Ubuntuyu kaldırıp tekrar kurmak

Başlatan emrebs, 08 Mart 2014 - 14:15:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sanfirat

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2014 - 22:35:53
Türkçe karşılığı olup olmadığına karar vermek Sanfirat Dil Kurumu'nun tasarrufunda demek ki, öğrendiğim iyi oldu.
Evet, benim tasarrufumda bende varsa kullanırım yoksa kullanmam. İnsanların konusma tarzı ve seçtiği kelimelerle uğraşmayın!
bu sizin göreviniz değil.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2014 - 22:35:53
İsmen nereden tanışıyoruz bilmiyorum, fakat geçtim burayı genelde kullandığım her kelimeyi "gerçek" yaşantıma da taşırım. Öykünücü de bunlardan biridir. Çevrem öncelikle bu ifadeleri yadırgasa dahi zamanla durumu gayet rahat anlıyorlar. Anlayışları yeterli düzeyde yani.
Seni lapis kanalından ve forumlarından tanıyorum. Fazla zorlarsan gerçek hatatta oturgaçlı götürgeçi de kulanırsın. kendini nasıl mutlu hissediyorsan öyle konuşmak senin hakkın. benim de...
Alıntı Yap
Laf ola beri gele, evrensel olduğu için illa ki yarı Türkçe yarı İngilizce kullanmak durumundayız tüm terimleri yani? "Deploy etmek", "bug bulmak", "database optimizasyonu", "mouse kablosu", "keyboard tuşları", "wirelesss bağlantısı".... gibi süper ötesi "evrensel" ifadeleri kullanmazsak eğer, çok kaka bir iş yapmış oluruz. Bunun tersini önerince de ortaya dökülenler söylemiş oldukların yani, bunu hak ediyoruz.
Evet bu kelimeleri sürekli kullanıyorum. ve konuştuğum insanlarla çok ta güzel anlaşıyorum. Bir dile ne kadar çok kelime katarsak o kadar zengin olur. dilin kökenine takılmak faşizmdir. Osmanlıca çok zengin bir dildi. Çoğu Arapça, Farsça ağırlıklı fransızca ve ingilizce kelimeler de yadırganmayacak kadar çoktu. (Siz şimdi Osmanlı da ondan battı dersiniz :))
Alıntı Yap
Ne yapabiliriz bu konuda? Bizim iyi niyetimizi kötülemeye devam edersen, bizi faşist! olarak yaftalarsan senin çocukların veya torunların da "fare, bilgisayar, ağ, bölüm, dizüstü" gibi kelimeleri kırk yaşına geldiklerinde duymayacaklardır. Yazık olmayacak mı?
Hayır çok güzel olacak; evrensel terimleri bilmesi onları her zaman bir adım ileride tutacak ve okuduğu Türkçe ve yabancı kaynaklar arasında bocalamayacak. Bu bir kültürdür ancak faşistler farklı kültürlere tahammül edemezler.
Alıntı Yap
Forumumuzun bir amacı da yazarken güzel yazmak, insanlara bunu aşılamaktır. Bu senin gözünde kabul görmüyorsa bir forum kurup her şeyini serbest bırakabilirsin, bizlerin öyle bir niyeti yok.
Çok uzatmayayım, "faşist" hakaretini aynen geri iade ederek sana kolaylıklar diliyorum. Bizlerin Linux felsefesini öğrenmemizden önce, senin insan gibi davranmayı öğrenmen gerekmekte. Faşist hakaretine maruz kalacak hiçbir şey yapılmıyor bu forumda. O ağır ifadeyi -ucundan kıyısından bile olsa- böyle bir meselede kullanacak insanın benim gözümde insanlığı şüphelidir her şeyden önce.
Formunuzun amacını Ubuntu başlığı altında gizlemeye hakkınız yok. Bu amacınızı insanların gözüne sokacak bir yerlere yazın da sizin gibi insanlarla muhatap olmayı göze alacak insanlar gelsin. Faşist kelimesinden bu kadar neden rahatsız oluyorsunuz. Yabancı kökenli diye mi? Türkçesini bilmiyorum, özür dilerim(!)
"kemalist türkiye den faşist italya ya selam"
http://goo.gl/DjKTjo
degişen bir şey yok. rejim değişmedi.
EN ÖNEMLİSİ
Alıntı Yap
Bu senin gözünde kabul görmüyorsa bir forum kurup her şeyini serbest bırakabilirsin, bizlerin öyle bir niyeti yok.
Evet, "Ya sev ya terk et! " tam sizin tarzınız.
Çünkü farklılıklara tahammülünüz yok. Tekrar söylemiyorum anladın sen onu...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2014 - 10:45:12

