Linux Mint Türkiye Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Başlatan strauss, 18 Mart 2014 - 01:39:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

strauss

17 ocak 2014 tarihinde geçici olarak kapanan Resmi Linux Mint Türkiye, 1 aylık aranın ardından 17 şubat 2014 tarihinde veri kaybı olmadan tekrar açıldı. Kapalı olduğumuz süreç içerisinde aramızdan bazı arkadaşlar ayrılırken bazı yeni arkadaşlar katıldı. Özellikle durgun geçen birkaç ayın ardından topluluğa güç katacak eski ve yeni isimler tekrar aramızdalar.

Çeviri başta olmak üzere belgelendirme ve destek çalışmalarına hızla geri dönüş yaptık. Gönüllü olarak gerçekleştirilen bu çalışmalara destek olmak isterseniz Resmi Linux Mint Türkiye oluşumunun web adreslerini ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

Destek, öneri ve görüşlerinizi bekliyoruz.
Linux Mint Türkiye

Web sayfamız: http://www.linuxmint.org.tr
Forum adresimiz: http://forum.linuxmint.org.tr

Facebook sayfamız: http://www.facebook.com/TRLinuxMint
Twitter sayfamız: http://www.twitter.com/TRLinuxMint
Google+ sayfamız: http://www.google.com/+TRLinuxMint

plazma

Linux Mint Türkiye 'nin kaç tane topluluğu var ?

strauss

Alıntı yapılan: plazma - 18 Mart 2014 - 10:48:02
Linux Mint Türkiye 'nin kaç tane topluluğu var ?

3 tane var ve hepsi birbirlerinden bagimsizdir

2006 yilinda kurulan ve Erdal Demiray yonetiminde olan resmi topluluk

http://www.linuxmint.org.tr - http://forum.linuxmint.org.tr

2014 yilinda kurulan ve Samet Yilmaz yonetiminde olan gonullu topluluk

http://www.linuxmint.net.tr - http://forum.linuxmint.net.tr

2013 yilinda kurulan ve Mustafa Erdinc yonetiminde olan gonullu topluluk

http://www.linuxmint.ml - http://forum.linuxmint.ml

speakerXXL

@Straus, hem temsil etmediğiniz için hemde gayet gayri ciddi durduğu için imzanızdaki paralel olarak geçen kelimeyi kaldırmanızı rica ediyorum. Lütfen temsil etmediğiniz bir topluluk için paralel vb. benzetmelerde bulunmayın. Bu sizi gayri ciddi olarak gösteriyor. Bu kelimeyi her ortamda kullandığınız için kasti bir niyetin olduğu intibaını uyandırıyorsunuz. Lütfen diğer alanlarda da bu ifadeyi kullanmaktan vazgeçin.

strauss

@speakerXXL, sizi kirmayiz uzmeyiz.  paralel kotu bir ifade degil aslinda devlet buyuklerimizde kullaniyor.  gayri resmi olarak duzelttim.  icinde bulundugum ekip olan Linux Mint Debian Edition Turkiye icinde paralel diyordum onuda duzelteyim. :)

plazma

Linux Mint neden bu kadarbirbirinden  ayrı mı desek çok mu desek topluluk var? Bana garip geldi ondan soruyorum hocam yanlış anlaşılmasın. Resmi ve gayri resmi olanlar olarak toplanamıyorlar mı acaba daha efektif olmaz mı ozaman çalışmaları

plazma

Facebook saymanız değiştir sanırım tekrardan?

speakerXXL

@Straus, yine etik olduğu tartışılır durumlara imza atıyorsunuz. Önce diğer forumları LMDE'ye destek vermemekle haksız olarak eleştiriyorsunuz ve bu sebeple yeni bir forum kurulduğuna dair bu konuyu açıyorsunuz.

Alıntı YapFakat Linux Mint Debian Edition surumlerine yeterli ilgi gosterilmedigi icin tekrar kendi toplulugumuza donmeye karar verdik.
....uzerinde bolca Linux Mint konusu varken ayni ozen Linux Mint Debian Edition surumlerine gosterilmiyor.

Sonra konu başlığını ve içeriğini hiç bir şey olmamış gibi değiştiriyorsunuz.

Birde bu resmiyet meselesi var. Şahsım adına org.tr uzantılı forumun resmi olduğunu ispatlayacak hiç bir veriye rastlayamadım. O forum sadece org.tr uzantılı alan adını kullanıyor. Yöneticilerinden hiçbiri resmi ekip tarafından tanınmış değil sanırım. Resmi forumda hasbalkader kalmış bir alan adı üzerinden yayın yapmak resmiyet sayılıyorsa tamam, ama resmi forumdaki geliştiriciler tarafından tanınmaksa resmiyet bunun için herhangi bir olgu yok maalesef. Resmi (global) forumdaki  yerel topluluklar ile ilgili bilgilendirme bölümünde, hala 9-10 ay önceki kapanan forumun proje yöneticisinin adının görünmesi sizi hiç rahatsız etmiyor sanırım.

Alıntı Yaplinuxmint.ml alan adı, bilgimiz dışında ve izin alınmadan linuxmint.net.tr alan adına yönlendirilmiştir. İlgili forumda görev alan kişilerle hiç bir bağlantımızın olmadığını ve bu yönlendirme için tarafımızca en ufak bir talebin gelmediğini Linux Mint Türkiye topluluğuna duyururuz.

Linux Mint Türkiye Gönüllü Topluluğu adına @Butterfly

Bir de öğrendiğim kadarıyla; .ml uzantılı alan adını hiç bir bilgi vermediğiniz ve izin almadığınız halde gönüllü topluluğun alan adına yönlendirmişsiniz. Hiç bir talep olmadığı halde ve muhatablarınıza bilgi vermeden neden böyle bir tutum sergilendi? Bu menfi hususların bir açıklaması vardır umarım.

Lütfen istenmeyen bu yönlendirmeyi iptal eder misiniz?

fatih29

Bu neyin tartışması anlamadım.Birden fazla destek forumu olabilir.Biri Mint'e diğeri LMDE'ye destek verebilir.Üçü de Mint'e destek verebilir.Gönüllü işler bunlar.Bırakın kim ne yaparsa yapsın.
Açıkçası LMDE'ye birileri ayrıca destek verse fena olmayacak.

strauss

@speakerXXL, linuxmint.ml icin sikayetlerinizi bana degil takim kaptani mustafa erdinc'e iletiniz. (mustafa@linuxmint.ml) ben o ekipten ayrilali 1 hafta oluyor.

resmiyet konusunda sanirim siz gokhan beysiniz. resmi islerle ilgili takim kaptanlarimiz baris sekerciler ve hakan mustak beylere sorularinizi yoneltebilirsiniz. ikiside forumda aktifler o islere ben bakmiyorum.

Ubuntu Turkiye ekibine bize her konuda verdikleri destek icin tesekkur ediyorum.

Alıntı yapılan: fatih29 - 26 Mart 2014 - 23:34:29
Bu neyin tartışması anlamadım.Birden fazla destek forumu olabilir.Biri Mint'e diğeri LMDE'ye destek verebilir.Üçü de Mint'e destek verebilir.Gönüllü işler bunlar.Bırakın kim ne yaparsa yapsın.
Açıkçası LMDE'ye birileri ayrıca destek verse fena olmayacak.

isteyen istedigi yerden destek vermekte hur ayni sekilde isteyen istedigi yerden de destek alabilir. kavgaya gerek duymuyoruz.

speakerXXL

@Strauss, .ml uzantılı forum ile ilgili açıklamayı siz yaptığınıza ve açık olduğu dönemde ilgili kişilerle birlikte hareket ettiğinize göre daha ulaşılabilir bağlantılarınız vardır sanırım. Eğer bir şekilde ulaşabiliyorsanız, bilgi vermeniz memnunlukla karşılanacaktır. Lafı çok uzatmaya gerek yok, bir şekilde buradaki beyanı görürler herhalde ve gereken düzeltmeyi yapacaklarını umuyorum.

