[Nasıl] Terminalden program kurulumu

Başlatan komikimben, 04 Nisan 2008 - 18:15:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

se7en

arkadaşlar linuxdan hiç anlamayınca herşey garip geliyor
o linki gördüm bakıyorum Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim yazıyor.
e acemi olunca doğal olarak hala bir terminal yazısı arıyor insan.
kısaca terminal=uçbirim mişşş
öğrencez yavaş yavaş.

pwl

teşekkürler ,yeni bir kullanıcı olduğum için epey işime yarayacak bilgiler.

Eu

Merhabalar;
Yalnızca bir paketi güncellemek istiyorum , bunun için upgrade komutunun sonuna ilgili pakedin adını yazmam yeterli olur mu ? Aslında sorumun cevabı bir yerlerde yazıyordur mutlaka fakat arayacak vaktim yok şimdiden teşekkür ederim , (Bu arada bu hayra girerken ethernet driverlerının bulunduğu pakedi biliyorsanız ve eklerseniz ziyadesiyle yardım almış olurum).  Bu bilgilere Ubuntu Jaunty 9.04-server için ihtiyacım var. Tekrar teşekkürler.

heartsmagic

@Eu, upgrade muhtemelen tüm paketleri güncellemeye çalışacaktır.
sudo aptitude reinstall falanca_paket depodaki yeni sürümü alır diye düşünüyorum.

Ethernet kartları sürücüleri için bir paket yok. Kartın çekirdek bazında destekleniyorsa sürücüye ihtiyacın bile olaz. Eğer sunucu üzerinde ağ kartın çalışmıyorsa ilgili bölümde yeni bir başlık açabilirsin. lspci çıktını da eklemeyi unutma lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Eu

Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

Timur

ilk iletideki ilk 4 komutu biliyordum, ama diğerlerini görüp kullanmak çok iyi olacak  :)
bilgi paylaşımında bulunan herkese teşekkürler (y)

FıratikUS

Rhythmbox' u veya başka bir programı terminalden bir üst sürüme yükseltmek mümkünmü.
Mümkünse nasıl yapılıyor acaba?
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

if

@FıratikUs, elbette mümkün. Eğer bu paket için güncelleme gelmişse sudo apt-get upgrade komutunu uyguladığında üst sürüme geçer. Gelmemişse uygulamanın sitesinden indirdiğin paketi elle derleyebilirsin veya deb paketi varsa direk kurarsın.

FıratikUS

@if  çok teşekkürler. .. kusura bakma lütfen yeni farkettim  ::)
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

agritux

Konu biraz eski gerçi,

Şimdi kurulum yaptım, ardından birkaç paket kaldırdım yazılım merkezini kullanarak.
Ama yazılım merkezinde ayrıntılı paketleri göremiyoruz biliyorsunuzki.
Bende terminali açtım, herzamanki gibi sudo apt-get purge dedim kaldırmak istediğim paketin ilk harfini yazdım taba bastım boom. Tamamlamıyor :)

Aynı durumu install ile denedim, tamamlamıyor :)

Acaba kaldırdığım paketlerden birinin etkisi mi oldu, yoksa bu özellik mi kalktı?
Dizinlerde işe yarıyor ama işte apt-get de işe yaramıyor.
Aptitude de de aynı durum.

Düzenleme

çözümü buldum. .bashrc dosyam uçmuş
çözüm şöyle:

cp /etc/skel/.bashrc ~/
sudo chmod 644 ~/.bashrc

sezgin122

Yukarda gösterilen kodları yazdıgım halde yükleyemiyorum neden acaba

if

Barlow

Alıntı yapılan: sezgin122 - 17 Mart 2017 - 01:15:16
Yukarda gösterilen kodları yazdıgım halde yükleyemiyorum neden acaba

Yeni konu açıp, hata çıktılarını geçerseniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışabiliriz.
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-