Linux dağıtımlarında en çok görmek istediğiniz program hangisi?

Başlatan Eren, 24 Ekim 2008 - 14:59:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux dağıtımlarında en çok görmek istediğiniz program hangisi?

MSN Live Messenger
174 (42.1%)
PhotoShop
207 (50.1%)
FlashGet
44 (10.7%)
Microsoft Office
87 (21.1%)
Corel Draw
64 (15.5%)
3D Max
63 (15.3%)
Utorrent
87 (21.1%)
GOM Player
120 (29.1%)
Emule
19 (4.6%)
Winrar
77 (18.6%)
Google Talk
41 (9.9%)
Winamp
88 (21.3%)
Ares
25 (6.1%)
Yahoo Messenger
22 (5.3%)
MonStar
12 (2.9%)
BS Player
51 (12.3%)
Windows Media Player
20 (4.8%)
Safari
39 (9.4%)
Free Download Manager
50 (12.1%)
AutoCad
133 (32.2%)
iTunes
79 (19.1%)
Internet Explorer
32 (7.7%)
Diğer
99 (24%)
Xnview
18 (4.4%)
Macromedia Flash
34 (8.2%)
Hiçbiri
30 (7.3%)

Toplam Oy Verenler: 413

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

twwly

badhero

Çok sevdiğim iki oyun(Counter-Strike 1.6 nonsteam,Pes2010) olmasını isterdim. Program olarak Gom,Autocad,Winamp ve şıklarda göremediğim SolidWorks olmasını isterdim.

xwes

@bethiro, windowstayken de pek winamp kullanmadigim için iyi bilmiyorum winampi, winampta olup linux playerlarinda olmayan nedir? Ses kalitesi mi, yoksa başka bir şey mi?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: bethiro - 07 Kasım 2009 - 20:14:35
Çok sevdiğim iki oyun(Counter-Strike 1.6 nonsteam,Pes2010) olmasını isterdim. Program olarak Gom,Autocad,Winamp ve şıklarda göremediğim SolidWorks olmasını isterdim.
Autocad ve solidworks konusunda haklısın, ama smplayer gom'u amarok da winampı döver :D

badhero

Gom Player zaten gerek duymuyorum ama hoşuma gidiyordu dış görünümü. Logosu da zaten "Gnome" logosuna benziyordu :) Amarok sevmedim Rhytmbox ve Audacious kullandım şimdi -bugünden itibaren- Jajuk kullanıyorum, adını hiç beğenmedim ama kullanımı istediğim gibi, kendime uygun tema buldum daha da güzel oldu :)

Hatti

Alıntı Yapben Linux'un ev kullanıcısı masaüstü olarak görülmesinden ve (sunucular haricinde) iş ortamında yeterince kullanılmamasından çok rahatsızım. Bu açıdan, paralı bile olsa, Adobe ürünlerinin, başta Flash ve Photoshop'un, CorelDraw'un, 3DMax ve AutoCAD'in ve piyasadaki sektörel programların Linux versiyonlarının olmasını çok isterdim.

Burada çok doğru bir tespit yapılmış. Benzer başka yorumlar da vardı, hepsini okudum. ACAD gibi programların kapalı kaynak ve para ile satılan linux sürümlerinin çıkması MS'un hiç işine gelmez bence.

ırmak

3D Max, Autocad, Sap 2000
Bu üçü gelsin Windows tamamen tarih olur benim için.

BayboraKaan

AutoCAD gerçekten büyük bir ihtiyaç.
Bu arada google Chrom'u listeden çıkartabiliriz.

sudusleri

Photoshop ve Dreamweaver'in linux sürümlerinin olması Steve Ballmer ile bütün ilişkimi bitirmem için kafi :)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

beybug

Öğretmenlerin ortak linux sorunudur:İlsis-e okul ve dahi MEB sitelerinden hiç birisinde işlem yapamıyoruz.İşlem yapabilmemiz için bizden İnternet explorer 5 ve üzeri bir tarayıcı isteniyor.Linux üzerinden bu saydıklarımızın gerçekleşmesi okullarımızda Linuxun yaygınlaşmasıdır.her yıl öğretmenlere yönelik düzenlenen "Bilgisayar Kursları"nın tamamının Windows kullanma kursları olduğundan yola çıkarsanız,her okulda en az 24 pc olduğunu da düşünürseniz:Bir adet internet explorerin linuxta olmamasının nelere mal olduğunu anlarsınız.

Hatti

Evet çok iyi biliyorum, bu linux sorunu değil de devletin sadece ie'ye göre çalışmasından ileri geliyor. Ayrıca MEB sitesinden işlem yapabilmek için burakın ie'yi yanında bir kullanma kılavuzu ve büyük miktarda sabır gerekiyor.

ironic

İnternet explorer genel kabul görmüş standartları umursamayıp başına buyruk hareket eden bir tarayıcıdır. Acid2' yi bile tam geçeli çok olmadı. ie8 ile yavaş yavaş genel standartlara yaklaşıyor. Linux' ta ie olmaması Linux' un bir kabahati değildir. Kaldı ki istenince wine ile ie6 ve ie7 de çalıştırılabiliyor.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: ironic - 16 Şubat 2010 - 21:38:35

İnternet explorer genel kabul görmüş standartları umursamayıp başına buyruk hareket eden bir tarayıcıdır. Acid2' yi bile tam geçeli çok olmadı. ie8 ile yavaş yavaş genel standartlara yaklaşıyor. Linux' ta ie olmaması Linux' un bir kabahati değildir. Kaldı ki istenince wine ile ie6 ve ie7 de çalıştırılabiliyor.