Benim bahsettiğiniz kişi olduğum hissine nereden kapıldınız bilmiyorum.

Ben resmi olduğunu iddia eden forum ile ilgili beyanlar hakkında gördüğümü söylüyorum sadece. Tersi bir durum varsa artık gerekli açıklamayı yaparlar. Eğer org.tr uzantılı forumun yöneticilerinden herhangi birisinin hakkında, resmi (global) forum tarafından tanındığına bir açıklama varsa, bu ilgili forumun resmi olarak tanındığına dair bir alamettir. Eğer böyle bir şey ortaya sunulmuyorsa insanların yanıltıldığı algısı ortaya çıkar sanırım. Eğer bu yönde bir süreç varsa, ilgili resmi sıfatını bu süreç sonundaki kullanırlarsa kimseyi yanıltmamış olurlar zannederim.

strauss

Alıntı yapılan: speakerXXL - 27 Mart 2014 - 09:16:18
@Strauss, .ml uzantılı forum ile ilgili açıklamayı siz yaptığınıza ve açık olduğu dönemde ilgili kişilerle birlikte hareket ettiğinize göre daha ulaşılabilir bağlantılarınız vardır sanırım. Eğer bir şekilde ulaşabiliyorsanız, bilgi vermeniz memnunlukla karşılanacaktır. Lafı çok uzatmaya gerek yok, bir şekilde buradaki beyanı görürler herhalde ve gereken düzeltmeyi yapacaklarını umuyorum.

mail attim ama beni dinleyeceklerini sanmiyorum. sizde sansinizi deneyin en son takim kaptani mustafa erdinc net.tr foruma destek olmak istiyoruz diyordu.

Alıntı YapBenim bahsettiğiniz kişi olduğum hissine nereden kapıldınız bilmiyorum.

Ben resmi olduğunu iddia eden forum ile ilgili beyanlar hakkında gördüğümü söylüyorum sadece. Tersi bir durum varsa artık gerekli açıklamayı yaparlar. Eğer org.tr uzantılı forumun yöneticilerinden herhangi birisinin hakkında, resmi (global) forum tarafından tanındığına bir açıklama varsa, bu ilgili forumun resmi olarak tanındığına dair bir alamettir. Eğer böyle bir şey ortaya sunulmuyorsa insanların yanıltıldığı algısı ortaya çıkar sanırım. Eğer bu yönde bir süreç varsa, ilgili resmi sıfatını bu süreç sonundaki kullanırlarsa kimseyi yanıltmamış olurlar zannederim.

resmi olmak cok onemli degil. resmiyetle ilgili baglanti mevcut.

http://www.linuxmint.com/community.php?id=8
http://community.linuxmint.com/user/view/3563

burada bizim adresimiz yaziyor. takim liderinin baglantisina tiklarsaniz orada da bizim ismimiz yaziyor. launchpad hesaplari bizim kontrolumuzde daha onceki IRC kanallari bize devir edildi.

community leader kisminda neden 1 sene onceki proje liderinin ismi var derseniz gelistirici takim lideri 1 sene onceki liderden onay istedi. askere gitmeden once eski proje lideri http://community.linuxmint.com/user/view/3563 baglantisini erdal demiray olacak sekilde guncelledi ve ekibe bildirdi. ekip, erdal demiray hocamiza ulasip oradaki ismi erdal demiray olacak sekilde guncelleme isteklerini ilettiler ama erdal hocamiz takim kaptanligindan istifa etti. yeni takim kaptanlarimiz baris sekerciler ve hakan mustak oldu. eski proje lideri askerde oldugu icin ve erdal hocamiz takim kaptanligindan istifa ettigi icin o kisim simdilik oyle duruyor. eski lider askerden geldinde veya erdal hocamiz ile gelistirici ekip iletisim kurdugunda guncellenecek. merak ettiginiz kisim buysa takim kaptanlarindan izin almadigim halde acikladim.

bizim icin resmiyetinde cok fazla onemi yok. 2006 yilinda kurulmus ve LKD tarafindan kabul gormus toplulukta calisiyoruz. daha once de dedigim gibi daha onceki tum hesaplarin kontrolu bizde.

daha fazla sorunuz varsa bizim foruma gelirseniz arkadaslar konu hakkinda daha detayli bilgi verirler. takim kaptanlari varken teknik sorumlu olan bendenizin daha fazla aciklama yapmasi uygun dusmez. merak ettiginiz baska konu varsa bana PM gonderip sorabilirsiniz lakin size bu kanaldan cevap vermemden icinde oldugum ekip hosnut degiller.

speakerXXL

Verdiğiniz bilgilerden aslında geliştirici ekibin org.tr uzantılı güncel forum yöneticilerinden hiç kimseyi onaylamadığı anlaşılıyor. Bugüne kadar böyle bir onay olmadığı halde öyleymiş gibi davranmak ne kardar etik orası da ayrı bir tartışma konusu.

Ayrıca bu dialog'dan rahatsız olduğunu iddia ettiğiniz ilgili forum yöneticileri konuyu gördükleri halde herhangi bir yorumda bulunmamaları oldukça ilginç. Demek ki kendileri yerine sizin açıklama yapmanızı daha uygun görüyorlar.

Sizin açıklamalarınız benim bahsettiğim durumu destekleyici mahiyette. Linux Mint'in resmi Türkiye forumunun kim olacağına ne org.tr alan adını elinde bulunduran LKD, ne de 9-10 ay önce (Linux Mint geliştirici ekibini karalarcasına yapılan açıklama ile) forumu kapatılma kararını alan eski ekibin lideri karar veremez sanırım. Bununla ilgili kararı ancak global forum alır ve yeni takım liderini paylaştığınız bağlantıda deklare eder.

Linux Mint geliştirici ekipten bir onay ortaya koyduktan sonra önemsemediğiniz resmi sıfatını kullanmanızda sanırım bir mahsur olmayacaktır. Böyle bir onay olmadığı halde artık önemsemediğiniz resmi sıfatını kullanmaktan vazgeçersiniz sanırım.

strauss

bu ekipler arasi kavgalardan bunaldigim icin linux mint turkiye forumdan istifa ettim ve artik onlar adina konusma hakkim yok. lutfen bundan sonra ekiple bir sorununuz olursa ekip listesindeki biriyle iletisim kurun.

linux mint turkiyeleri kimler istiyorsa idare etsinler 3 ayri ekip vardi simdik baska gruplarda ayni ise girmis bugun bir facebook sayfasi daha acildi yakinda onlarda mint turkiye olacakmis. bu isler boyle yurumez arkadaslar hepsi birbiriyle kavgali birbiriyle sorunlu paylasilamayan nedir ben cozemedim. anlasip birlik olmak birlikte hareket etmek varken mitoz bolunme gibi topluluk bolunup duruyor.

ubuntu turkiye gibi kaliteli bir platform varken birbirleriyle kavgali linux mint turkiye gruplariyla ugrasilmaz. eskiden yoneticilerden sorun cikiyor saniyordum ama yoneticiler degisti eski isimler gitti topluluk yenilendi ama hala ayni dava. siyasi gorusu farkli olan farkli grup aciyor a gorusten olan a forumu, b gorusten olan b forumu, c gorusten olan c forumu tutuyor. bu boyle oldukca ubuntu turkiye yurur geri kalanlar arkalarinda baka durur.

buranin yonetimini tebrik ederim kimseyle kavga etmiyorlar birisi baska bir ubuntu turkiye kursa asla tutunamaz batar gider. belki mint tarafida iyi niyetli ama birbirleriyle kus oldukca topluluk devamini saglayamaz. bu kavgaciligi cikaranlar akillarini baslarina almalilar kendilerinden cok topluluga zarar veriyorlar.

barış

Alıntı yapılan: speakerXXLVerdiğiniz bilgilerden aslında geliştirici ekibin org.tr uzantılı güncel forum yöneticilerinden hiç kimseyi onaylamadığı anlaşılıyor. Bugüne kadar böyle bir onay olmadığı halde öyleymiş gibi davranmak ne kardar etik orası da ayrı bir tartışma konusu.

Ayrıca bu dialog'dan rahatsız olduğunu iddia ettiğiniz ilgili forum yöneticileri konuyu gördükleri halde herhangi bir yorumda bulunmamaları oldukça ilginç. Demek ki kendileri yerine sizin açıklama yapmanızı daha uygun görüyorlar.

Sizin açıklamalarınız benim bahsettiğim durumu destekleyici mahiyette. Linux Mint'in resmi Türkiye forumunun kim olacağına ne org.tr alan adını elinde bulunduran LKD, ne de 9-10 ay önce (Linux Mint geliştirici ekibini karalarcasına yapılan açıklama ile) forumu kapatılma kararını alan eski ekibin lideri karar veremez sanırım. Bununla ilgili kararı ancak global forum alır ve yeni takım liderini paylaştığınız bağlantıda deklare eder.

Linux Mint geliştirici ekipten bir onay ortaya koyduktan sonra önemsemediğiniz resmi sıfatını kullanmanızda sanırım bir mahsur olmayacaktır. Böyle bir onay olmadığı halde artık önemsemediğiniz resmi sıfatını kullanmaktan vazgeçersiniz sanırım.
Önemli olan forumun resmiyeti değil. Burada bu tip konuları açıp, Ubuntu'nun huzurunu kaçırmamak için cevap vermedik. Ayrıca kimseye emir de vermedik.
Diğer bir nokta, forumun ilk ekip tarafından kapanmasının sebebi de bazı arkadaşlarımızın forumdan gitmesi, kara propaganda yapmasıydı. Mesela özgür yazılımdan alakasız forumlara gidip konu açıp bunu tartışmaya çalışması gibi. Yeni takım liderleri, global ekibe defalarca iletildi. Ancak çok fazla değiştiği için artık onlar da inanmıyor bizlere sanırım.

Ancak bıraktım ben de. Bazı arkadaşlar beni ideolojimden dolayı "terörist" olarak nitelendirmiş. Alakasız insanlara, alakasız topluluklarda öyle demiş. Yok araya sızmalar, darbe yapmalar. DDoS saldırılar ıvırlar zıvırlar... Hayır, altı üstü insanlara yardımdır. Böyle şeylere ne gerek var ki?
Orjinal topluluk, paralel topluluk, şu topluluk bu topluluk bunlar önemli değil. Önemli olan bilgiyi paylaşmak. Ben yöneticilikten çekildim. İsteyen istediği gibi yönetebilir. Katkımı üye olarak topluluk ayırt etmeden vermek istiyorum artık.

speakerXXL

@Strauss, bunca zaman sizlerin gerçek olmayan olmayan resmiyet iddiaları ve net.tr ile ilgili ciddiyetsiz ithamları hakkında susuldu. Bunlara bir nebze cevap verilince sanki kavga ediliyormuş havası oluşturmanız çok menfi bir tutum. Değişik forumlarda sürekli olarak resmi yapı parelel yapı gibi ifadelerle ortaya yanlış algılar konulmasına sebep olan kullanan sanırım sizdiniz. Maksatlı ifadelerinize göz yumuldu, mesnetsiz şekilde sosyal medya sayfalarının ele geçirildiği ifadelerinize cevap verilmedi (eski yöneticiler bu sosyal sayfalardan yetklerini kendi yetkisini kendi rızası ile silmiştir, kendilerine sorabilirsiniz), sonra geliştrici ekibin yardımlarıyla bu sayfaların tekrar ele geçirildiği gibi komik yorumlar yaptınız. Launcpad çeviri takımının eski hesabı silindi ve sıfırdan bir takım oluşturuldu, bu oluşturulan takım çeviriler için atanamadığı içinde yakın zamana kadar çeviriler yapılamaz hale getirildi. Bu duruma müdahale ederek Clement Lefebvre ile temasa geçip bir daha kimsenin çevirileri yapılamaz hale getirememesini önleme amaçlı, onun yönettiği yeni bir çeviri ekibi kurulması ile bu sorunu çözen yine gönüllü oluşum olmuştur. Bunlar gibi sayılabilecek başka olumsuz hususların oluşmasına imza atanlar org.tr uzantılı ekiptir.

@Strauss, yaptığınız girişimlerle bu kavga algısının ortaya çıkarılmasında müsebbib olmanıza rağmen, yine giderken farklı algıları oluşturmaya çalışmanız niyetinizin sorgulanmasına sebep olabilir. Lütfen artık ya hayır konuşun ya da susun.

Alıntı Yapsiyasi gorusu farkli olan farkli grup aciyor a gorusten olan a forumu, b gorusten olan b forumu, c gorusten olan c forumu tutuyor.

Demişsiniz. Sanırım bu şahsınıza ait bir algı olsa gerek, gönüllü oluşumun hiç bir siyasi görüşe yakınlığı yok, forum ortamında böyle bir hususun hissettirildiğine şahit olmadım. Lütfen artık bu algı oyunlarına bir son verin.

Alıntı Yapbu isler boyle yurumez arkadaslar hepsi birbiriyle kavgali birbiriyle sorunlu paylasilamayan nedir ben cozemedim.

Kendi algınızın oyunlarını genele yayma psikozuna bir başka örnekde yukarıdaki yorumunuz olsa gerek. Gönüllü oluşum forumu kimseyle kavga etmiyor. Siz bu algıyı/ifadeleri sürekli kullanarak, aslında sizin böyle bir kavganız olduğu hissini/intibaını uyandırmıyor musunuz? Başkalarını eleştireceğinize kendinize çeki düzen vermeniz gerektiği buradan gözüken en doğru olgu gibi.

Net.tr uzantılı alan adı ile faaliyet gösteren forum alanı, her türlü siyasi duruştan uzak biçimde ve aylar boyunca sağlamayan kesintisiz hizmeti vermek için kuruldu. Her kesime/görüşe eşit biçimde yayın yapan forumun, kapatma kararı alan eski forum yöneticilerinin yaptıkları hatalara düşme niyeti hiç yok. Zaten bir araya gelinmemesinin nedeni, foruma zarar vereci tutumların org.tr uzantılı alanda devam ettirilmesidir. Ortaya bir güven konamadığı ve bunun sağlanması an itibarı ile zor gözüktüğü için yakın zamanda bir birleşme olacağını sanmıyorum.

Ayrıca ben kimseyle kavga etmiyorum mesela. Sizin yanlış yönlendirmelerinizden doğan cevap hakkını medenice kullanmayı kavga olarak görüyorsunuz sanırım. Her otamda algı manüplasyonu yaparak cevap hakkı doğmasına sizler sebep oldunuz.

@Barış ne şahsınızın ne de diğer yönetici arkadaşlarınızın, sizin yerinize başkaları açıklama yapsın diye emir verdiğinizi ima dahi etmedim.  Yazdıklarımdan yanlış sonuçlar ortaya çıkarmayın lütfen.
Yine benim mesajımı alıntılıyarak yazdığınız için söyleme gereği duyduğum bir husus daha var; bahsetiğiniz saldırılar ile gönüllü oluşumun hiç bir ilgisi olamayacağını size garanti ederim.
Sizin siyasi kimliğinizin kimsenin umrunda olacağını sanmam, en azından benim için böyle. Ama açık kaynak ve Linux ile ilgili ortamlarda bu tip kimliklerin ortaya konmasının zarar verdiğini daha önce hep beraber tecrübe etmedik mi? Bu ayrıştırıcı hususların ısrarla kullanılması hep topluluğa zarar verdi, gönüllü oluşumun kurulmasındaki temel hususulardan biri de budur mesela.

@Strauss'un bahsettiği bu ortamdaki huzurun nedeni, böyle ayrıştırıcı olgulara müsaade etmemeleri olabilir mi? Ben kendi adıma öyle olduğunu düşünüyorum, gönüllü oluşumda bu doğrultuda hareket etmeyi en önemli ilkelerinden biri sayıyor.

strauss

Alıntı yapılan: speakerXXL - 28 Mart 2014 - 03:03:41
@Strauss, bunca zaman sizlerin gerçek olmayan olmayan resmiyet iddiaları ve net.tr ile ilgili ciddiyetsiz ithamları hakkında susuldu. Bunlara bir nebze cevap verilince sanki kavga ediliyormuş havası oluşturmanız çok menfi bir tutum. Değişik forumlarda sürekli olarak resmi yapı parelel yapı gibi ifadelerle ortaya yanlış algılar konulmasına sebep olan kullanan sanırım sizdiniz.

paralel yapiyi ben linuxmint.ml forumda yoneticiyken kendi forumumuz icinde kullandim ama sizin uyarinizla gonullu olarak degistirdim. bunda alinacaginiz bir husus yok. uyarinizdan sonra hemen degistirdigimden iyi niyetimi gorebilirsiniz.

Alıntı YapMaksatlı ifadelerinize göz yumuldu, mesnetsiz şekilde sosyal medya sayfalarının ele geçirildiği ifadelerinize cevap verilmedi (eski yöneticiler bu sosyal sayfalardan yetklerini kendi yetkisini kendi rızası ile silmiştir, kendilerine sorabilirsiniz), sonra geliştrici ekibin yardımlarıyla bu sayfaların tekrar ele geçirildiği gibi komik yorumlar yaptınız.

takim kaptanlarimiz sizin aksi yonunuzde konustu sayfadan ciktiklari degil cikartildiklari soylendi. o donemde ben olmadigim icin yorum yapamiyorum. ya siz ya bizim kaptanlar yalan konusuyor. IRC kanali ve launchpad sayfalari gelistirici ekip sayesinde tekrar kontrolumuze gecmisti. (Ekleme : Facebook sayfasindan cikartildiklarini soyleyen kaptanlar Erdal Demiray ve Murat Yuksel hocalardir. Hakan Mustak kendi istegi ile ayrildigini belirtmistir.)

Alıntı YapLauncpad çeviri takımının eski hesabı silindi ve sıfırdan bir takım oluşturuldu, bu oluşturulan takım çeviriler için atanamadığı içinde yakın zamana kadar çeviriler yapılamaz hale getirildi. Bu duruma müdahale ederek Clement Lefebvre ile temasa geçip bir daha kimsenin çevirileri yapılamaz hale getirememesini önleme amaçlı, onun yönettiği yeni bir çeviri ekibi kurulması ile bu sorunu çözen yine gönüllü oluşum olmuştur. Bunlar gibi sayılabilecek başka olumsuz hususların oluşmasına imza atanlar org.tr uzantılı ekiptir.

launchpad sayfasini hakan mustak sildi diye yorumlariniz olmus. takim kaptanimiz ben ekipteyken kesinlikle bunun dogru olmadigini soyledi. isterse bu hususa cevap verebilir. yalan konusan ciksin ortaya.

Alıntı Yap@Strauss, yaptığınız girişimlerle bu kavga algısının ortaya çıkarılmasında müsebbib olmanıza rağmen, yine giderken farklı algıları oluşturmaya çalışmanız niyetinizin sorgulanmasına sebep olabilir. Lütfen artık ya hayır konuşun ya da susun.

ben gordugumu soylerim icine girdigim topluluklarda ne gorduysem carpitmadan soyledim. nasil algilayacaginiz size kalmis durumda.

Alıntı YapDemişsiniz. Sanırım bu şahsınıza ait bir algı olsa gerek, gönüllü oluşumun hiç bir siyasi görüşe yakınlığı yok, forum ortamında böyle bir hususun hissettirildiğine şahit olmadım. Lütfen artık bu algı oyunlarına bir son verin.

linuxmint.ml forumu kuran arkadaslar org.tr forumu belli bir gorusten olmakla sucladilar. eger ifadem yalansa takim kaptani mustafa erdinc gelip yalan soyluyor diyebilir.

Alıntı YapKendi algınızın oyunlarını genele yayma psikozuna bir başka örnekde yukarıdaki yorumunuz olsa gerek. Gönüllü oluşum forumu kimseyle kavga etmiyor. Siz bu algıyı/ifadeleri sürekli kullanarak, aslında sizin böyle bir kavganız olduğu hissini/intibaını uyandırmıyor musunuz? Başkalarını eleştireceğinize kendinize çeki düzen vermeniz gerektiği buradan gözüken en doğru olgu gibi.

ben elestirmiyorum bastan beri birleselim ayri gayri olmasin diyorum. gorev aldigim iki ekibin uyeleride bu forumdalar buyurun onlara sorun benim nasil bir tutum sergiledigimi. inanin benim kadar iyi niyetlisini bulamazsiniz.

Alıntı YapNet.tr uzantılı alan adı ile faaliyet gösteren forum alanı, her türlü siyasi duruştan uzak biçimde ve aylar boyunca sağlamayan kesintisiz hizmeti vermek için kuruldu. Her kesime/görüşe eşit biçimde yayın yapan forumun, kapatma kararı alan eski forum yöneticilerinin yaptıkları hatalara düşme niyeti hiç yok. Zaten bir araya gelinmemesinin nedeni, foruma zarar vereci tutumların org.tr uzantılı alanda devam ettirilmesidir. Ortaya bir güven konamadığı ve bunun sağlanması an itibarı ile zor gözüktüğü için yakın zamanda bir birleşme olacağını sanmıyorum.

size gecmiste org.tr olusumun basina gec denmis ama yok lkd istemem yok gelistirici istemem diye kabul etmemissiniz. yeni bir olusum kurmak yerine zamaninda gorevi kabul etseydiniz belki bu tartismalar yasanmiyor olurdu.

eski forum yoneticileri beni ilgilendirmiyor hakan mustak hocam eylul ayinda olusumu devir aldi ve elinden geleni yapmaya calisti. ekibinde olan sizler ona yardimci olmadiginiz icin butun yuk onun omuzlarina bindi. lkd uzerinde olan alan adinin dusecegi seklinde gercek disi ifadelerde bulundunuz. alan adini linux kullanicilari dernegi zamani gelince yeniliyor siz bunu benden daha iyi bilirsiniz ama forumda bunun tam tersi bir konu acmissiniz. konu burada.

Alıntı YapAyrıca ben kimseyle kavga etmiyorum mesela. Sizin yanlış yönlendirmelerinizden doğan cevap hakkını medenice kullanmayı kavga olarak görüyorsunuz sanırım. Her otamda algı manüplasyonu yaparak cevap hakkı doğmasına sizler sebep oldunuz.

ben kimseyi yanlis yonlendirmedim. org.tr ve ml ekiplerine girdim takipm kaptanlarim bile hata yaptiginda dogruyu bulmalari icin elestirdim. onceki takim kaptanimiz olan erdal demirayi en cok elestiren kisiyim. bizim ekipte tanisiklariniz vardir onlara sorup ogrenebilirsiniz.

Alıntı Yap@Strauss'un bahsettiği bu ortamdaki huzurun nedeni, böyle ayrıştırıcı olgulara müsaade etmemeleri olabilir mi? Ben kendi adıma öyle olduğunu düşünüyorum, gönüllü oluşumda bu doğrultuda hareket etmeyi en önemli ilkelerinden biri sayıyor.

duzgun, durust, namuslu yoneticilere sahip olmalari desem yeterli olur.

bundan sonra her yazdigim beni baglar. ne linuxmint.org.tr nede linuxmint.ml ekibiyle bir alakam kalmadi. iki ekipte size cevap yazmamam icin beni bol bol uyarmakta ama dinlemedim ne gorduysem tarafsiz olarak yazmaya calistim. artik ekiplerle alakam kalmadigi icin benimde soyleyecek sozum kalmadi.

bu ise gonul vermis herkese basarilar dilerim. bu size verdigim son cevaptir iyi gunler.

speakerXXL

Alıntı Yapparalel yapiyi ben linuxmint.ml forumda yoneticiyken kendi forumumuz icinde kullandim ama sizin uyarinizla gonullu olarak degistirdim. bunda alinacaginiz bir husus yok. uyarinizdan sonra hemen degistirdigimden iyi niyetimi gorebilirsiniz.

Bu ifade sizin tarafınızdan olmayabilir ama farklı linux forumlarında özellikle kullanıldı. Hatta pareleli değil hakikisi şeklinde düşük seviyeli ifadelerin kullanıldığını dahi hatırlıyorum. Bu konuda hafızanız sizi yanıltıyor olabilir mi? Örneğin bu ifadenin Pardus Topluluk forumunda açıklama yapılan hesabın imzasında olduğunu hatırlıyorum. O hesabı kontrol eden siz değilseniz üstünüze alımanıza gerek yok demektir. Ama bu yapılanların maksatlı olduğu intibaını değiştirmeyecektir.

Alıntı Yap
takim kaptanlarimiz sizin aksi yonunuzde konustu sayfadan ciktiklari degil cikartildiklari soylendi. o donemde ben olmadigim icin yorum yapamiyorum. ya siz ya bizim kaptanlar yalan konusuyor. IRC kanali ve launchpad sayfalari gelistiric ekip sayesinde tekrar kontrolumuze gecmisti.

Bu söylenenler düpedüz yalan. Bizim kontrolümüzde facebook sayfasından başka sosyal medya hesabı yoktu. Diğer hesaplarda forumda görev alan hiç kimsenin yetkisi bulunmamaktaydı. Facebook hesabında ise @Ocean'ın yetkisi mevcuttu, o da sadece haber yazma yetkisiydi. Bu yetki ile kimse kimseyi hesaptan silemez. Hakan Müştak org.tr ile ilgili Yönetimden de kendi kararıyla ayrılmıştır. Bunun akabinde onun kontrolü altında olan sosyal medya hesaplarından kendini silmiştir. Farkındaysanız, biz en baştan beri sadece eski facebook hesabını kullanıyoruz ve bu hesabı ele geçirmedik, yöneticilerimizden birinin haber yazma yetkisi olduğu için kullanabiliyoruz. Diğer sosyal medya hesapları ise tarafımızca hiç kullanılmadı.

Çok garibime giden bir başka husus da kendilerine resmi olma konusunda en ufak alaka göstermeyen global forum yetkililerinin sosyal medya hesabı ile ilgili ne gibi girişimleri olduğudur. Zannediyorum ki bu tür başvurularını geliştirici ekip kaale bile almadılar. Öyle olsaydı global blogdaki yerel forumlar kısmında şimdi başka bir yöneticinin ismi yazması gerekmez miydi? Şimdi tutmuşlar sosyal medya hesaplarımız ele geçirilmişti ve geliştirici ekip bunları geri almamızı sağladı gibi hayali kurgular peşindeler. Bu ifadeler aslında gerçek olmayan resmiyet iddilarını desteklemek amacıyla sunulmuş olduğu intibaı uyandırıyor.

"Madem geliştirici ekip diğer sosyal hesapları geri almanıza yardım etti, neden facebook hesabını geri almanıza yardım etmedi?" sorusunun cevabını merak ediyorum açıkcası.

Durumdan anlaşılıyor ki @Strauss çok kötü kandırılmışsınız.

Alıntı Yaplinuxmint.ml forumu kuran arkadaslar org.tr forumu belli bir gorusten olmakla sucladilar. eger ifadem yalansa takim kaptani mustafa erdinc gelip yalan soyluyor diyebilir.

O zaman, kullandığınız genelleme hatalı diyebilirim. Ama net.tr uzantılı oluşum da böyleymiş gibi bir algı oluşturulmasının yanlış olmadığı anlamı çıkmıyor. Bu konuda bir özürün hakedildiğini düşünüyorum.

Alıntı Yapsize gecmiste org.tr olusumun basina gec denmis ama yok lkd istemem yok gelistirici istemem diye kabul etmemissiniz. yeni bir olusum kurmak yerine zamaninda gorevi kabul etseydiniz belki bu tartismalar yasanmiyor olurdu.

eski forum yoneticileri beni ilgilendirmiyor hakan mustak hocam eylul ayinda olusumu devir aldi ve elinden geleni yapmaya calisti. ekibinde olan sizler ona yardimci olmadiginiz icin butun yuk onun omuzlarina bindi. lkd uzerinde olan alan adinin dusecegi seklinde gercek disi ifadelerde bulundunuz. alan adini linux kullanicilari dernegi zamani gelince yeniliyor siz bunu benden daha iyi bilirsiniz ama forumda bunun tam tersi bir konu acmissiniz. konu burada.

Daha önce forumu devralan Murat Yüksel, Hakan Akdoğan gibi arkadaşlardan foruma destek olunması konusunda teklifler gelmişti. Her ikisini de kabul etmiş ama bu arkadaşlar kısa süre içinde görevlerini bırakmışlardı. Sonrasında Hakan Müştak ve Arda'nında arasında bulunduğu ekip forumu devir aldılar, bu ekipe içinde süreç içerisinde destek olunabileceğini söylemişimdir. Ekip o kadar çok değişmişti ki böyle bir karar almadan iyice tanımanın en uygunu olduğunu düşünmüştüm. Bu süreç içerisinde ismi Oğuzhan (o zamanki nicki ozi idi) olan birisiyle görüşüyorduk. Sonra bu arkadaş forumdaki eski yöneticilerin hesaplarını mesaj ve konularıyla beraber sildi ve görevinden ayrıldı. Bu konuyu Hakan Müştak ve Arda Bey'den teyit edebilirsiniz. O zaman ellerinde yedeklerin bulunmaması sebebiyle bu mesajları geri getiremediklerini söylemişlerdi. Hem üyeliğim hem de mesajlarım silindiği için benim elim tekrar foruma destek olmaya varamadı, bu hususu Arda bey ile görüşmüştüm. Ama bunca süredir çevirileri üstlenmiştim, Arda'nın da bu konuda bana yardımları olmuştur, kendisine teşekkür ederim. Bu süreçler boyunca kendilerinden ne resmi ekiple ne de LKD ile ilgili bir talebim olmamıştır.

Bir gün eski nickim ile bir üyeliğin açıldığı ve ben süsü verilerek foruma mesajlar atıldığını farkedince tekrar foruma üye oldum ve bu işi yapan kişinin Linuxman nicli bir kişi olduğunu öğrendik. Bu süreçten sonra foruma tekrar destek olamaya başladım, ama herhangi bir yöneticilik sıfatım yoktu. Zaten forum başıboş bırakılmıştı, Hakan Müştak o dönem yöneticilikten çekilmişti, Özgür beyde forumla ilgilenmiyordu.

Bağlantısını paylaştığınız konu ise şimdiki yüklenen yedeklere elle eklenmiştir. O mesajların devamında Erdal beyin de Linuxpower nicki ile mesajları vardı. O mesajların eklenmemsi yapılan art niyeti ortaya koymuyor mu? Birde tutmuşlar herhangi bir talebim olmadığı halde nickimi değiştirmişler. Ne kadar hassas davrandıkları ortada.

Siz bilmezsiniz ama alan adı ücretini LKD ödemiyordu, bu ücret forum sorumlulularınca ödeniyordu, hatta 2012 yılındaki ücreti (bir tanıdığımın kartı ile) ben ödedim. böyle yarım yamalak bilgiler ile dolduruşa geşdiğinize inanıyorum.

@Ocean o dönemde LKD ile temas kurmaya çalıştı. O bağlantısını verdiğiniz konuyu (orjinal halini) Hakan bey dahi görmüştür ama alakadar olmamıştır. O dönemde alan adının kontrolü Hakan beye geçmişti ayrıca.

Alan adı ile ilgili süreç bir sonuca ulaşmadan forum birden bire kapandı. Ne alan adı ne de barındırma firması ile ilgili bir bağlantımız olmadığından, yeni bir alan adı ile ve sıfırdan bir oluşum kurmaya karar verildi. Belki forum kapanmasaydı süreç faklı gelişirdi bilemiyorum.

Bizim alan adı üzerinde bir kontrolümüzün olmaması ve acilen bir forumun açılması ihtiyacı bize böyle bir karar almaya iten en önemli etken olmuştur. Ayrıca LKD'nin kontrol ettiği bir alan adında faaliyet göstermek gibi bir zorunluluk olmadığının da farkında olabileceğinizi düşünüyorum.

Alıntı Yaplaunchpad sayfasini hakan mustak sildi diye yorumlariniz olmus. takim kaptanimiz ben ekipteyken kesinlikle bunun dogru olmadigini soyledi. isterse bu hususa cevap verebilir. yalan konusan ciksin ortaya.

Bakınız eski Launchpan çeviri takımının hesabının görüntüsü aşağıdadır. O hesap 2010 yılında açılmıştır ve kontrolü sonradan Hakan Müştak ele almıştı, kapatıldığında yönetici o görünüyordu.

Buradan yeni kurulan ve ismi sonradan değiştirilen Launchpad hesabını görebilirsiniz. Kuruluş Tarihi 2014.

Bu yapılan silme işlemi sonrasında Türkçe çeviriler otomatil olarak Registry Administarator hesabı altına girdi ve diğer hesap çeviriler ile ilgili olarak yetkilendirilmedi. Bu sebeple çeviriler yapıalamaz hale gelmiştir. Yeni sürümünde yaklaşması sebebiyle Clem (Linux Mint Proje Lideri) irtibata geçip kontrolüln onda olacağı yeni bir atanmış çeviri ekibi oluşturulmasını sağladık. Şu an itibari ile çeviriler bitmiş durumdadır.

Şimdi size bir soru daha sorayım, geliştirici ekip sosyal medya hesapları gibi bir konuda ilgili kişilere yardımcı olmuş ve çeviriler gibi önemli bir konuda onları kaale mi almamıştır. Benim açımdan inandırıcı bir durum değil, siz neye inanmak istiyorsanız ona inanabilirsiniz.

Alıntı Yapduzgun, durust, namuslu yoneticilere sahip olmalari desem yeterli olur.

Bizim üstümüze atılmaya çalışılan iftiralar olmasa, gerçeği anlayabilecek bir yapıda olduğunuzu zannediyorum. Düzgün, Doğru ve Dürüst olmak çok büyük erdemler. Bu erdemlere sahip insanlar her ortamda takdir görürler, böyle davranmaya ortam ve kişiler hem gönlümüzden silinirler hem de kişilik olarak zayıf yapıları onları her zaman ele verir.

Kısaca bizim penceremizden durum budur, elimden geldiğince açık şekilde ifade etmeye çalıştım. Amacımız kimseyi kırmak değildir, ama bizleri açıklama yapmak zorunda bırakıyorlar.

Kendileriyle alakadar olmayan bu konuda müsamahakar davrandınıp, kendimizi ifade edebilme fırsatı tanıdıkları için Ubuntu TR ekibine ayrıca teşekkür ederim.

Linux

Öncelikle Ubuntu Türkiye topluluğun sayfasını meşgul ederek bu konuşmaların burada yer almasından dolayı kendilerinden özür diliyorum.

Bugüne kadar kesinlikle konuşmak istemedim, hiç bir yorum yapmadım, ağzımı dahi açmadım ve hep sessiz kalmayı tercih ettim, ancak herkesin bir sabır ve patlama noktası vardır. Ortada dönen yalanlar yutulacak cinsten değil artık.

Kendimi tanıtayım, ismim Samet. Linux Mint Türkiye gönüllü topluluğunu ( www.linuxmint.net.tr ) @butterfly ile birlikte yürüten kişiyim. Ortada çok fazla dedikodu ve aklımın sınırlarının dahi erişemediği yalan dolan haberler dolanmaktadır.

Org.tr yönetimi Hakan Müştak'ta iken, bende yönetimde, yönetici konumundaydım. Hakan Müştak isimli kişinin söylediği * her şey yalandır. Bu topluluğu ayakta tutmak için çok fazla çaba sarf ettiğimi tüm topluluk açık ve net bir şekilde görmüştür.

Sosyal medya hesaplarının illegal yolla alındığı konusu düpe düz bir yalandır. Bunu söyleyen her kimse büyük bir yalancıdır. Facebook hesabındaki yönetici konmunda olan ve tek sorumlu kişi Hakan Müştak'tı , @Ocean yani ben ise içerik editörüydüm ve hala içerik editörüyüm ve sayfanın yöneticisi (sahibi) yoktur. çünkü Hakan Müştak kendisi terk etmiştir !

Bknz:

Hakan Müştak forum yönetimini hiç bir açıklama yapmadan bırakmakla beraber, Facebook sayfasından da kendi isteğiyle kendisini silmiştir. Bir içerik editörü bir facebook sayfası yöneticini nasıl silebilir ve illegal yolla ele geçirebilir ? Yalanında bir yutulabilir tarzı olmalı bence, yalan da bir kabiliyet meselesi.

Hakan Müştak yönetimden ayrıldıktan sonra forumda çağrıda bulunduğum konuları okumasına rağmen hiç bir şekilde geri dönüşte bulunmamıştır. ne FTP bilgisi, ne domain bilgisi, ne de başka bir bilgi vermeden, arkasına dahi bakmadan çekip gitmişti ve bilgileri almak için kendisine asla ulaşamadık. Alan adının ödeme sorumlusu kendisiydi ve alan adının 14 Ocak 2014 tarihinde yazdığım duyuru ile 21 Şubat 2014 tarihinde dolacağını bildirmiştim. Alan adının düşmesine 7 gün kaldığını tüm topluluk görmüştür. Bunu tüm topluluk okumuştur. Tüm whois bilgileri açık ve kontrol edilebilirdi. Hakan Müştak'a defalarca telefon açmama rağmen, telefonlarıma cevap vermedi, aradığımı defalarca gördüğü halde geri dönüş sağlamadı. Dilerseniz gün gün, saat saat, dakika dakika aramaya kayıtlarını çıkartır ve belge olarak sunabilirim, bu yalanlarla beni zan altında bırakıyorsunuz.

Ben özellikle inanıyorum ki, Hakan Müştak org.tr topluluğunu baltalamakta ve topluluğu kandırmaktadır. Forumu terk edip giden, başı boş bırakan kendisidir ve hala buna rağmen proje sorumlusu olarak görev yapmaktadır, bu da traji komik bir durumdur. (Eğer bu söylenen yalanlar kendisine aitse, -ki öyle de görünüyor). (aksi bir durum varsa ve bu söylenen kendisine ait değil ise çok özür diliyorum). Ben org.tr yönetimine hiç bir zaman kötü gözle bakmadım bugüne kadar hep sustum. Ben hizmet vermek amaçlı bu işi yapıyorum tamamen gönüllü olarak bu işi yapıyorum, yaşantımdan, hayatımdan zaman ayırarak bu işi yapıyorum. Rica ediyorum yaptığınız ve yapacağınız her ne varsa, beni, @butterfly'i ve Linux Mint Türkiye gönüllü topluluğunu oyunlarıza alet etmeyin. Biz kendi halimizde çok iyiyiz, rahatız ve huzurluyuz.

Suçu başkalarında değil, fazla uzakta değil kendi içinizde arayın. Daha kendi topluluğunuzda içinizde aynı yönetimde olan insanlara yalan söylüyorsunuz, başka yerde konuşmayın diye birilerini susturuyorsunuz, sonra da keşke topluluklar birleşse diyorsunuz. Bizi paralel yapıyor, kendinize resmi diyorsunuz. resmiyetiniz sizin olsun, biz hiç bir zaman kendimize resmi demedik. Sizlerin amacınız, derdiniz nedir ben anlamıyorum,

Lütfen arkadaşlar. bize gölge etmemenizden başka ricam yok sizden, yolunuzda da başarılar diliyorum.

barış

Alıntı yapılan: speakerXXL@Barış ne şahsınızın ne de diğer yönetici arkadaşlarınızın, sizin yerinize başkaları açıklama yapsın diye emir verdiğinizi ima dahi etmedim.  Yazdıklarımdan yanlış sonuçlar ortaya çıkarmayın lütfen.
Yine benim mesajımı alıntılıyarak yazdığınız için söyleme gereği duyduğum bir husus daha var; bahsetiğiniz saldırılar ile gönüllü oluşumun hiç bir ilgisi olamayacağını size garanti ederim.
Sizin siyasi kimliğinizin kimsenin umrunda olacağını sanmam, en azından benim için böyle. Ama açık kaynak ve Linux ile ilgili ortamlarda bu tip kimliklerin ortaya konmasının zarar verdiğini daha önce hep beraber tecrübe etmedik mi? Bu ayrıştırıcı hususların ısrarla kullanılması hep topluluğa zarar verdi, gönüllü oluşumun kurulmasındaki temel hususulardan biri de budur 
Bizim, yaptığımız protestoda siyasi bir amacımız yoktu. Doğayı savunan insanlarız sadece. Zamanında yaptığımız açıklamada şu cümlenin geçmesine özellikle dikkat ettik. "Doğayı savunan insanlara yapılan müdahaleyi". Yani orada şunu ima etmeye çalışıyoruz, "siyasi olanları değil, gerçekten doğayı savunanları". Bunu siyasi yöne çekenleri, eylemleri siyasi yöne çekenleri hiç bir şekilde onaylamadık yönetim olarak.
Siyasi kimliğimin kimsenin umrunda olmayacağını söylüyorsunuz ancak, gelen cevaplar ve bana gelen mesajlar bu yönde değil malesef. Keşke kimsenin umrunda olmasaydı. Herkes sizin gibi düşünseydi.
Belirttiğim saldırılar için zaten gönüllü topluluğu hiç sorumlu tutmadık. Bunu yapan gönüllü topluluktur dendi mi? Evet dendi. Zaten bir çok entrika kuruldu. Bize farklı kişilerden farklı sözler geldi. Tanıdığımız, bildiğimiz insanlara güvendik. Sanırım hata etmişiz. Bu yüzden bıraktık zaten. İşler amacından saptığı için.

@Linux, Hakan Müştak, benim düne kadar takım kaptanı olduğum takımda Proje Sorumluluğu'ndan ayrılarak Danışmanlık görevini üstlenmiştir.
Bizim sizinle uğraşma gibi bir derdimiz asla yoktu Samet Bey. Dediklerinizi eski bir takım kaptanı olarak üstüme alınıyorum ve şunu derim ki size hiç bir zaman oyun planlamadık. Forumunuzda org.tr bağlantılarının engellendiğini gördük bir kaç defa. Ancak bizim forumumuzda da .net.tr bağlantıları engellenmişti. Bunu sorduğumda, (-ki bir çok kişi bunun olmasını istemedi) karşılık olarak yapıldığını söylediler. Önce biz mi yaptık, siz mi bilmiyorum. Peki bunu sorayım, bizi suçlar gibi imalarda bulunuyorsunuz ama org.tr bağlantılarını dönüştürerek, sizler de bizi gölgelemediniz mi Samet Bey? Yoksa siz de benimle gerçekten aynı kaderi paylaştınız ve bundan haberiniz mi yoktu?
Sizin forumdaki emeğinizi reddetmiyoruz. Her şey görünüyor zaten. Ancak agresif yaklaşımınızın sebebini, sizin için de laf söyleyen kişilerin olmasına ve buna bağlı gerginliğinize bağlıyorum.

Bence bu konuyu burada kapatalım. Dileyen istediği konu hakkında bana bu forum üzerinden özel mesaj gönderebilir.

Linux

Barış bey benim canımı sıkan şeyler, yapmadığım şeylerin yapılmış olarak gösterilmesi ve ortada dönen yalanlardan başka * bir şey değil, ortada bir suçlama ve yalan var bunu söyleyenler bariz belli. Bu kişi veya kişiler hala org.tr yönetiminde.

bizim forumumuzda hiç bir zaman org.tr alan adı yasaklanmadı, sadece gerekli alanlarda elle müdahale edip diğer forum şeklinde düzeltildi, bunun sebebi de , .net.tr uzantısı diğer forumda yasaklanmasıdır. Biz bunu bile kullanıcılardan öğrendik ve çok tuhafıma da gitti, diğer forumda sizin .net.tr forumunu yazınca engelliyor otomatik olarak, .com 'a ceviriyor diye öğrendik ve inanın buna çok şaşırdım, sanki bizler düşmanmışız, size karşı bugüne kadar bir art niyet beslemişiz, sizin hakkınızda tek olumsuz bir kelime kullanmışız gibi, .net.tr alan adını forumda engellemişler. Peki söylüyorum hiç bir neden yokken, .net.tr alan adının forumunuzda engellenmesinde nasıl iyi bir niyet arayabilirim ?

Sizinde söylediğiniz gibi konuyu uzatmaya gerek yok, tek ricam bundan sonra o belirli kişi ve kişilerin, yalanlarına daha fazla devam etmemeleri.  Çünkü oranın kapanmasının sorumlusu asla ben değilim ve olmadım. Aksine bu dağıtımın devamlılığın sağlanması için tekrar kolları sıvamış ve uraşmış bir insanım. Lanse edilen ise, suçlu benmişim, org.tr alan adını ben kapatmışım, hostingi ben kapatmışım, sosyal medya hesabını illegal yöntemlerle ele geçişmişim, ve .net.tr alan adını kurarak prim yapmaya çalışmışım bu mudur ? evet Hakan Müştak isimli vatandaşın ima etttiği ve tüm diğer yöneticilerine benimsettiği yalan budur.

Söylermisiniz Barış bey, nasıl iyi niyet arıyayım ?

barış

Alıntı yapılan: LinuxBarış bey benim canımı sıkan şeyler, yapmadığım şeylerin yapılmış olarak gösterilmesi ve ortada dönen yalanlardan başka * bir şey değil, ortada bir suçlama ve yalan var bunu söyleyenler bariz belli. Bu kişi veya kişiler hala org.tr yönetiminde.

bizim forumumuzda hiç bir zaman org.tr alan adı yasaklanmadı, sadece gerekli alanlarda elle müdahale edip diğer forum şeklinde düzeltildi, bunun sebebi de , .net.tr uzantısı diğer forumda yasaklanmasıdır. Biz bunu bile kullanıcılardan öğrendik ve çok tuhafıma da gitti, diğer forumda sizin .net.tr forumunu yazınca engelliyor otomatik olarak, .com 'a ceviriyor diye öğrendik ve inanın buna çok şaşırdım, sanki bizler düşmanmışız, size karşı bugüne kadar bir art niyet beslemişiz, sizin hakkınızda tek olumsuz bir kelime kullanmışız gibi, .net.tr alan adını forumda engellemişler. Peki söylüyorum hiç bir neden yokken, .net.tr alan adının forumunuzda engellenmesinde nasıl iyi bir niyet arayabilirim ?

Sizinde söylediğiniz gibi konuyu uzatmaya gerek yok, tek ricam bundan sonra o belirli kişi ve kişilerin, yalanlarına daha fazla devam etmemeleri.  Çünkü oranın kapanmasının sorumlusu asla ben değilim ve olmadım. Aksine bu dağıtımın devamlılığın sağlanması için tekrar kolları sıvamış ve uraşmış bir insanım. Lanse edilen ise, suçlu benmişim, org.tr alan adını ben kapatmışım, hostingi ben kapatmışım, sosyal medya hesabını illegal yöntemlerle ele geçişmişim, ve .net.tr alan adını kurarak prim yapmaya çalışmışım bu mudur ? evet Hakan Müştak isimli vatandaşın ima etttiği ve tüm diğer yöneticilerine benimsettiği yalan budur.

Söylermisiniz Barış bey, nasıl iyi niyet arıyayım ?
Bakın size dürüstçe söyleyeyim, .net.tr alan adının engellendiğini gördüğümde ben de sizin kadar şaşırdım. Bana verilen cevapta "onlar bizi engellediği" için olduğu.
Topluluğun kapanması sorumluluğunun size ait olmadığını da biliyorum. Diğer noktadan Hakan Müştak, annesi vefat ettiği için uzak kaldığını iletti bize. Biz de eski ekip olarak, yeni ekibin çalışmalarını desteklemiştik sizin olduğunuz dönemde.
Hakan Müştak bize de sizin hakkınızda herhangi bir şey söylemedi. Topluluk dahilinde o kişilerle bağlantım kalmadığını ancak özel hayatımda konuştuğumu belirteyim. Ancak dediğim gibi, sizin hakkınızda ne toplulukta ne de bana özel olarak konuşmadı. Topluluktan konuştuysa da görmedim. Ancak özel olarak bana kesinlikle bir şeyden bahsetmedi.

Ancak lanse edilen (Hakan Müştak tarafından lanse edilmedi) topluluğu sizin kapattığınız ve misilleme olarak .net.tr alan adıyla o forumu açtığınız. Fakat bizler içeri girdikçe fark ettik ki, olaylar biraz daha farklılaşmaya başlıyor.
Bunlar da bırakmamızın ayrıca bir sebebidir zaten Samet Bey.

Olayları bu noktaya getiren kişilerin, (her kimse) birilerinin üstüne sürekli bir suç yıkan kişilerin, iftira atıp tutmazsa öbürüne saldıran kişilerin altında zaten iyi niyet aranmaz Samet Bey.

alorak

Öncelikle pek konuya katılmak istemediğim ve taraf olmadığım halde eski linuxmint topluluğunu seven birisi olarak birkaç şey yazmak istedim. Herhangi bir yöneticilik talebim de yok herhangi bir adayım da yok. Fakat ilgili forumda "demokratik" bir oylama yapılarak bazı şeylere(belki yönetici için bile ve daha sonra karar alırken) karar verilse çok daha güzel olmaz mı? Hem belki de birbirimizin düşüncelerine saygı göstermeyi böylelikle daha iyi anlarız. Normalde forumla ilgilenecek insan bulunmazken neden bu şekilde ayrışma ve kamplaşma oluştuğunu gerçekten anlayamadım. Umarım yakın zamanda düzelir.
özgürlük için

Linux

Alıntı yapılan: speakerXXLmesnetsiz şekilde sosyal medya sayfalarının ele geçirildiği ifadelerinize cevap verilmedi (eski yöneticiler bu sosyal sayfalardan yetklerini kendi yetkisini kendi rızası ile silmiştir, kendilerine sorabilirsiniz), sonra geliştrici ekibin yardımlarıyla bu sayfaların tekrar ele geçirildiği gibi komik yorumlar yaptınız.

Alıntı yapılan: strauss
takim kaptanlarimiz sizin aksi yonunuzde konustu sayfadan ciktiklari degil cikartildiklari soylendi. o donemde ben olmadigim icin yorum yapamiyorum. ya siz ya bizim kaptanlar yalan konusuyor. IRC kanali ve launchpad sayfalari gelistiric ekip sayesinde tekrar kontrolumuze gecmisti.

Alıntı
Bakınız Barış bey, @strauss mu yalan söylüyor o zaman yoksa Hakan Müştak' mı siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?

@strauss 'un söylediğine göre "takım kaptanını" yani Hakan Müştak'ı kastediyor, sayfadan çıktığı değil çıkartıldığını söylemiş. Bizim Kaptanlar dediği kişi kimdir, kimlerdir ?

Barış bey, siz Hakan Müştak'ın benim hakkımda hiç * bir şey konuşmadığını söylemişsiniz, facebook sayfasına müdahale edemediğini, ondan başka kim bilebilecek o *bir şeyler söylememiş olsa ? Sonuçta sadece Hakan Müştak, Sayfa Yöneticisiydi ben ise İçerik Editörüydüm başka hiç kimse yoktu yetkili olarak. Benim Editör olarak sayfa sahibini sayfadan atamayacağıma ve yetkisini alamayacağıma göre yalan söyleyen kim o zaman ?

Her şeye rağmen üzülüyorum ya neden böyle bir şeyler yapıyorlar anlamıyorum açıkcası, bizim amacımız özgür yazılıma destek olmak değil mi ? ortak paydamız bu değil mi ? neden köstek olunuyor. Neden böyle gereksiz şeylerle uğraşıyoruz.

Umuyorum ki ben kendimi, amacımı ve iyi niyetimi bir nebze olsun anlatabilmişimdir sizlere,
Herşeye rağmen kimseye kin, kimseye bir art niyet gütmüyorum.

Herkese yolunda başarılar diliyorum.

strauss

normalde yazmacaktim ama bazi konulara aciklik getirmek icin yazma karari aldim.

Gokhan beyin yaptigi aciklamalar bana samimi geldi. kendisini siyaset nedeniyle org.tr foruma dusman biri olarak bildik tanidik ama konusmaya basladikca durumun aslinda oyle olmadigini anlamaya basladik. ozellikle Onur hoca bizde bu intibanin olusmasina katki vermistir.

Sayin Hakan Mustak, Samet beyin hicbir sekilde kendisine mail gondermedigini, facebook'dan mesaj yazmadigini, telefonla aramadigini ortak konusma grubumuzdan cok defa paylasti. Samet beye bu sebeple darilmis. Hakan Mustak ile ilgili suclamalari gordugumuz icin eski takim kaptanimiz Hakan beye bununla ilgili forumda bir aciklama yapmanisi ve kendisini savunmasini teklif etti ama Hakan hoca buna gerek duymadi.

Hakan Mustak ve Erdal Demiray (baristan onceki takim kaptanlari) tarafindan soylenen Samet beyin toplulukla ilgili yalan konustugudur. Ayrica Erdal hoca 17 ocakta forum kapaninca forumu devam ettirmek icin lkd ve diger kurumlarla iletisime gecmis bunu da Samet beye bildirmis ama olumlu bir donus alamamis.

Ekibimize agustos ayinda projeyi devir alan ve daha sonra istifa eden Murat hocada dahil oldu. kendi doneminde gokhan beyin yardim ediyor gibi gorunup aslinda farkli isler pesinde oldugunu cok defa tekrarladi. Eger yalan konusuyorsam gelsin beni yalanlasin, yalan konusuyorsam gelsin suratima tukursun.

benim yazdiklarimin hepsi bizzat takim icinde soylenenlerdir. en ufak bir ekleme cikarma yapmadim bizlere ne soylendiyse onu aktardim. en ufak yalanim varsa gelip takim kaptanlari beni yalanlayabilir.

ben teknik sorumluyken foruma surekli ddos atagi geliyordu inanmayanlari hosting firmasiyla gorustureyim. baris bunlari gormustur. yonetim icinde ozellikle Erdal hoca bunlari yapanlarin gonullu ekip olabileceginden bahsetmisti.

artik ayrildigim ekip hakkinda konusmak istemiyorum. tamamen gonullu olarak yapmaya calistigimiz bu iste bizi kim kandiriyorsa Allah beter etsin, ustune atesler salsin.