[Çözüldü]Vpn paylaştırma

Başlatan fatmeto, 29 Mart 2014 - 19:40:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatmeto

Selam. Ben internet cafeciyim yasakların gelmesi ile müşterilerime kapanan sitelere giriş sağlayabilme istiyorum.
Ubuntu 13.04 üzerinden 1 kasa hazırlyıp varsayılan ağ geçidini pc lerden ubuntu makinasına ayarladağımda yasaklı sitelere giriş yapabilmek istiyorum. Şimdi sorunuma gelelim. Ubuntu 13.04 üzerinden sağı solu okuyarak internernetimi paylaştırabildim. Eth0 192.168.1.4 ayarladım. Müşteri pc lerimde bunu ağ geçidi olarak ayarlayabildiğimde internete çıkabiliyoruz. Fakat Vpn ile Ubuntu da bağlantı kurduğumda ubuntu da ip değişiyor ve yasaklı sitelere girebiliyorum. Client müşteri pc lerimde hiç internet olmuyor. Yani açıkcası Vpn bağlantıyıda müşterilerime paylaşırabilmek istiyorum. Gerekli ayarları tarif yada resim yolu ile tavsiye ederseiniz. Benim gibi cafeciler yada vpn ni paylaştıracak kişiler için yararlı bir makale olacağını düşünüyorum. Şimdide emek verecek *herkese teşekkür ederim.

sipazilla

Sunucuya squid kurun. Misafir makinalar ip leri squidden alsın. Forumda ve internette squid hakkında dökümanlar mevcut ayrıca ben basir bir döküman önereyim. http://www.dataparadis.net/osp/gnu-linux-server/proxy-server/private-browsing-with-squid-proxy-and-vpn/

fatmeto

Hayır Ben Proxy yapmak istemiyorum. Client Pc lerde sadece 192.168.1.1 ağ geçidi modem iken bunu 192.168.1.4 olarak değiştiridğinde Ubuntu makinası üzerinden Vpn paylaşımlı çıkmasını istiyorum. Yasak liste log vs istemiyorum. Sadece Vpn bağlantılı mutalaka olmalı normal olarak zaten acemei olarak başardım. Çok teferrüat olmadan 1-2 komutla bu işin bir yolu olmalı. Nat mı yapılcak artık ne tam olark bilmiyorum.

heartsmagic

Eğer tek ağ kartı varsa:
http://callidex.com/blog/2012/09/19/sharing-a-vpn-connection-aka-lan-linking/

Temelde yaptığı iş eth0 arayüzüne gelen trafiği vpn bağlantısından sonra oluşan tap0'a yönlendirmekmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fatmeto

2 ethernet varsa öneriniz nasıl olur :)
Neticede 2 veya daha fazlası takarım gerekirse.

heartsmagic

Gerekmeyebilir ikincisine, yukarıdaki bağlantı tek kart için öneri sunmuş zaten. Deneme imkânın oldu mu?

fatmeto

denedim malesef 2. komutta state hatası veriyor ilginç bir şekilde.

Acemi olmama ragmen cok sey basardım ama gelioz gelioz 1 yerde tıkanıoz :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mart 2014 - 12:05:13

başardım.
iptables -t nat -A POSTROUTING -o tap0 -j MASQUERADE
SANIrım wifi için vpn için şöyle yaptım
önce vpn ile bağlandım
sonra
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
yazdım
tek satır komut yetti iş bitti. Çok teşekkür ediyorum. Yapacaklar için de güzel bir çalışma oldu.
vpn bğlantısını ve aktif bağlantıları  route -n  komutu ile görebiliyor ve komutu buna göre düzenleyebiliyorsunuz.
herkese iyi günler :)

sipazilla

Geçmiş olsun, Mümkünse başlığa çözüldü etiketi ekleyin lütfen

heartsmagic

Çözebildiğine sevindim. Aldığın hatanın kaynağı da orada verilen komuttaki ufak bir eksiklik. state tek "-" değil çift "--" alıyormuş, --state şeklinde yani.
Konuyu etiketlersen bizler de kapatırız.