CodeBlocks "Permission Denied" Hatası

Başlatan muratcan1905, 17 Mart 2014 - 00:24:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muratcan1905

merhaba arkadaşlar bugün vmware ile ubuntu kurdum windows 8.1 üzerine. CodeBlocks u kendi sitesinden indirdim ve kurdum programı açtım ve önceden yazdığım 2000 satır üste 2 adet projemi çalıştırmayı denedim compile etme aşamasında bir sorun olmadı (bu arada kurulum sırasında GCC yi seçtim o açıdan bir sorun yok)  zaten aynı kod windows üzerinde sorunsuz çalışmakta ancak ubuntuda codeblocks ile derleyip çalıştırınca konsol açılıyor ve permission denied hatası veriyor  masa üstüne kaydetmeyi ve home\ yoluna kaydetmeyi denedim ancak iki türlüde çalışmadı.
Forumu araştırdım ancak anlatılanlar sorunuma çözüm olmadı maalesef yardım ederseniz çok sevinirim programlarımı bir an önce ubuntu üzerinde de çalıştırmak istiyorum  :)
ancak ubuntuyu kullanalı henüz 5 saat civarı oluyor bu yüzden anlatımınızda teknik terimleri ve yapılması gerekenleri açıklayıcı anlatırsanız çok sevinirim henüz ne nedir ne değildir yeni öğreniyorum şimdiden teşekkürler
bu arada guest hesabı kullanmıyorum admin hesabı ile giriş yapıyorum

if

@muratcan1905, yazım kurallarına riayet ederseniz memnun olurum. "compile etme" yerine derleme kullanın lütfen. Bu tür yabancı kelimelerin güzel Türke karşılıkları bulunmakta.

ctrl+alt+t ile uçbirimi açın ls -l nerede/bu/dosya komutunu verin. Dİyelim kaynak kodu /home/kullanıcı_adı/Masaüstü'ne koydunuz o zaman komut ls -l ~/Masaüstü/dosyanın_adı olmalı.

heartsmagic

İkilik dosyan çalıştırılabilir durumda mı? Çalıştırmayı nasıl deniyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

muratcan1905

Alıntı yapılan: if - 17 Mart 2014 - 00:46:15
@muratcan1905, yazım kurallarına riayet ederseniz memnun olurum. "compile etme" yerine derleme kullanın lütfen. Bu tür yabancı kelimelerin güzel Türke karşılıkları bulunmakta.

ctrl+alt+t ile uçbirimi açın ls -l nerede/bu/dosya komutunu verin. Dİyelim kaynak kodu /home/kullanıcı_adı/Masaüstü'ne koydunuz o zaman komut ls -l ~/Masaüstü/dosyanın_adı olmalı.
Tabi dikkat etmeye çalışırım tüm derslerimi yabancı dilde gördüğüm için çevirilerde sorun yaşayabiliyorum dikkat edeceğim  :)
şimdi dediğinizi yaptım yolu belirttim ve terminal bana şu cevabı verdi
-rw-r--r-- 1 muratcan muratcan 49051 Mar 17 00:10 /home/muratcan/Desktop/brute_force

buradan anladığım kadarıyla dosyanın yetkilerini kontrol ettik yanılmıyorsam dosya özellikleri kısmından dosya sahibi olarak ben gözüyorum ve yazılabilir ve okunabilir bir program olarak gözüküyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mart 2014 - 14:18:56
İkilik dosyan çalıştırılabilir durumda mı? Çalıştırmayı nasıl deniyorsun?
bu aşamada da hata yapıyor olabilirim çok emin değilim nasıl yaptığımı hemen anlatayım.
öncelikle CodeBlocks programını açıyorum sol üstten "empty file" (boş dosya) seçeneğini seçerek kendime boş bir dosya açıyorum kodlarımı buraya yazıyorum. Daha sonra programın üstünde "build and run" (derle ve çalıştır) yazan yere tıklıyorum burada nereye kaydetmek istediğimi soruyor masaüstünü seçiyorum bir isim verip kayıt ediyorum sağ alt taraftanda C/C++ seçiyorum.

ufak bir komut ekranı çıkıyor ve şu yazılar yazıyor

sh: 1: home/muratcan/desktop/c/deneme: Permission denied
process returned 126 (0x7E) execution time: 0.009s
Press Enter to continue

ekranda bu yazılar çıkıyor mecburi olarak enter a tıklıyorum ve program kapanıyor. Çalıştırma aşamasında bir hata mı yapıyorum ?

guopx

Kaynak dosyasını .cpp olarak kaydedip deneyin. mesela "deneme.cpp"
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

muratcan1905

Alıntı yapılan: guopx - 17 Mart 2014 - 18:44:06
Kaynak dosyasını .cpp olarak kaydedip deneyin. mesela "deneme.cpp"
dediğiniz gibi c++ uzantısı olan .cpp ile kayıt ettim ancak yazdığım hatanın aynısını vermeye devam ediyor maalesef

Problemimi kısmen çözmüş sayılırım ancak bir IDE kullanamıyorum bunu yerine bir metin düzenleyicisi ile yazdığım kodu derleyip kullanabiliyorum.
Sorunum tam çözülmediği için başlığa [çözüldü] yazısı eklemiyorum henüz
Yardım eden herkese teşekkür ederim şu ana kadar denilenleri yaptım ancak olmadı başka neler yapabilirim ?

Başka bir siteye link vereceğim kaynaksız alıntı yapmayı etik bulmadığım için ve sitenin kurallarında yasak yazmadığı için link paylaşıyorum
http://www.mazlumagar.com/ubuntuda-cc-derlemek/   buradaki yöntemi kullanarak programımı çalıştırmayı başardım sorun yaşayan benim gibi arkadaşlar bunu deneyebilirler. Ancak dediğim gibi hala bir IDE kullanamıyorum bunu düzeltmek için neler yapılabilir paylaşırsanız sevinirim

guopx

Codeblocks'un hangi sürümünü kullanıyorsunuz?

muratcan1905

Alıntı yapılan: guopx - 17 Mart 2014 - 19:37:54
Codeblocks'un hangi sürümünü kullanıyorsunuz?
13.12 sürümünü kullanıyorum kendi sitesinden indirdim terminalden kontrol ettirdim.
Bana en son sürümün bu olduğunu ve güncelleme yapamayacağımı söylüyor

guopx

Pek mantığını anlamadım ama kaynak dosyasını çalıştırılabilir yapmayı deneseniz.
mesela deneme.cpp'ye sağ tıklayın > özellikler > erişim hakları sekmesi > dosyayı program gibi çalıştır'a tik koyup yeniden deneyin.
Ben de 13.12 sürümünü kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum sadece kaynak dosyayı .cpp uzantısıyla kaydetmem  yetiyor.
Olmazsa bazı forumlarda dosya izinlerinden bahsediliyor onları deneriz.

heartsmagic

@muratcan1905, bu forumda yasal olmayan içerikler haricinde konuyla alakası olan herhangi bir başka bağlantı gönül rahatlığıyla paylaşılabilir. Bu konuda rahat olabilirsin yani.

Şimdi, verdiğin çıktıdan gördüğüm kadarıyla senin derlenen uygulamanın çalıştırma hakkı yok. Yorumladığın çıktıya bakarsan orada çalıştırılabilir bitin etkin olmadığını görürsün. Şöyle örnek vereyim sana:

ls -l hello                                                                                                                               
Alıntı Yap-rw-r--r-- 1 serkan serkan 8561 Mar 20 14:33 hello

Bu gördüğün ikilik dosyada çalıştırma yetkisi yok. Yürütmeyi denediğimide şu sonucu verir:
./hello                                                                                                                                    
Alıntı Yapzsh: erişim engellendi: ./hello

Düzeltelim:
chmod +x hello

./hello                                                                                                                                 
Alıntı YapHello World

Kısacası senin durumunda mesele derlenen dosyanın çalıştırılabilir olmuyor oluşu. Code Blocks tecrübem yok, belki bir ayarı vardır bunun için ancak temeldeki sıkıntı benim anlattığım şey.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.