Disk Bölümleme Sorunu

Başlatan eukleides, 10 Mart 2014 - 02:44:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eukleides

Merhaba arkadaşlar; bildiğiniz üzere okul, cad programları vs nedeniyle windows işletim sistemini kullanmaya bir bakıma mecbur bırakılıyoruz. Ama linux işletim sistemi ilgimi oldukça çeliyor. -Özelliklede özgürlükçü felsefesi ile-Daha önce virtualbox üzerinde; ubuntu, elementary os, linux mint, debian vs kurup inceleme fırsatım oldu.Ancak performans olarak düşük olduğunu farkettim. Daha performanslı kullanmak adına windows sistem bölümlemeden 100 gb lık bir bölüm açıp ubuntuyu oraya kurmak istedim şu http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak bağlantıyı okuduktan sonra. Açıklamalar oldukça mantıklı gelmişti :)

Şöyle bir problem yaşıyorum ;

şimdi disk durumu bu. ben new simple volume diyerek linux kuracağım alanı açmak istediğimde şu hatayı veriyor.

Bu durumla daha önce karşılaşan oldu mı ?  Eğer olduya nasıl çözebileceğimi bana da söyleyebilir mi ? İnternette araştırmalar yaptım fakat ya çözülmemiş, anlatılan çözüm önerilerini de nasıl uygulayacağımı bilemediğimden yapamadım açıkçası. Velev ki çözemedim diyelim bu boşa giden alanı tekrar C veya D ile birleştirmem mümkün mü ? İşletim sistemi Windows Home Basic 64 bit..

Ubuntu forumunda windows ile ilgili soru sormak çok saçma ama amacım ubuntu işletim sistemini rahatça kullanabilmekti :) yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler..

Not: Konuyu nereye açacağımı bilemediğimden kurulum kısmına açtım eğer yanlışsa doğru yere taşınmasından memnun olurum..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Mart 2014 - 02:55:28

Arkadaşlar 500 mb lık alanı silince halloldu umarım bir işe yaramıyordur :P Sanırım takas alanıydı, ubuntuyu kurarken o kısmıda görür diye umuyorum böylece takas alanı olarak belirleyebilirim belki...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Mart 2014 - 03:04:15

Arkadaşlar son durum bu eksik bir şey var mı burda ?

heartsmagic

Var diyebiliriz. Şimdi, ilk mesele şu ki diskin dinamik disk tipinde. Bu tipte disklerde kurulumlarda sorun oluyor, Linux tarafı tek parça görüyor diski. Önce diskini temel diske çevirmeye çalış.
İkinci sorunsa şu, diskinde şu an zaten dört tane birincil bölüm var. Disklerin yapısı gereği (MBR tipli olanlarda) dörtten fazla birincil bölüm oluşturamazsın. Kısacası dörtten fazla bölüm oluşturmak için dördüncü bölümün uzatılmış bölüm olması gerekiyor. O bölümün altına istediğin kadar bölüm açarsın.

Şimdi tekrar baktım da, F dediğin bölümü Linux için mi ayırdın? Eğer öyleyse kurulum yapabilirsin (dinamik disk meselesini hallettikten sonra), sadece takas alanı oluşturamazsın. Yukarıda söylediğim şey hâlâ geçerli tabi, ek bir bölüm istersen açamazsın şu durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eukleides

heartsmagic cevabın için çok teşekkür ederim. Dün buradan gelecek cevabı beklemeye sabredemeyip elementary os kurdum. Şu an iki işletim sistemide -ufak tefek kasmalar dışında, elementary os fanı delirtiyor biraz- iyi çalışıyor. windowsta da eskisine göre biraz kasılmalar var sanki ama iş görüyor :) dediğin gibi 4 ten fazla bölüm oluşturamıyor muşum bu nedenle şu 500 mb tanımlanmamış alan boşta kaldı. Sistemlerde sıkıntı olmayınca boşverdim bende şimdilik. Ama sıkıntı çıkaracaksa diğer disklerle birleştirmenin bir yolunu arayacağım. Linux u kurarken takas alanıda açtı açıkçası, nasıl oldu bende bilmiyorum ama  800 küsür mb lık bir takas alnı bıraktım linux (linux-swap yazıyor)için. Yani teorik olarak diskim 5 parçaya bölünmüş oldu :) Dinamik disk, temel disk olayını bilmiyorum açıkçası, çevirmeye çalışayım ama komple çökertmekten de korkmuyor değilim sistemleri açıkçası..şu uzatılmış bölüm meselesini de biraz açabilir misin ? ya da sen açma ben bi araştırayım bulamazsam tekrar yardım isterim.. Teşekkürler yorumun için...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mart 2014 - 02:59:25

@heartsmagic dediğin doğru çıktı. Elementary os ye pc yi çok kastığı için nvidia grafik kartını yükleyince bir sıkıntı çıktı.- ne demeye yüklediysem :)- Mouse gitti vs vs çözemeyince  bende sistemi yine ubuntu wiki sayfasında yazanlara göre kaldırıp -önce grubu kaldırarak- daha sonra diskleri tekrar bölümlendirdim-gubu kaldırdığımda ilginç bir şekilde harddiskte oluşturduğum linux bölümüde kaybolmuştu- Ama tekrar kurmaya çalışınca tüm harddiski tek parça gibi görüyor. Dediğin yöntemi araştırdım ama veri kaybı yaşanmadan yapmak mümkün değil anlatığım kadarıyla. Ya windows ya linux durumuna geldim sanırım ve henüz windowsu gözden çıkarma durumum yok. Böylece linux merkanının sonuna gelmiş bulundum :) Sanırım bana göre değil linux sürekli sorun yaratıyorum kendime :P bu son kullanıcı dedikleri ben oluyorum heralde..Yinede teşekkürler..

heartsmagic

Dinamik disk meselesini Elementary OS nasıl hallediyor acaba, merak ettim.

Veri kaybı olmadan da yapılabiliyormuş ek araçlarla:
http://www.sevenforums.com/tutorials/26829-convert-dynamic-disk-basic-disk.html

Tabi %100 kaybolmayacak diyemez kimse, çok hayati işlerin varsa yedekle bence. Linux zor değildir, biraz üzerine eğilince son kullanıcı dahil herkes kullanabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.