Linux dağıtımlarında en çok görmek istediğiniz program hangisi?

Başlatan Eren, 24 Ekim 2008 - 14:59:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux dağıtımlarında en çok görmek istediğiniz program hangisi?

MSN Live Messenger
174 (42.1%)
PhotoShop
207 (50.1%)
FlashGet
44 (10.7%)
Microsoft Office
87 (21.1%)
Corel Draw
64 (15.5%)
3D Max
63 (15.3%)
Utorrent
87 (21.1%)
GOM Player
120 (29.1%)
Emule
19 (4.6%)
Winrar
77 (18.6%)
Google Talk
41 (9.9%)
Winamp
88 (21.3%)
Ares
25 (6.1%)
Yahoo Messenger
22 (5.3%)
MonStar
12 (2.9%)
BS Player
51 (12.3%)
Windows Media Player
20 (4.8%)
Safari
39 (9.4%)
Free Download Manager
50 (12.1%)
AutoCad
133 (32.2%)
iTunes
79 (19.1%)
Internet Explorer
32 (7.7%)
Diğer
99 (24%)
Xnview
18 (4.4%)
Macromedia Flash
34 (8.2%)
Hiçbiri
30 (7.3%)

Toplam Oy Verenler: 413

eren

Linux dağıtımlarında en çok görmek istediğiniz program hangisi? Birden fazla seçim yapabilir, listeye program ekletebilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

eren

En çok istek alan programların geliştiricilerine anket sonucunu yollayacağım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Xenophobia - 24 Ekim 2008 - 15:01:19
Ne gibi bir faydası olacak bu anketin merak ettim?

Eren benden önce yazmış fakat:
"Genel bir hava oluşur ve geliştiriciler bizi görürse Linux için port edebilirler örneğin." demeden edemeyeceğim.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Bunu yapacağınızdan şüphem yok ama bence bir sonuç vermeyecektir.

Sonuç vermesini sizin kadar isterim biliyorsunuz.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

atomkarinca

Hiçbiri çünkü bu programların hiçbirisi doğru düzgün bir açık kaynağa sahip değil ve bir kısmı da paralı. Paralı olanlar için Linux sürümü yazıldığında Linux kullanıcılarından da korsana başvuranlar olacaktır ve bu Linux felsefesiyle tamamen zıttır. Diğer kapalı kaynak kodlu programlar da GNU felsefesine zıt olduğu için istemiyorum. Bunlara istisna olarak Google Chrome'u verebilirsiniz belki ama ne yazık ki onun da asıl işe yarar kısımlarının kodu açılmış değil.

makinekimya

Winamp ve MS Office çok başarılı programlar. Bana göre birde AutoCad var. Bunların hakkını vermek lazım. Winamp'ın ses kalitesi çok üstün, AutoCad ise beni Windows'a bağlayan tek bağ.
İnsanı insan yapan yegane değer üstün ahlaktır. Bilgi de o insanın süsüdür.

Çağlar

Alıntı yapılan: makinekimya - 24 Ekim 2008 - 15:38:33
Winamp ve MS Office çok başarılı programlar. Bana göre birde AutoCad var. Bunların hakkını vermek lazım. Winamp'ın ses kalitesi çok üstün, AutoCad ise beni Windows'a bağlayan tek bağ.
Ses kalitesi için xmms denediniz mi ?
We got a badass over here!

erginemr

Alıntı yapılan: Çağlar - 24 Ekim 2008 - 15:42:29
Ya da xmms'in devamı, bir anlamda yeni versiyonu olan audacious'u...