+1

hamdi

mühendis oldugum için autocad,idecad,sta4cad gibi programları ubuntu da görmek çok hoşuma giderdi. wine programı ile kurmak hiç hoşuma gitmiyor.illa .DEB olarak kurulan program olmasını isterdim.nero ve google chrome zaten kurulabiliyor listeden kaldırmak gerekir

gimpprofessional

Alıntı yapılan: hamdi - 17 Şubat 2010 - 12:43:35
mühendis oldugum için autocad,idecad,sta4cad gibi programları ubuntu da görmek çok hoşuma giderdi. wine programı ile kurmak hiç hoşuma gitmiyor.illa .DEB olarak kurulan program olmasını isterdim.nero ve google chrome zaten kurulabiliyor listeden kaldırmak gerekir
Sizinle meslektaşız. Haklısınız.
Bende bunların yerine açık kaynak kodlu bir yapı analiz programı isterdim.
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

BayboraKaan

Alıntı yapılan: hamdi - 17 Şubat 2010 - 12:43:35

Nero ve google chrome listeden kaldırılmıştır

MURATSPLAT

Adobe Ürünlerinin Linux sürümleri çıksa Linux'un pazar payı %30'ları zorlar.. Şuan Makinemde windows olmasının tek sebebi bu.  Özellikle grafik  ve yayın sektörü Apple ve Adobe arasında sıkışmış. İdda ediyorum Apple, Adobe'ye Linux sürümleri çıkarmaması için baskı yapıyordur..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

barış

zaten Adobe'un programlarının linux sürümleri çıksa diğer sistemler kökten iflas eder... Windows kalırsa ayakta kalır o da oyunlardan dolayı... Ancak gene de büyük bir çöküş olur onlar için diye düşünüyorum. Photoshop kullanacak olan firmalar zaten Photoshop uygulamasına o kadar para veriyorlar. İşletim sisteminin parasından kurtulmak için linux kullanmaya başlarlar bu sefer... Apple hepten biter onu istatistiğe bile almıyorum :D
Ama onlar bir yana, ben linuxta düzgün çalışan bir flash görmek istiyorum... Sadece flash'ı adam gibi yapsınlar yeter bana..

Wolverine

Flash konusuna kesinlikle katılıyorum,özellikle bir 64 bit kullanıcısı olarak bunun eksikliğini hissediyoruz.Umarım yeni sürüme umduğumuz gibi bir Flash Player buluruz.
Ayrıca bir hafta öncesine kadar QuickTime Player eksikliğini hissediyorum fakat onun yerini alabilecek güzel program(lar) buldum.
Photoshop'un da eksikliği hissedilmiyor değil.
Ve unutmadan belki az tanınan bir program ama Digicel Flipbook'un da keşke linux sürümü olsa.Pencil programı güzel ama 2008 den beri yeni bir versiyon yayınlanmadı,aslında proje devam ediyor ama yeni sürüm için daha bekleyeceğiz gibi.
Aklıma gelenler bunlar.

marjinal1st

Kendimi özgür yazılım alternatiflerine o kadar çok alıştırdım ki bunların hiçbirisine gerçekten de ihtiyacım yok :)
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

stef_q

Pidgin ve alternitifleri msn protokolünü doğru düzgün desteklese, openoffice doc ve docx ve diğer ms office standartlarını açsa yeterli benim için... bu arada wine ile office 2010 64 biti çalıştırabilsek hiç fena olmazdı.. birileri çlıştırırsa lütfen başlık açsın ... :D

nomercy

Benim en çok eksikliğini hissettiğim programlar autocad ve elektronik devre tasarım programları mühendislik öğrencisi  olduğum için bunların eksikliğini gerçekten hissediyorum inşallah ileride çıkar

Sedo79

Yukarıdaki programların hepsi Linux dağıtımlarında mevcut olsa, Windows diye birşey kalmaz. Windows 1 yılda, Mac 2-3 ayda çöker gider..  :D

Konuya dönersek, Mac'in "Windows live messenger for mac" kullandığı gibi, bizimde "WLM for linux" kullanmamız gerekiyor.
Linux 10 TL gibi bir rakam olsada bu tür programları dağıtımlara eklettirebilsek. İşte o gün bayram olur  :D
hobaaaaaaaaaaaa night train

doe

WLM bence olmazsa olmaz bir program. Pidgin kullanıyorum, çokta seviyorum ancak WLM'ın yerini malesef tutmuyor.

Görüntülü sohbeti nereden bahsanız 2-3 ayda bir sefer ya kullanırım ya kullanmam. Ama kullanmam gerektiğinde ise malesef kardeşimin bilgisayarından WLM'ı kullanıyorum. aMSN ve türevleri ise bence WLM'ın yanında esamesi okunmayacak programlar.