Sanala kurulu Ubuntu'da uygulama geliştirirken farklı sorunlar yaşar mıyım?

Başlatan muhammetfaik, 02 Nisan 2014 - 12:32:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhammetfaik

Arkadaşlar vmware da ubuntu kurdum burdan java ile veya herhangi bir programla diliyle web projesi yada mobil uygulama geliştirdiğim zaman geliştirmeden yayınlamaya kadar bir problem çıkar mı sanal makina üzerinden olduğu için?

sem

Konu ile alakasız olmuş arkadaşar böleceklerdir sanıyorum konuyu.

Cevap için, sorun çıkmaz. Normalde böyle bir sorun çeşidi yok bildiğim kadarı ile =)... Normal makinada karşılacağınız kadar sorun elbet olacaktır =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

muhammetfaik

Hocam bende biliyorum ama forum da yeniyim tam olarak nereye yazilacagini bilmiyorum Özür dilerim
Sağolasın

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

WhiteScars

Yazdığın uygulamaya göre değişir. Sonuçta gerçek donanıma sanal makinanın framework'ü ile erişiyorsun. Örneğin OpenGL ile 3D bişiler geliştirmek sıkıntılı olur, CPU intensive işlemler yapıyorsan, büyük matrix işleme vs, bunlar baya yavaş olur.

Mobil yazılım ve web sitesi geliştirmek vs bunlarda herhangi bir sorunla karşılaşacağını sanmam.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

sem

Ben yanıtımı tekrarlayacağım, bazı sorunlar var ki, bunu sanal makinada olmasanız da yaşabilirsiniz, yani geliştirmeden yayınlama aşamasına kadar sorun yaşamayım diye genel bir şey yok. Bunun garantisini ne sanal için ne gerçek siste için kimse veremez.

Siz web ve mobil uygulama demişsiniz, sanal makina üzerinde, OpenGL ile 3B Android uygulaması yazsanız da sorun yaşamazsınız. Grafikler ve işlemcileri, istemcide (web ve mobil uygulama dediğiniz için istemci olduğunu varsayıyorum) çalıştıracaksanız sizin sanal makinanızın çok da mükemmel olmasına gerek yok. Sanal makinada da işlemci ağırlıklı işler yapacaksanız, bir yerden sonrası sanal makinanıza ayırdığnız kaynaklara göre değişir.

Ama kesin yavaşlık olacak diye bir şey yok tabi.

Sizin sorunuzun temeline gelecek olursam; sorunuzu istisna durumlar dışında olarak, "benim bir sanal makimam var, bunun üzerinde geliştirme yapacağım, sanal üzerinde geliştirme yaparken yaşanan bariz ve önceden bilinen sorunlar var mıdır?" şeklinde anlıyorum.

Dediğim gibi benim bildiğim kadarı ile yok.

Örneğin Windows sanal makinası kurup (Mac OS üzerine), çok büyük bir uygulamanın (Visual Studio 2012'de bir Solution içerisinde 68 proje vardı en son) geliştirilmesine şahit oldum. Bu birebire benim dahil olduğum bir projeydi. Ve sanal makinaya özel bir sorun olmadı (yeterli kaynaklar tahsis edildikten sonra).

Ya da bir Windows üzerine sanal OS x86 kurup, 7 ya da 8 tane iOS uygulamasını AppStore'a koyan kişi gördüm. Bu geliştirmelere birebir şahit olmadım, fakat uygulamaları görmüştüm.

Böyle bir yapacaksanız, tavsiyede edebileceğim tek şey olur, bu gerçi sanalda çalışmasanızda tavsiyem olurdu, mutlaka yedekli çalışın. Sanal sistemde ya da sunucu (host) sistemdeki bir hata nedeni ile emekleriniz boş gitmesin.

Kolay gelsin.
Burası dünya?