Ubuntu Tanıtım

Başlatan Muhammet Dilmaç, 30 Kasım 2013 - 04:33:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Muhammet Dilmaç

Merhaba arkadaşlar,
Ben şahsen ubuntu kullanıyorum 13.10 okulda bilişim teknolojileri kulübü başkan yardımcısıyım ve 15 aralık da ubuntu kurulumu etkinliği yapıcaz bu etkinliğe ön hazırlık olsun diye kendi bilgisayarımdan çeşitli ubuntu ve uygulamaları videoları çekiyorum ve paylaşıyorum ilgide görüyor sizce nelerin videolarını çekmeliyim hangi uygulamaların hangi ubuntu özelliklerinin? Ayrıca 15 aralıkda gelen arkadaşlara sizce ubuntuya geçmeleri için neden olarak neler sunmalıyım gibi soruları cevaplaya bilirseniz kendinize göre çok sevinirim.
Ben kendimce birşeyler hazırladım ama benden tecrübeli olan kişilerden akıl almak her zaman daha iyi sonuç verir diye düşünen biri olarakdan sizlerede sormak istedim :)

if

Masaüstüne düşünce sitemin kullanılabilir olması:)
Uygulama kurmanın ne kadar kolay olduğu gösterilebilir. Hatta çözücülerin kurulu olmadığı bir sistemde herhangi bir çözücü gerektiren bir müzik parçası ya da video açılıp gerekli çözücüyü Ubuntu'nun arayıp yüklediğini gösterebilirsiniz.

Muhammet Dilmaç

Direk repolar ile güncellemeyi gösterdim bir videoda bir videoda da bir uygulamadan bahsettim buyrun videolar :) Tavsiyelerinizi yine bekliyorum bu dediklerinizi tam anlıyamadım biraz daha açık yazabilirseniz videolarını çekip koymak isterim :)

https://www.youtube.com/watch?v=fTH_vs1m8Bs

https://www.youtube.com/watch?v=PoyxrlI2D9Q

freeman

Avatar filminin tüm efektleri Linux üzerinde yapılmış. Bununla ilgili *bir şeyler yapabilirsiniz belki, "Bakın James Cameron bile Linux 'a karşı ilgisiz değil." :D

NOT: Videoyu izlerken fark ettim. Videoları sesli çekmeniz daha etkileyici olur. Hani mesela, bazı firmaların internet sitesine girersiniz, intro gibi *bir şeyler çıkar, adam anlatmaya başlar. O şekilde * bir şey...
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

heartsmagic

İlk olarak tanıtımda kolaylıklar.

Doğrudan sana içerik sağlayamasak da (keşke bu konular için hazır sunumlarımız olsa) fikir vererek yardımcı olmaya çalışabiliriz. Öncelikle, sunumlarını bence de sesli olarak hazırla. Eğer sesli hazırlamak istemiyorsan da bence tanıtım videolarındaki gibi olmasın. Tanıtımlar kötü değil, gayet güzel ancak etkinliklerde yazı okumak biraz zor olabilir. Eğer sunum şeklinde olacaksa sorun yok elbette, bir yandan gösterir bir yandan anlatırsın ancak bence kesinlikle yazarak olmasın :) Deneyerek, göstererek ve açıklayarak anlatmak her zaman daha fazla dikkat çeker ve insanların sunumdan kopmamasını sağlar.

İkinci önerim, bu tanıtım için kesinlikle ayrıntıya girme, uzmanlık gerektiren hatta ortalama kullanıcı bilgisi üzerinde bilgi gerektiren işlere girişme. Girişeceksen de neden giriştiğini açıkla (bir önerimde bundan bahsedeceğim). Kısacası insanlar halihazırda kullandıkları sistemde neler yapıyorlarsa Ubuntu üzerinde de onu yapabileceklerini göster ilk olarak.

Mutlaka kurulumu göster, eğer kurulum imkânı olmayacaksa sanal makine kullanabilirsin. Gerçi etkinlik kurulum etkinliği, düşünmüşsündür bu konuda bir şeyler. İnsanlar kurulumun ne kadar kolay olduğunu görsünler. Hatta Canlı CD üzerinden açıp kuruluma geçersen kurulum yaparken internette bile gezinebilirsin. İlginç bir deneyim olur bu bilmeyenler için.

Daha sonra günlük işlerden ve ne kadar kolay olduklarından bahset. İlk olarak bence uygulama kurma örnekleri göster ve bunu yazılım merkezi ile yap. Örneğin Skype kur, Gimp, Blender gibi uygulamaları kur, çalıştır. Farklı türlerden depolarda bulunan bir iki uygulama daha seç ve onları örnek göster. Ancak depolarda var mı yok mu diye denetle önceden :) Örneğin Skype partner deposundadır, açık olması gerekir bu deponun.

