdaki komutları dener misiniz?

sudo modprobe carl9170 noht=1 nohwcrypt=1

Yukarıdaki komutların geçici çözüm olacağını unutmayınız.
Sisteminizi yeniden başlattığınızda yukarıdaki komutları yeniden uygulamanız gerekir.
Eğer sonuç alırsanız, bir ayar dosyası ile çözüm kalıcı hale getirilebilir.

minolta35

aygıtın şu anda hangi sürücücüyü kullandığını nasıl görürüz

speakerXXL

Alıntı yapılan: minolta35 - 07 Nisan 2014 - 10:55:40
aygıtın şu anda hangi sürücücüyü kullandığını nasıl görürüz

Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırınız.

lspci -nnk | grep -iA2 net

Aldığınız çıktının Kernel driver in use: kısmında kullanılan sürücüyü görebilirsiniz.

Sizin donanımızın USB olduğu gözümden kaçmış. Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırınız.

sudo lshw -C network

Aldığınız çıktının driver= kısmında kullanılan sürücüyü görebilmeniz gerekir.

minolta35

*-network               
       açıklama: Eternet interface
       ürün: Attansic L2 Fast Ethernet
       üretici: Qualcomm Atheros
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:02:00.0
       mantıksal ad: eth0
       sürüm: a0
       serial: 00:1b:fc:75:25:27
       kapasite: 100Mbit/s
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm msi pciexpress bus_master cap_list rom eternet physical tp 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd autonegotiation
       yapılandırma: autonegotiation=on broadcast=yes driver=atl2 driverversion=2.2.3 firmware=L2 latency=0 link=no multicast=yes port=twisted pair
       kaynaklar: irq:46 bellek:dfec0000-dfefffff bellek:dfea0000-dfebffff
  *-network
       açıklama: Kablosuz arayüz
       physical id: 1
       bus info: usb@1:3
       mantıksal ad: wlan0
       serial: 00:27:19:f1:3c:e4
       kapasiteler: eternet physical wireless
       yapılandırma: broadcast=yes driver=carl9170 driverversion=3.2.0-23-generic firmware=1.9.4 ip=192.168.0.13 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11bgn

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Nisan 2014 - 20:16:08

Alıntı yapılan: speakerXXL - 06 Nisan 2014 - 23:13:23

Sisteminizi yeniden başlattığınızda yukarıdaki komutları yeniden uygulamanız gerekir.
ilk komutu uyguladığımda bağlantıyı kesti, ikinciyi uyguladığımda yeniden bağlandı.

heartsmagic

Yeniden bağlandıktan sonra uzunca bir süre kullanmayı denedin mi? @speakerXXL'in söylediği gibi bu değişiklik sistem kapanıncaya kadar geçerlidir, sistem yeniden başladıktan sonra kalıcılığını kaybeder. Kısacası her sistem açılışında aynı şeyi yapman gerekir. Eğer çözüm oluyorsa kalıcı yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

minolta35

kesintiyi sistemi yeniden başlatmadan yaşadım.ancak dikkatimi çeken şu oldu, özellikle veri tranferi olan uygulamaları açık bıraktığımda yaşanıyor bu sorun.yani önce güncellemeler sırasında yaşadım.sonra kabloluyla güncellemeleri yapınca şimdi de thunderbird açıkken ya da facebook üzerinden oynadığım bir oyun var, eklenti kullandığım.o açıkken kesilme oluyor.
mesajımdan beri şu an kesilme yok.şimdi o uygulamalrı açacağım.

heartsmagic

Ağ üzerindeki veri arttığında yaşıyorsun demek ki bu sorunu. Kesinti olduğu anda şu çıktıyı geç lütfen buraya:
dmesg | tail -n 20
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

minolta35

torrent yükledim, face ve mail trafiği açıktı.şu ana kadar bir sprun yok.bu ayarı nasıl kalıcı yaparım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Nisan 2014 - 23:41:48

Alıntı yapılan: speakerXXL - 06 Nisan 2014 - 23:13:23

Bu komutlar bu sefer  işgördü gibi görünüyor.nasıl kalıcı hale getireceğiz?

speakerXXL

Alıntı yapılan: minolta35 - 07 Nisan 2014 - 23:29:24
Bu komutlar bu sefer  işgördü gibi görünüyor.nasıl kalıcı hale getireceğiz?

Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak ilgili ayarı kalıcı hale getirmek mümkün.

echo "options carl9170 noht=1 nohwcrypt=1" | sudo tee /etc/modprobe.d/carl1970.conf

minolta35

soruna kafa yorup çözüm üretmeye çalışan ve cevap yazan arkadaşlar çok teşekkürler.bu konu ile aynı sorunu araştıran arkadaşlar için bir not koyarak konuyu kapatmak istiyorum.
benim USB kablosuz aygıtımın tam modeli TP-Link TL-WN821N v2 dir.Aynı cihazın 4 farklı versiyonu varmış ve bazılarının chipseti farklı sanırım.benimki v2...cihaz üzerinde modeli takip eden versiyon numarası yazıyor.bu konuda yazılı  komutlarla chipsetin yapısını çözmek mümkün.
tekrar herkese teşekkürler.