Ubuntuda ftp server

Başlatan ahmetkanar54, 27 Mart 2014 - 14:15:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkanar54

iyi günler arkadaşlar acaba ubuntu üzerinde ftp server için özel klasörler oluşturup bu klasörlere belirle kullanıcılar erişmesini sağlayabilirim.Örneğin /ftpserver/ahmet içine sadece ahmet adında bir kullanıcı ulaşabilecek /ftpserver/mehmet in altında sadece mehmet adında bir kullanıcı erişebilicek ?

Linux

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10659.0

aradığınız sorunun cevabı burada yer alıyor, arama butonunu kullanırsanız cevap almak için beklemek zorunda kalmazsınız. Kolay gelsin.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: Linux - 27 Mart 2014 - 14:47:28
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10659.0

aradığınız sorunun cevabı burada yer alıyor, arama butonunu kullanırsanız cevap almak için beklemek zorunda kalmazsınız. Kolay gelsin.

burdaki biraz basit gibi sanki hocam benim istediğim gibi değil konu

heartsmagic

O konu senin istediğin konunun temeli aslında. Vsftpd kurup, kendisine sanal kullanıcılar tanımlayabilirsin. Gerçek kullanıcılar da olur ama ftp için sisteme gerçek kullanıcı eklemek kişisel olarak bana uygun gelmiyor. Dağıtım sürümün her neyse  vsftpd için kurulum yapıp sanal kullanıcı oluşturma işini araştırabilirsin. Bir ara foruma geçecektim böyle bir başlık ancak tembellik edip geçemedim. Bir iki güne güncel bir sürümle deneyip anlatım yapmaya çalışırım ancak İngilizce sorun olmazsa birçok anlatım bulabilirsin zaten.

Not: Ben yaparsam 14.04 için yaparım, zira çok yakında çıkıyor ve yavaş yavaş ona doğru bilgi birikimi yapmamız gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2014 - 16:51:02
O konu senin istediğin konunun temeli aslında. Vsftpd kurup, kendisine sanal kullanıcılar tanımlayabilirsin. Gerçek kullanıcılar da olur ama ftp için sisteme gerçek kullanıcı eklemek kişisel olarak bana uygun gelmiyor. Dağıtım sürümün her neyse  vsftpd için kurulum yapıp sanal kullanıcı oluşturma işini araştırabilirsin. Bir ara foruma geçecektim böyle bir başlık ancak tembellik edip geçemedim. Bir iki güne güncel bir sürümle deneyip anlatım yapmaya çalışırım ancak İngilizce sorun olmazsa birçok anlatım bulabilirsin zaten.

Not: Ben yaparsam 14.04 için yaparım, zira çok yakında çıkıyor ve yavaş yavaş ona doğru bilgi birikimi yapmamız gerekir.

anladım abi çok güzel olur anlatırsan.

heartsmagic

Saat sabaha karşı 04:46 ve forumda baktığım son başlık bu :) Kısmet değilmiş bugüne de, hafta sonu vakit bulabilirsek artık. Gerçi belki ha gayret diyebilirim şu saatten sonra ama sözünü vermeyeyim.

heartsmagic