Eğer güzel bir internet bağlantın varsa @if'in önerisini uygula. @if'in çözücü dediği şey "mp3 codecler'i" gibi şeyler. Bunlar çözücü diye geçer. İlk kurulumda mp3 oynatmak istersen Ubuntu sana bu çözücülerin eksik olduğunu kurmak isteyip istemediğini sorar. Bunun telif hakları nedeniyle böyle olduğunu insanlara anlatıp, istenirse kurulumun ne kadar kolay olduğunu gösterirsin.

Compiz'in güzelliklerinden bahset. Cicili bicili şeyler güzel ama geçici heveslerdir. İnsanların bağlanabilecekleri özellikler göster bence. Örneğin farklı masaüstlerinde çalışma ve rahatlıkla bu masaüstlerine geçiş gibi. Ben örneğin ekranın köşelerini kullanıyorum bu işler için. Bir köşe masaüstleri arasında geçiş yapıyor, bir başka köşe açık pencereleri ekrana diziyor.

Ubuntu'nun güvenliğinden dem vur biraz. Genel hatlarıyla güvenliği anlattıktan sonra kök bölümden bir dizin silmeye çalış. Sistem sana izin vermeyecektir. Burada kısıtlı yetkilerden bahsedebilirsin.

Eğer vaktin genişse biraz da geliştirici dinleyicileri memnun edebilirsin. Vaktin cidden varsa 10 dk. içinde Apache+MySQL+Php kurup bir PHP site örneği, örnek kodu gösterebilirsin. Hatta Wordpress bile kurabilirsin. Biraz elin alışıksa bunu yapmak emin ol 10dk.'nı ancak alacaktır. Kodlama yapanlar için basit bir IDE kurup hemen bir derleme gerçekleştirebilirsin. Tabi geliştirici araçları kurmanın da ne kadar kolay olduğunu göstermen gerekir. gcc veya java örneklerinden yol alabilirsin.

Anlatılacak, örnek verilecek çok şey var. Fakat, ne yapacaksan yap planın güzel olsun aksamasın. Hazırlıklarını önceden gözden geçir. Örneğin projeksiyon kullanılacaksa önceden gidip denemelerini yap. İnternet bağlantısı varsa önce bağlanmayı dene vs.

Kolaylıklar.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pars bilisim

Birazcık hortlatıyorum ama yarın öğrencilerle Linux'u tanıştırmak istiyorum.Yanlız kurulum yapmadan "Live CD" üzerinden göstereceğim.(Malum devletin bilgisayarları)Bu şekilde projektör bağlantısı gerçekleştirebilir miyim?

zindanbekcisi

@heartsmagic dediklerine kesinlikle katılıyorum öncelikli olarak bunları değerlendir.

bencede kesinlikle sesli olarak hazırla veya sunum yapacaksan canlı örneklendirmelere önem ver

1. linux güvenliğinden kesinlikle bahset virus dertlerini olmadığını anlat

2. windows ta yoğun olarak kullandıkları yazılımların ücretsiz linux karşılıklarını örneklendirerek göster.

3. linux gücünü göstermek için blender da hazırlanmış video göstere bilirsin , bunları yapa bilecekleri yazılımın bile tamamen ücretsiz olduğuna dikkat çeke bilirsin ör: https://www.youtube.com/watch?v=1XZGulDxz9o - blender diye aratırsan bir çok video bula bilirsin bunun gibi

4. ubuntu one veya dropbox gibi bulut sistemlerle mobil uyumluluğun üst seviyede olduğunu belirte bilirsin ör: google takvim eklemesi ile telefon ve ubuntu da hatırlatma notlarının eş zamanlı çalıştığını göstere bilirsin, telefonda çektikleri resmin dropbox veya ubuntu one senkronizasyonu ile bilgisayarlarına aktarıldığını veya istedikleri bilgisayardaki dosyanın telefonlarında göre bildikleri gibi

heartsmagic

Alıntı yapılan: pars bilisim - 20 Mart 2014 - 17:52:07
Birazcık hortlatıyorum ama yarın öğrencilerle Linux'u tanıştırmak istiyorum.Yanlız kurulum yapmadan "Live CD" üzerinden göstereceğim.(Malum devletin bilgisayarları)Bu şekilde projektör bağlantısı gerçekleştirebilir miyim?

Teoride evet, ancak yine de öncesinde gidip denemende fayda var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.