Çağlar

Alıntı yapılan: erginemr - 24 Ekim 2008 - 15:45:38
Alıntı yapılan: erginemr - 24 Ekim 2008 - 15:45:38

Kesinlikle xmms kadar kaliteli değil audacious ben de ikiside yüklü ve audacious çok kötü benim fikrim tabi bu tabi bide kulak var :)

eren

Audacious, XMMS'e göre 3 gömlek daha üstün ve test ettiğim (iyi bir kulaklıkla) yazılımlar arasında en iyi ses veren yazılım. Bunu sadece ben demiyorum, test eden bir çok kullanıcı diyor.

erginemr

Alıntı yapılan: Çağlar - 24 Ekim 2008 - 15:50:55
...
...
Kesinlikle xmms kadar kaliteli değil audacious ben de ikiside yüklü ve audacious çok kötü benim fikrim tabi bu tabi bide kulak var :)

Hmm, ama xmms'in güncel Linux sürümlerinde biraz sorunlu olduğunu okumuştum. Sorunsuz kullanabiliyor musunuz?

erginemr

Anketin konusuna gelirsek; her ne kadar MSN Live Messenger'ı görmek istesem de MS'in programlarını Linux'a taşıması düşüncesi hayal olur. Nero'nun Linux versiyonu vardı diye biliyorum. GOM Player ve FDM'nin Linux versiyonu olsa güzel olurdu (@ironic'e selam, he he;)).

Bazı yönlerden @atomkarinca'ya katılsam da, ben Linux'un ev kullanıcısı masaüstü olarak görülmesinden ve (sunucular haricinde) iş ortamında yeterince kullanılmamasından çok rahatsızım. Bu açıdan, paralı bile olsa, Adobe ürünlerinin, başta Flash ve Photoshop'un, CorelDraw'un, 3DMax ve AutoCAD'in ve piyasadaki sektörel programların Linux versiyonlarının olmasını çok isterdim. OpenOffice'i ise genel ofis yazılımı olarak gayet yeterli buluyorum. Eğer bu gerçekleşirse, inanıyorum ki, Linux ofislerde masaüstü bilgisayarlarda daha da yaygın olarak kullanılmaya başlayacaktır.

Bedreddin

Bu hayallarin yanına ben de iTunes'u ekleyeyim. Müzik dinleme ve arşiv düzenleme programları arasında arşivimi ve iPod'umu hem birbirine göre günce, hem de düzenli tuttuğu için, bir de CD kapağı (artwork) indirme ve MP3'e işleme konusundaki başarısından dolayı vazgeçemediğim bir program.

Bunun yanında WinRar'ın Windows üzerinde gösterdiği verimle beraber Linux'e de gelmesini istiyorum. Ne KDE'nin Ark'ı ne de Gnome'un Arşiv Yöneticisi hız konusunda WinRar'a yaklaşamıyor. Hatta çok gerideler.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

zulfikar

Aslinda listenin basinda utorrent olmasi lazim di ama neyse. Ben de en cok utorrent ve ms live messengeri gormek isterdim, birde mecburiyetten ms office yi, beni mahfediyor open offis ile ms offis arasindaki uyumsuzluk. Neredeyse her ms offis ile yazilmis belgeyi kendi bilgisayarimda tekrar duzenlemem gerekiyor buda canimi cok sikiyor.

eren

eldirr

İşletim sistemimle ne kadar rahat olduğumu hatırlattı bana anket, 3 tane seçenek ancak işaretleyebildim :D

ironic

3+1 tane de ben seçtim ama ben hiç rahat değilim .

Gom player
utorrent
fdm (@erginemr inşallah başaracağız. ;) Aynı oylama için "FDM forum " da da bildirim de bulunulmuş.port edilmesi  büyük ihtimal fakat FDM geliştirici takımı çok ağır aksak çalışıyor. Bir umut ubuntu takımı  tabi oylama şart.)

+winrar. Basit işlemler için kullansam da aramızda bir bağ oluşmuş. Gözlerim o renkli kitapları arıyor.

liste harici de Jetaudio derdim.

zeitgeist

Hiçbir programı seçmedim. Ev kullanıcısı olarak benim açımdan listedeki programların linux alternatifleri yeterli, hatta bazı yönleriyle daha iyi bile diyebilirim. Ancak, Bs Player ın papucunu dama atan ve çok sevdiğim KMPlayer, linux altında olsaydı çok sevinirdim.   
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kafkasyali

Sadece Flashget'i işaretledim. Bir sürü indirme yöneticisi kullandım. Fakat hiçbirini tam anlamıyla sevemedim. aria2 çok güzel konsol tabanlı bir indirme yöneticisi ama bana göre biraz soğuk bir program. Windows alışkanlıklarında ise Flashget vazgeçemediklerim programlar arasında.

WinRAR tam anlamıyla destek vermese de Linux ile hatta işletim sistemi ayırmaksızın tüm sistemlerde çalışabiliyor. Bir Alexander Roshal & Eguene Roshal hayranıyım. Windows ortamında bana göre Ofis yazılımından bile önemli olan bu programa bir tema bile yapmıştım.

Bunun dışında ne MSN'i isterim ne Winamp'ı ne de Ofis yazılımlarını.

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

ynt

Alıntı yapılan: zulfikar - 24 Ekim 2008 - 16:52:51
Aslinda listenin basinda utorrent olmasi lazim di ama neyse. Ben de en cok utorrent ve ms live messengeri gormek isterdim, birde mecburiyetten ms office yi, beni mahfediyor open offis ile ms offis arasindaki uyumsuzluk. Neredeyse her ms offis ile yazilmis belgeyi kendi bilgisayarimda tekrar duzenlemem gerekiyor buda canimi cok sikiyor.

Ben uyumsuzluktan ziyade open office'nin hızından rahatsızım; 2 Gb ram, çift çekirdek işlemcilerde bile ms office ile rekabet edemiyor, bu beni çok rahatsız ediyor.

ironic

Alıntı yapılan: ynt - 24 Ekim 2008 - 23:38:16
Alıntı yapılan: zulfikar - 24 Ekim 2008 - 16:52:51

Ben uyumsuzluktan ziyade açılış open office'nin hızından rahatsızım; 2 Gb ram, çift çekirdek işlemcilerde bile ms office ile rekabet edemiyor, bu beni çok rahatsız ediyor.

java tabanlı olduğu için ağır açılması normaldir ama  ms 2003'e göre bende hızlı açılıyor. (ms 2007 'i hiç kullanmadım. )

Openoffice ;sun firmasının desteğinde olduğundan ve java da bu firmaya ait olduğundan başka bir yazılım diliyle yayımlanması imkansız gibi birşey.

Çağlar

Alıntı yapılan: erginemr - 24 Ekim 2008 - 15:57:24
Alıntı yapılan: Çağlar - 24 Ekim 2008 - 15:50:55
...
...

Hmm, ama xmms'in güncel Linux sürümlerinde biraz sorunlu olduğunu okumuştum. Sorunsuz kullanabiliyor musunuz?

Arada donma yapıyor ama çok sık değil Xmms in Audacious a göre kat kat kat daha iyi olduğunu söylüyorum ve bu fikrimden vazgeçmiyorum :D (Çünkü deniyorum) Şöyle ki alışmak için Audacious u Xmms simgesini altına yerleştirdim hani derek o açılsın diye ama ses o kadar kötü ki anlatamam.
Alıntı yapılan: Eren - 24 Ekim 2008 - 15:56:52
Audacious, XMMS'e göre 3 gömlek daha üstün ve test ettiğim (iyi bir kulaklıkla) yazılımlar arasında en iyi ses veren yazılım. Bunu sadece ben demiyorum, test eden bir çok kullanıcı diyor.

Buraya gelince Pioneer kulaklıklarım var ki çok iyi bir paraya aldım ve gerçekten çok yüksek kaliteli yazıyı yazarken takıyorum ve deniyorum fikrim yine şu : Xmms

(Çok mu ısrarcıyım:Evet :D:D:D Birde yazımın kesinlikle kişisel algılanmamasını istiyorum çünkü öyle yazmıyorum. Eren beyin de bunu bildiğinin farkındayım. :) )