Yasaklı Siteler ve Forum Kural İhlali

Başlatan karboran, 29 Mart 2014 - 20:23:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karboran

Forumumuzun kurallarının ilk maddesi
1- Forumda Türkiye Cumhuriyeti Kanunları'na aykırı davranmak kurallara aykırıdır.

Lakin Türkiye Cumhuriyetinin yasakladığı sitelere girmek için birbirimize yardım ediyoruz.
Benim ricam;
Ya forum kuralları değişsin yada bu kurala uyalım.

Not: Benim gibi düşünen veya düşünmeyen olabilir. Bu ülkenin bir vatandaşı ve bu forumun bir üyesi olarak sadece rahatsızlığımı dile getirdim.

Saygılar.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

alorak

Hukuki olarak yasaklı sitelere girmenin bir sorunu yok. Yürütme yasayı uygulatır, yargı da bunun doğruluğunu denetler. Devlet bir siteye girmeyi yasaklarsa bu servis sağlayıcılarını bağlar. Daha sonra ben başka bir IP ile veya başka bir sunucu ile veya başka bir yöntemle bunu yapıyorsam ve devlet bunu da yasaklamamışsa sorun yok. En başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, cumhurbaşkanlığı ve bir çok devlet kurumu özellikle twitter'da paylaşım yapmaktalar. Siyasi bir tartışma olarak değil yalnızca hukuki ve özgür yazılımsal olarak değerlendirmek istedim. Konu umarım siyasete kaymaz.
özgürlük için

karboran

Alıntı YapSiyasi bir tartışma olarak değil yalnızca hukuki ve özgür yazılımsal olarak değerlendirmek istedim. Konu umarım siyasete kaymaz.

Siyasete kaymasını kesinlikle istemiyorum. Olaya Türkiye ve Devlet olarak bakıyorum. Devlet bir yasak koymuşsa vatandaş olarak o yasaya uymak vatandaşlık görevimiz. Yasa a hükümeti b hükümeti çıkartmış bizi ilgilendirmez. Hoşumuza gitmediyse yasa , çeşitli yollardan yasanın değişmesi için tepki konulur orası ayrı bir mesele.

Dediklerinizden anladığım kadarıyla mesele şu dur ; devlet siteyi yasaklamış , bu siteye girmek için kullanacağımız yollar(etik olmasada : cumhurbaşkanı yapsa bile) , bu yollar yasaklanmadığı veya buna yönelik bir kanun olmadığı için bir suç teşkil etmez. Doğrumu anlamışım ?
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

alorak

Alıntı yapılan: karboran - 29 Mart 2014 - 20:53:37
Dediklerinizden anladığım kadarıyla mesele şu dur ; devlet siteyi yasaklamış , bu siteye girmek için kullanacağımız yollar(etik olmasada : cumhurbaşkanı yapsa bile) , bu yollar yasaklanmadığı veya buna yönelik bir kanun olmadığı için bir suç teşkil etmez. Doğrumu anlamışım ?

Evet doğru anlamışsınız. Türkiye ve Dünyada bir çok devlette bir çok yasa yapılır fakat bu yasaların bazıları toplumda uygulanamaz haldedir. Örneğin son dönemde yine ülkemizden örnek verilirse telefon alımı taksitlendirmesi yasaklandı ve satıcılar aynı fiyattan taksitli bir ürün alıp aynı gün içinde değişim yapıp hediye çeki verip bu çekle telefon alımına izin veriyorlar. Buraya kadar herhangi bir yasak yok. Eğer birisi bunu mahkemeye verir ve bu şekilde uydurma işin önünde mahkeme kararı çıkartmazsa bu hukuksuz değildir.

Twitter youtube olayı da şu anda bu aşamadadır. İleride bir gün vpn kullanmak, ip değiştirmek veya tor kullanmak yasaklanırsa işte o zaman dediğiniz geçerli olacaktır.
özgürlük için

sipazilla

Twitter yasağının ardından attığı twit'le dikkat çeken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki gün kapatılan Youtube'dan da video paylaştı. Gül'ün Youtube adresinden, dün gazetecilerin Dışişleri'ndeki dinlemeye yönelik sorularına verdiği yanıt paylaşıldı. Sosyal medya ve özgürlüklere verdiği önemle bilinen Cumhurbaşkanı Gül, Twitter yasağının ardından Youtube yasağına da yasağı delerek tepki gösterdi. Gül, sitenin kapatılmasına rağmen, Youtube'da yer alan Cumhurbaşkanlığı yayın sayfasından bir video paylaştı. Gül'ün yasaktan önce paylaştığı son video düşürülen Suriye uçağına ilişkin açıklamalarıydı. Youtube'da şimdiye kadar 1.500'ün üstünde video paylaşan Gül'ün 2 milyonun üzerinde takipçisi bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin: http://www.gazetea24.com/haber/gul-twitterdan-sonra-youtube-yasagini-da-deldi_23615497.html
GazeteA24.com

bytan

Öncelikle kanuna aykırı bir durum yok. Bu siteler için idari kararlarla veya mahkeme kararlarıyla "erişim engellemesi" yaptırımı uygulanıyor. Kanun, bu siteye girin ya da girmeyin demiyor, bu iki konuyu birbirinden ayıralım.

Erişim engellemesi ile "filanca yere girmek yasaktır" da birbirinden farklıdır.

Cumhurbaşkanı davranışının etik olup olmadığı da ayrı bir tartışmadır ve bu forumun konusunun dışındadır. Benzer şekilde bir kaç yıl önce mahkeme kararlarıyla Youtube erişim engellemeleriyle sık sık karşılaşıldığında, Başbakan da "ben giriyorum siz de girin" demiştir. [1] Yine az önce belirttigim gibi bu tür tartışmalar bu forumun amacının ve kapsamının çok dışında; böyle kalması için de çabalıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve forum kuralları açısından gösterdiğin hassasiyete teşekkür ederiz.

Konuyu burada kapatırsam anlayışla karşılanacaktır umarım.

1 - http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/10411487.asp
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST