[Çözüldü] Lenovo ideapad Z510

Başlatan mücahit, 17 Mart 2014 - 01:14:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mücahit

Laptop'u yeni aldım. Daha önce masaüstümde linux kullanıyordum sorunsuz bir şeklide. Ama optimus teknoloji benide etkiledi. Bilgisayara 13.10 sürümünü yükledim ama çok fazla uğraşma zamanım olmadığı için windowsa geçiş yapmak zorunda kaldım. Bu laptop'u kullananlar ne gibi ayarlar yaptıklarını veya ne yapmam gerektiğini söylerlerse direk geçiş yapıcam.(Okul projeleri yüzünden uğraşamıyorum.)
Laptop'un bir kaç çeşiti var.Özellikleri:
İşlemci : i5-4200M
Grafik : intel hd graphic 4200 , geforce gt 740m
Ram : 6gb
Sabit disk : 500gb

heartsmagic

13.10 ile rahatlıkla Optimus'u hallediyor olman gerekirdi, sende çıkan sorun neydi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mücahit

optirun ****
çalıştırdığımda ekran kartının bulunmadığıyla ilgili bir hata alıyordum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mart 2014 - 23:55:18

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32030.msg383375#msg383375

buradaki işlemi yaptım çıktısı
root@mucahit-lenovo:~# glxspheres
glxspheres: command not found

heartsmagic

13.10 için onlara gerek olmamalıydı aslında, doğrudan yararlanabileceğin bir başlığımız vardı.

sudo dkms uninstall acpi-handle-hack/0.0.1
sudo dkms remove acpi-handle-hack/0.0.1
sudo rm -rf /usr/src/acpi-handle-hack-0.0.1

komutlarını uygula. Ardından:

sudo -H gedit /etc/modules
ile dosyayı aç ve en alttaki acpi-handle-hack ifadesini sil.

sudo apt-get purge nvidia* bumblebee*

ile paketleri kaldır. Sonra şu komutu yürüt:

sudo update-initramfs -u

Sistemi yeniden başlatmadan önce burada yaptığın işlemlerin tüm çıktısını aktar lütfen. Sonra sistemi yeniden başlat ve şu çıktıları aktar:

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee"

mücahit

Ubuntu Gnome 64bit 13.10 yükledim. Burada sizin olan konuyu uyguladım : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41898.0
ve şöyle bir hata aldım
[  105.576200] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error:  Could not load GPU driver
[  105.576269] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mart 2014 - 08:25:05

Deli olucam  >:(
gksu gedit /etc/bumblebee/bumblebee.conf
ayar dosyasındaki şu satırları

LibraryPath=/usr/lib/nvidia-current-updates:/usr/lib32/nvidia-current-updates
XorgModulePath=/usr/lib/nvidia-current-updates/xorg,/usr/lib/xorg/modules

nvidia-current-updates şekilde yapınca böyle bir hata

[  409.781485] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver
[  409.781522] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

nvidia-304-updates yapınca ise

[  593.571656] [ERROR]The Bumblebee daemon has not been started yet or the socket path /var/run/bumblebee.socket was incorrect.
[  593.571798] [ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

şeklinde bir hata veriyor. arakadaşlar lütfen yardım edin forumda bulunan çözümleri yaptım yine olmadı yada ben mi yanlış uyguladım anlamadık ki :( :( :(

heartsmagic

Şu başlığa bakmış mıydın peki?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42390.0

BusID kısmına değinmemişsin, ayrıca değiştireceğin sürücü isimleri de doğru değil gibi.

mücahit

BusID kısmınıda ayarladım ama yine sorun olmuştu. Şimdi tekrar deniyeyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mart 2014 - 23:24:00

verdiğiniz adresteki işlemi uyguladım aldığım hata
[  105.576200] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error:  Could not load GPU driver
[  105.576269] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

ve nvidia-current-uptades paketleri kaldırdım sadece nvidia-304 ve nvidia-current paketleri yüklü

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2014 - 17:13:48

intel ile devam etsem ne gibi zararım olur?

mücahit

arkadaşlar soruma yanıt alamadım. laptop'umu optimus olmadan intel ekran kartını kullansam ne gibi sıkıntılar yaşarım?

janparey

Biostan nvidia yı kapatıp kullanayım mı diyorsunuz? Eğer bu şekilde kullanacaksanız yoğun oyun oynayan biri değilseniz pek sorun olacağını sanmıyorum. Aslında HD4600 grafik birimi de fena sayılmaz çerez oyunlar için. Günlük işlerde hiç sorun çıkartacağını sanmıyorum.

zindanbekcisi

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=78.0

bizim form dan değil ama bekli işine yarar bi incele istersen

formda yazan bu ifadeye dikkat !
Bu durumda elle veya sürücü yöneticisini kullanarak Nvidia kapalı kaynak sürücüsünü kesinlikle kurmamalısınız.
(Not: Eğer kurdu iseniz konunun sonunda anlatıldığı biçimde sistemden kaldırmalısınız.)

mücahit

@can_66 eğer kapatmak mümkünse olabilir. oyun oynayan birisi değilim daha önce (yeni bilgisayar gelmeden önce)ubuntu kullanıyordum. ubuntuyu yükleyince optimusu yapamayınca intel ile biraz zaman geçirdim kötü değildi. zaten önceki bilgisayarım ekran kartı daha kötüydü intele göre :)

@zindanbekcisi bakayım ama aklımda nvidia olmadan kullanmak var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Nisan 2014 - 20:58:10

+ benim nvidia kullanmamam ısınma sorunu olurmu?

heartsmagic

Başka forumdan olması elbette sorun teşkil etmiyor ama oradaki çözüm zaten benim verdiğim çözümün aynısı. Mesele neden iş görmediğini anlayabilmek.
@mücahit, açıkçası yorum getiremiyorum durumun neden böyle olduğuna.

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee"

çıktısını ve sana verdiğim başlıkta düzenlenmesi gereken dosyaların içeriklerini buraya aktarır mısın.

Optimus olan her sistemde illa ki bumblebee kurmak gerekmeyebiliyor, ısınma olmadığı oluyor yani. Ben bir süre açık kaynaklı sürücü ile kullanmıştım sistemimi, sonra Bumblebee kurdum, 14.04'e geçince yine kaldırdım. Isınma gibi bir sorun yaşamıyorum.

mücahit

@heartsmagic bazen bencilce davrana biliyorum kusura bakmayın. şuan dediklerinizi uygulamam mümkün değil gibi gözüküyor. windows kullanıyorum tekrardan ubuntu yüklemek bana zaman kaybı olacak sorunlumla ilgili bakıyorum. kişilerin önerdikleri çözümleri uyguluyorum ama hatalar hep aynı yada ben yapamıyorum. ubuntu kullanmakta istiyorum uzun zaman kullandım sağladığı kolaylıklardan memnunum eğer ki nvidia kullanmadan sadece inteli kullanabiliyorsam ve bu ısınma sorunu olmaz ise öyle ubuntu ya geçmek istiyorum. zaten şuan windowsta bile sadece inteli kullanmam yetiyor :) netbeans veya eclipse yi açmak içinde nvidia gerek yok :D

heartsmagic

Ubuntu kurulu değil yani şu an?
Intel ile yoluna devam edebilirsin, dediğim gibi ben ısınma sorunu yaşamıyorum örneğin. Gerçi herkes yaşamayacak diye bir şey söz konusu değil. Sen Bumblebee kurmadığında durum nasıldı hatırlamıyor musun?

mücahit

ubuntu kurulu değil. ısınma durumunu hatırlamıyorum. şuan windows kurulu ve doğru ise sıcaklık 40 gösteriyor. sınavlar bittikten sonra ubuntu 14.04 kurmayı düşünüyorum o zamana çıkmış olur. ubuntuyu kurduğumda test için ne önerirsiniz? işlemcim(i5-4200M 4.nesil)

janparey

@mücahit  Bir arkadaşın z500ünü kurulum için kurcalamıştım. Onda bios aracılığı ile kapatabiliyorduk nvidia ekran kartını. Sizinki de bu serinin devamı zannımca büyük ihtimalle sizin biosta da bu seçenek mevcuttur.

mücahit

@can_66 yani bununla ilgi bir döküman varmı?

heartsmagic

Test derken ısıyı ölçmek için mi? sensors paketi olabilir.

mücahit

sensor paketi yeterli olurmu yani demek istediğim başka test yapmam gerekir mi?

janparey

@mücahit açılışta F2 ile yada win8 içerisinden biosa geçiş var. Bu kısmı sen araştırırsın artık. Yada klavuza bak derim.

heartsmagic

Isı için başka teste gerek olmaz, neyi görmek istiyorsun tam olarak sen?

sem

Konu Dışı:

İleride Lenovo'un benzer bir modeilini almak istiyorum, iki tane NVidia ekran kartı bulunuyor bilgisayarda. 

Bu nedenle takip.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mücahit

Ubuntu 13.10 64bit yükledim şuan bir sorun gözükmüyor. psensor paketini yükledim sıcaklık windowsta aynı şekilde 35 - 45 arasında. 4K video açtığımda youtubedan 60'a çıkıyor. grafiksel bir işim olmadığı için şuan sistemim sorunsuz ;) optimus olmadan kullanabilirim :)

@can_66 Bios'ta nvidia kapatma ile ilgili bir seçenek yoktu.
@heartsmagic bilmediğim belki başka yöntem vardır onun için sormuştum.

sem

Harici monitörde kullandığnıızda sorun oluyor mu, işlemciyi kızdırıyor mu?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mücahit

Sorun çözülmüştür arkadaşlar. Sorunu optimusu kurmadan sadece intel ekran kartını kullanıyorum.