Alıntı yapılan: shadow. - 14 Mart 2014 - 23:02:21
Buradan forum üyelerinin tümüne sadece kitap tavsiyesi:

Türkçe Giderse Türkiye Gider-Oktay Sinanoğlu
Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası-Oktay Sinanoğlu

Oktay Sinanoğlu kimdir ?
http://tr.wikipedia.org/wiki/Oktay_Sinano%C4%9Flu

Aslında yazılacak çok var ama bu @sanfirat için seviye düşürmeye gerek duymuyorum.Sahip olduğu cehalet ile mutluluklar dilliyorum.
"Türk Demek Türkçe Demektir.Ne Mutlu Türküm Diyene."   Mustafa Kemal Atatürk
Ve @shadow , sana söyleyecek hiçbir sözüm yok. Sen dibine vurmuşsun olayın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2014 - 11:26:34

Alıntı yapılan: emrebs - 14 Mart 2014 - 23:04:48
Arkadaşlar tartışmanızı bölüyorum ama dediğiniz herşeyi yaptım her seferinde farklı bi hata oluştu. Zaten kaybetcek dosyam falan yok yeni kurmuştum ubuntuyu. Ben en iyisi kaldırıp tekrar kurıym diyorum. Windowsa zarar vermeden tertemiz kaldırmayı anlatabilir misiniz? Sonra hemen kurarım zaten. Son olarak yazarken çok imla hatası yaptığımın farkındayım konuşma diliyle yazıyorum rahat olsun diye affola.
@emrebs ,  senden ozur diliyorum; seni bir linux toplulugunun hic tartismayacagi sacmaliklara sahit ettik.

ercnynr

Alıntı yapılan: emrebs - 14 Mart 2014 - 23:09:25
@heartsmagic ooo çok iyiymiş ya ben o zaman sürekli bişeyler kurcalarım çok batırırsam da hemen yeniden kurarım :) bilgisayarın açılışı falan hiçbirşey değişmiyor değil mi?

Zaten kurulum sırasında, Ubuntu'yu kuracağınız bölümü biçimlendiriyorsunuz. Bu yüzden kaldırma işlemi ile uğraşmak vakit kaybı olur diye düşünüyorum. Tabi yine size kalmış. Eğer benim vaktim bol diyorsanız kurcalayın ve öğrenin ;)

heartsmagic

@sanfirad, yine tek tek cevap vermek için yazayım bir şeyler dedim ama değmeyeceğine karar kıldım. Bir insan kırk yaşına gelmiş ve zenginliğin, faşizmin ne olduğunu öğrenememişse benim kendisine anlatabileceğim bir şey yoktur sanırım. Üzerine bir de konu hakarete doğru kayıyorsa tadım iyice kaçıyor demektir. Hakaret demişken, iki taraflı oluyor bu yanlış anlaşılmak istemem. Hakareti hak edene hakaret etmekten gocunmuyorum çünkü.

Konu tekrar faşizmden falan devam edecekse seve seve seni "terk" ettirebilirim buradan. Normalde o bizi itham ettiğin yapı yoktur burada, azıcık gezinmeden, kurallarına bakmadan, neler olup bitiyor diye anlamadan insanlara iftira atmak sanırım senin hasletlerinden bir tanesi. Diğer hasletlerini de görmüş olduk zaten şu kadarcık zaman içinde.

Alıntı Yap
@emrebs ,  senden ozur diliyorum; seni bir linux toplulugunun hic tartismayacagi sacmaliklara sahit ettik.

Türkçe ile anlaşan bir Linux topluluğu burası, @sanfirat'ca ile anlaşan bir topluluk değil. Kısacası bu saçmalık bize değil sana ait. Özür dilemen isabet olmuş ama, yaşının gereğini bir tek bu noktada yerine getirebilmişsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sanfirat

Bilimsel terimleri elimden geldiği müddetçe orjinalinden kullanacağım. Örneğin php'de fonksiyona "işlev" deyip kaynak koduna "function" yazarsan sadece kendini kandırırsın yada tatmin edersin. her mesleğin kendine ait bir terminolojisi vardır. bunu çin'li de japon da türk te anlar ve aynı şeyi anlarlar. Bilgisayar hata verdiği zaman terminal ekranında neden dil ingilizce. Bu sayfada senin türkçe öğretilerine rağmen bilgisayar bildiğini okuyor. Sen istediğin kadar türkçeleştir hatalar hep ingilizce dönüyor. Hata mesajlarını copy-paste yapan tüm kullanıcılar hep ingilizce ile karşı karşıya kalıyorlar. Siz tepkinizi bana değil de bilgisayarın kendisine verin sizin kurallarınıza uymayan bilgisayarın kendisi.
Benim sizlerden öğrenecek(üçünüz) hiç bir şeyim yok. Gider ingilizce sitelerde sizin tabirinizle @sanfirat'ca konusur anlaşırım.
Ben terk edeceğimi ilk mesajımda belirtmiştim.
Umarım tüm dünyayı bir gün türkçe konuşmaya ikna edersiniz. bu ulvi yolda başarılar dilerim(!)

heartsmagic

Mesele anlattıkların değil, kaçırdığın nokta burası. Neden hatalar İngilizce'ymiş de, öyleymiş de böyleymiş de. Sebebini söyleyeyim, senin gibi konuştuğu dili sallamayanların çoğunluğu nedeniyle. Peki o zaman, neden Windows olsun, o olsun bu olsun Türkçeleştiriyor sistemlerini? Neden birçok uygulama sahibi şirket geçtim Türkçe'yi başka birçok dile daha çeviri yaptırıyor ücreti mukabilinde? Yok tabi, bir sen akıllısın dünyanın gerisi de salak. Ne gerek var herkesin kendi dilinde doğru düzgün iş yapmasına, bırakalım yarı İngilizce, yarı Türkçe bir dil çıksın ortaya, bizden bir şey öğrenmeyeceğini iddia eden cahiller de buna zenginlik desinler. Türkçe'ye neden özenmediğini de anlayabiliyorum, zira hâlâ kurallarını pek öğrenememişsin ya da acaba öğrenmek mi istemiyorsun? 

Şu durumda bizler değil sen yalnız kalırsın. Bizler faşist olmayız ama sen dünyaya at gözlüğüyle bakan, ufak meseleleri gurur yaptığı için saçma sapan şeyleri savunan, dik kafalı şahsiyetin teki olursun. İlk iletinde söylediğin şeyi bir zahmet yapıver, yani sözünü tut da daha fazla vakit kaybetmeyelim.

Tersten okuyalım, sana öğretebileceğimiz (üçümüz değil, üç yüzümüz de bir araya gelsek) bir şey yok cidden. Cidden, o kapasite sende yok.

ercnynr

İşte forumları ve sosyal ağları bu yüzden sevmiyorum. İnsanlar'ın yüz yüze konuştuklarında ki o saygı kayboluyor. İnsan hiç karşılaşmadığı ve tanımadığı birini faşistlik ile ithâm edebiliyor. Çok garip...

sanfirat

Farklılıklara tahammülü olmayanlar, ötekileştirenler, dışlayanlar,müdahale edenler, başkaları üzerinde baskı kurmaya çalışanlar, başka kültürlere ait hiç bir şeye tahammül edemeyenler, kurallar koyup beğenmiyorsan çek git diyenler, sürekli buyurgan ifadeler kullananlar, aşağılayanlar, herkesi kendisi gibi yapmaya mecbur bırakmaya çalışanlar....
Yukarıda saydıklarımın tümüne bu sayfada şahit oldum veya direk maruz kaldım. @ercnynr, bu saydıklarımdan en az birine sahip olan bir insana rahatlıkla faşist derim.
Normalde her zaman karşıma çıkar bu tür insanlar, güler geçerim. Bu topluluk bir linux topluluğu, ubuntu kimsenin malı değil. Ve hiç kimse siyasi veya etnik ideolojilerine linux'ı alet edemez.  Bu başlık altında faşizm yapılması sinirlerimi bozdu.
@heartsmagic,
Ne kadar tahammülsüz ve hoşgörüsüz insanlar olduğunuzu kanıtladınız. Bir daha yazmamı istemiyorsanız, kendinize yakışanı yapın, siteden atın!

if

Alıntı yapılan: sanfirat - 16 Mart 2014 - 13:16:54
Farklılıklara tahammülü olmayanlar, ötekileştirenler, dışlayanlar, başka kültürlere ait hiç bir şeye tahammül edemeyenler, sürekli buyurgan ifadeler kullananlar, aşağılayanlar, herkesi kendisi gibi yapmaya mecbur bırakmaya çalışanlar....
Kişiliğini çok güzel ifade etmişsin. Bu söylediklerinin hepsi bu ve daha önceki iletilerinle kendini açıkça göstermekte.

Yukarıda saydıklarımın tümüne bu sayfada şahit oldum veya direk maruz kaldım. @ercnynr, bu saydıklarımdan en az birine sahip olan bir insana rahatlıkla faşist derim.

Ağzını açınca hakaratten başka bir şey çıkmıyorki zaten. Meselenin başından beri sana laf anlatmaya çalışıyoruz, hani 40 yaşındasın ya en azından anlattıklarımızı anlayacak akıl vardır diye, soru sorup cevap alamıyoruz. Gel gör ki sen dar kafandaki fantezi dünyandan millete hakaret etmek içinuğraşaduruyorsun.

Ne kadar tahammülsüz ve hoşgörüsüz insanlar olduğunuzu kanıtladınız. Bir daha yazmamı istemiyorsanız, kendinize yakışanı yapın, siteden atın!

@sanfirat, şurada yazdıklarını herkes okuyor. Bir ben ve @heartsmagic değil. Senin gibi bize hakaret etmekten başka bir şey yapmayan birine bile bir şeyleri anlatmak için nasıl çabaladığımızın herkes farkında. Senin faztezi dünyadanda tahammülsüz ve hoşgörüsüzüz sadece, gerçekler öyle değil. Görmek istemeye bilirsin gerçekleri, acıtır. Bir gün aklın başına gelir de geçeklerle yüzleşmek istersen yardımcı olurum sana, alıştıra alıştıra gerçeklerle yüzeşmeni sağlarım. Daha acısız bir geçiş olur senin için.

Seni yasaklamak bize yakışan bir şey değil, senin hakettiğin bir şey. Bu yüzden defol.

sanfirat

@if, ne halt olduğun, terbiyen, seviyen her şeyin ortada.
tüm bu yazışmaların müsebbibi sensin ve senin bu linux sayfasında yaptığın faşist davanışlar, müdahaleler...
"defol" muş? faşistsin işte yazdığın yazılar ortada, tavrın ortada
Türkçülük yapacaksan bunu linux ortamında yapma!
git bir siyasi partiye üye ol
artık hiç biriniz muhatabım değilsiniz.

if

Alıntı yapılan: sanfirat - 16 Mart 2014 - 13:49:55
Türkçülük yapacaksan bunu linux ortamında yapma!

Bak hâlâ hayal dünyasında dolabıp duruyorsun.

heartsmagic

Tahammülsüz olan biz miyiz sen misin acaba? Türkçe'ye özen konusunu etnik bir düzleme çeken sensin, üzerine bize faşist diyen sensin ancak tahammülsüz olan biziz. @sanfirat, ne ben senin etnik kökenini biliyorum ne de sen benimkini. Şunu anlayamıyorsun ya da kasten yapıyorsun, burada dayattığımız şey etnik kökenle alakalı bir durum değil. Nasıl konuyu Türkçülüğe ya da bir başka noktaya çektiğini hâlâ anlayabilmiş değilim. Eleştirilerin şundan öteye gitmiyor benim gözümde: "Vay arkadaş siz Ubuntu forumunda nasıl Türkçe konuşursunuz, sizi faşistler sizi". Türkiye'de yaşayan ve Türkçe konuşarak yardımlaşan bir topluluğuz bizler, adı bile Ubuntu Türkiye. Aramızda Türk kökenli olmayanlar da vardır, ancak bu forumdaki dil Türkçe olduğu için Türkçe konuşmayı yeğeliyorlar. Bunu Türkiye'de yaşayıp farklı dilde yapan bir başka topluluk varsa inan önce ben çok sevinirim. O topluluğun forumunda kendi dillerine özen gösterirlerse emin ol yine öncelikle ben sevinirim ve o arkadaşları desteklerim. Ne faşist derim ne de başka çirkin bir ifade.

Hayır, kurallarımız konusunda @if'in tutumunu eleştirebilirdin adam akıllı, o da sana kendi cevabını verirdi. Fakat sen tartışmanın düzlemini resmen Türkçe'ye, etnik kökene falan çektin ki ben de bu nedenle kendi adıma müdahil oldum duruma. Tekrar edeyim, ne sen benim ne de ben senin etnik kökenini bilmiyoruz karşılıklı olarak. Başlıkta yazılanlar ortada, seni bu gibi bir nedenle itham ettiğimiz oldu mu? Hayır, özelden tartışsak ve sen "Evet bana şöyle böyle yaptılar" desen belki insanlar inanır da, tüm yazılanlar ortada işte, neyin davasıdır bu anlayamıyorum.

Bir daha şöyle böyle olursa gereğini yaparım demiştim ya, tükürdüğümü de yalıyor ve yapmıyorum o gereğini. Forumda birçok konuda farklı arkadaşlarla tartıştığımız oldu. Hepsiyle bir şekilde aynı düzlemde buluşmayı başardık ve birçoğu şu an bu forumda yazışıyor, diğer insanlara yardım ediyor. Seninle bu konuda anlaşamayacağımız ortada, zira konuya çok farklı yerden bakıyorsun ve bizi farklı şeyler için haksız yere itham ediyorsun.

Amacın ya bağcıyı dövmek ya da başka bir şey fakat meselenin özü bizi adam akıllı eleştirmek değil, bunu anlamış durumdayım. Kendi adına forumda istediğin gibi takılabilir ya da faşist olarak gördüğün bu insanların arasında yazışmaya devam edebilirsin. Fakat tutup bir arkadaş gereğini yapmak isterse buna da karışmam.

Not: Şimdi görüyorum üyelik konusunda bir talepte bulunmuşsun, bu başlıktan bağımsız bir başka arkadaş da gereğini yapmış.

emrebs

Ben ubuntuyu tekrar kurdum bile baktım hala kavga ediyorsunuz ya. Arkadaşlar, bu tip tartışmalar sanal ortamda çok oluyor. Dikkatimi çeken birşey var. Bu tartışmaların tümü gereksiz ve sonuçsuz kalıyor. Yüzyüzeyken farklı düşüncedeki birilerini birşeye ikna etme zorken, bilgisayar başından bunu yapmanız çok çok zor. Onun için uzatarak birbirinizi daha çok yormayın derim ben. Sevgilerle.

heartsmagic

Yeniden kuruluma gidildiği için konuyu da kapatalım.

Zaten birbirimizi üzecek bir durum kalmamıştı ortada, arkadaş güzel güzel üyelik iptali istemişti.