[Çözüldü] remove paketi bulunamadı

Başlatan Anizm, 18 Mart 2014 - 17:33:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anizm

Arkadaşlar ben wine programını uçbirim ile kaldırmak istiyorum
Alıntı Yapsudo apt-get remove program_adı
komutunu giriyorum ama remove paketi bulunamadı diyor,Başlangıç dizininde gizli o dizine cd komutuyla giremiyorum  :-[

ayrıca which komutunu verdiğimde wineye şurada kurulu gösteriyor ama buraya da giremiyorum uçbirimden
Alıntı Yap/usr/bin/wine

Girmeyi beceremiyorum daha doğrusu

Bu arada arkadaşlar sizlere fazla soru sordum galiba lütfen kusuruma bakmayın  :'(

bytan

Verdiğin komutun tamamını buraya yazarsan daha iyi olur. Örneğin remove program_adi diye özetlediğin komutun tam hali bile bilgi sağlar.

Paketlerin tam isimlerini görebilmek için dpkg uygulamasını kullanabilirsin:

dpkg -l | grep wine

Gizli dizinlere geçiş yapabilmek için:

cd .wine

Temel almak için arada bakmak isteyebilirsin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=7183.0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Anizm

Verdiğim komut :
Alıntı Yapsudo apt-get purge remove wine

dizine girdim ama silme komutu veriyorum dosya hala duruyo
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'google-chrome.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldır,
Gibi bazı şeyler çıkıyor ama işte dosya bulunamadı demiyor da sildi de demiyor zaten dosyada hala duruyor

hasansahin

Alıntı yapılan: Anizm - 19 Mart 2014 - 15:53:27
Verdiğim komut :
Alıntı Yapsudo apt-get purge remove wine

dizine girdim ama silme komutu veriyorum dosya hala duruyo
N: Geçersiz bir dosya uzantısı içerdiğinden 'google-chrome.list.save' dosyası '/etc/apt/sources.list.d/' dizininde yoksayıldır,
Gibi bazı şeyler çıkıyor ama işte dosya bulunamadı demiyor da sildi de demiyor zaten dosyada hala duruyor

Bu hatayı alman normaldir çünkü "purge" parametresinden sonra "remove" parametresi kullanılmaz. Eğer kullanırsan "remove" parametresini paket ismi gibi algılayacaktır.

apt-get remove <paket_ismi> : paketi kaldırır ama ayar dosyalarını silmez.
apt-get purge <paket_ismi> : paketi ve o pakete ait bütün ayar dosyalarını siler.

sudo apt-get purge <paket_ismi>
yeterli olur.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Anizm

Wineyi bu yolla kaldıramıyorum heralde :(

Hala duruyor wine paket yöneticisinden indirdiğim için olabilir mi ?

if

@Anizm, sudo find / -name "*wine*" bulduğun dosyaları silersin. Forumda olacak benzer konu, aratın.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Anizm - 19 Mart 2014 - 16:18:21
Wineyi bu yolla kaldıramıyorum heralde :(

Hala duruyor wine paket yöneticisinden indirdiğim için olabilir mi ?

Hayır, paket yönetisinden kurulanlar bu şekilde kaldırılabilir. @bytan'ın söylediği şeyi yine dikkate almamışsın, lütfen uyguladığın komutları ve tüm çıktıları buraya aktar. Ben bir başka başlıkta yaptığım önerimi tekrarlayayım: Elle bir dizine gidip bir şeyleri kaldırmaya çalışma. Yanlış sayılabilecek bir işlem yapıyorsun bu durumda. Zira sen elle bütün dosyaları temizleyemezsin. Doğru yol neyse o şekilde kaldırmaya çalış. İlla uçbirim kullanmak zorunda da değilsin, aç yazılım merkezini oradan kaldır örneğin.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Anizm

Tamam anladım teşekkür ederim (: