Ubuntuyu kaldırıp tekrar kurmak

Başlatan emrebs, 08 Mart 2014 - 14:15:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrebs

Merhaba arkadaşlar, ubuntuyu yeni kullanmaya başlamıştım ama bi hata yaptım malesef. Windows ve ubuntuyu aynı anda kullanıyordum. win'deyken yanlışlıkla ubuntuyu kurduğum diski çıkar dedim. Bilgisayar açılırken yine soruyor ubuntu mu windows mu diye ama ubuntuya tıklayınca ekran kararıyor birşey açılmıyor. Yani ubuntuyu silmiş mi oldum ben şimdi çok anlamam da bilgisayardan. İstediğim şey şu:

Ubuntuyu düzgün bir şekilde tamamen kaldırmak. (Yani bilgisayar açılırken sormasın ubuntu mu win mi diye direk win açılsın)
Bunu düzgün yapmazsam ubuntuyu tekrar kurduğumda sıkıntı yaşarım heralde. Ubuntuyu kaldırmadan bu işi halletmenin bir yolu var mıdır? Veya ubuntuyu yine kurarım sorun değil şimdilik düzgünce nasıl kadırabilirim? Ayrıntılı cevaplarsanız çok sevinirim dediğim gibi bilgisayardan çok anlamıyorum da...

heartsmagic

Windows tarafından diski çıkar dediğinde Windows ne yapıyor bilmiyorum. Bölümü silmiyorsa sorun değil. Kaldı ki sabit diske kurulum yapmadın mı sen? Diski çıkar işlemi nasıl bir işlemdir Windows tarafında?

Ubuntu'yu yeniden kurmak için kaldırmana gerek yok. Eğer illa kurulum yapacaksan aynı yere kurarsın sorun kalmaz. Yok ben kurmak istemiyorum diyorsan Windows tarafından kendisinin kurulu olduğu bölümü silecek, ardından Windows ile MBR düzeltmesi yapacaksın.

Şu an Ubuntu'yu açmaya çalıştığında tam olarak ne oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrebs

Sabit diske kurulum yaptım. Windowsta diski çıkar ne anlama geliyor bilmiyorum. Ben ubuntuyu tamamen kaldırmak istemiyorum şuan çaresiz olduğumu düşündüğüm için sorunsuz tamamen kaldırıym tekrar kurayım dedim. Bilgisayarı açınca o seçim ekranı çıkıyor ubuntu windows yazan ekran. Ubuntuya tıklıyorum kullanıcı adı şifre ekranı geliyor. Şifremi girip enter a basınca siyah bir ekran geliyor ve hiçbir tuş çalışmıyor.

heartsmagic

Durum değişti, ilk iletinde böyle anlatmamışsın. Seçim ekranında seçince ekran kararıyor demişsin, şimdiyse giriş yapmayı deneyince böyle oluyor demişsin. Windows tarafında diski çıkartma işlemi cidden ne iş yapıyor bilmiyorum, fakat ne yapıyorsa kendi tarafında yapıyordur Ubuntu tarafını ilgilendirmemeli.

Giriş ekranına gel, ctrl+alt+f2 tuşlarına bas. Giriş ekranı girecek karşına, kullanıcı adını yaz sonra da parolanı işle. Parolan yazarken görünmez, doğru bir şekilde yaz. Sonra şu komutları uygula:

sudo service lightdm stop
startx

Boş sayılabilecek bir masaüstü açılmalı ve fare imleci olmalı. Eğer olmuyorsa ekranda gördüğün çıktıları buraya geç lütfen.

emrebs

ilk komutu girdikten sonra lightdm stop/wait diye bi çıktı oluştu. altına startx komutunu girdim no protocol specified yazdı ama sürekli olarak alt alta bu yazdı yazmaya da devam ediyodu bilgisayarı kapatıp tekrar actım

heartsmagic

Grafik kartı sürücüleriyle falan uğraştın mı? Tek yazan hata o muydu?
Yine aynı işlemleri yap, yani giriş yap. Önce:

sudo service lightdm stop

Sonra:

sudo chown $USER:$USER ~/.ICEAuthority
sudo service lightdm start

emrebs

ICEAuthority li kodu yazınca No such file or directory yazıyor. İyice baktım ama yanlış yapmadığıma eminim. Bir de ne olduysa önceden parolamı girerdim ekran kararırdı sadece mouse görünürdü. Şimdi parolayı girince siyah bi ekran geliyor sonra tekrar parola kısmı geliyor. Ne yaptım ben anlayamadım. Bi çözüm yok mu arkadaşlar şu ubuntuyu kullanamıyorum içim gidiyo kaç gündür yeni şeyler öğrenmiştim tam da ya

heartsmagic

Ufak bir yanlışlık yapmışım. Dosya ismini şu şekilde dene:

Alıntı Yap~/.ICEauthority

emrebs

kodu girdim. daha sonra masaüstü duvar kağıdımı falan gördüm. password umu soruyor giriyorum. yine aynı ekran acılıyor. yien giriyorum yine aynı ekran

sanfirat

CTRL+ALT+F1 ile konsola dustukten sonra login ol ve su komutlari calistir.

sudo chown -R kullaniciadin:kullaniciadin /home/kullaniciadin

CTRL+ALT+F7 ye bas tekrar dene

emrebs

Alıntı yapılan: sanfirat - 12 Mart 2014 - 17:47:11
CTRL+ALT+F1 ile konsola dustukten sonra login ol ve su komutlari calistir.

sudo chown -R kullaniciadin:kullaniciadin /home/kullaniciadin

CTRL+ALT+F7 ye bas tekrar dene

yaptım. tekrar password sormadı bu kez. her zaman acılırken normalde ekran kararıyodu sonra acılıyodu. yine o ekran karartısı geldi ama orda kaldı masaüstü falan yine gelmedi yani. hatta kararan ekranın sol üstünde bi tre işareti yanıp yanıp sönüyor

sanfirat

rm ~/.ICEauthority

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2014 - 23:30:46

yada yeni bir kullanici acip onunla login olabilrsin

sudo adduser yenikullanici

sireni ve diger bilgileri girdikten sonra bu kullanici ile login olmayi dene.
yeni kullanici actiktan sonra sistemi yeniden baslatmalisin yada

sudo service lightdm restart

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2014 - 23:35:42

eger yine duzelmezse surada bahsettigin islemin ne olduguna bakmamiz lazim
Alıntı yapılan: emrebs - 08 Mart 2014 - 14:15:12
win'deyken yanlışlıkla ubuntuyu kurduğum diski çıkar dedim.
swap alanini veya /tmp dizinini farkli partitionda ise silmis olabilrsin

if

qsanfirat, imlâya riayet ederseniz memnun olurum. "Partition" gibi yabancı kelimeler kullanmayın. Bunların güzel Türkçe karşılıkları var, bunları kullanın.

@emrebs, siyah ekrandayken ctrl+alt+t tuşlarına basında "login" yazan bir şey çıkıyor mu?

sanfirat

Ben bilgisayar bilimlerindeki terimlerin türkçeleştirilmesine karşıyım. Türkçe bir programlama dili ve yeni bir işletim sistemi geliştirirsek ve o işletim sistemi üzerinde hiç yabancı kelime kullanmamışsak, önceki teknolojilerden tamamen bağımsızsa computerde değil de kendi bulduğumuz bir cihazda çalışıyorsa ve biz de onun üzerine konuşuyorsak, ben de oradaki hdd(pardon hdd'nin türkçesini bilmiyorum) bölümleme tablolarına partition diyorsam haklısın!
Çok milliyseniz bulursunuz *bir şeyler adını da türkçe koyarsınız ve bütün dünya onu sizin dilinizle anar.
Mesele milliyetçilik meselesi ise sen de  "if" yerine "eğer" kullanabilirsin.
mesela gecen gün şöyle bir terimle karşılaştım "ÖYKÜNME"  meğer emülasyonmuş güler misin ağlar mısın? Birileri uydurmuş bu kelimeleri mesela fonksiyona işlev demişler. daha nice komik kelimeler... okuduğumuzu anlayamıyoruz. bunlarla uğraşacaklarına yeni *bir şeyler bulup onların isimlerini türkçeleştirseler bence çok daha güzel olacak.

heartsmagic

@sanfirat, başka herhangi bir ortamda bu istediğini yapabilirsin. Ancak bizler forum olarak mevcut Türkçe karşılıkları varsa kullanma taraftarıyız. Senin komik bulduğun şeyleri biz komik bulmuyoruz. Örneğin ben "emülatör" gibi şebelek (bu sözcük de ne ki?) bir kelime yerine öykünücü demeyi tercih ediyorum. Kısacası ne gülüyorum ne ağlıyorum, güzel güzel kullanıyorum. "Emulate" kelimesi "imitate" olarak açıklanıyorsa sözlükte, öykünme kelimesi gayet güzel karşılıyor bunu. 

Şimdi tekrar durup olsun mu olmasın mı tartışmasına girmeyelim burada. Bu ortamda bizler Türkçe konuşulması taraftarıyız. Ben çocukların, bir sonraki neslin "maus, maus" diye ortalıkta gezinmesini istemiyorum. Yardım çabanı da takdir ediyorum, senden rica edilen şeyi de kişisel olarak algılama lütfen.

sanfirat

Eger varsa turkce karsiligi kullanirim. Serkan sen hayatinda kac kez oykunme kelimesini kullandin.  kullandigin cumlelerden birisini bana burada da kurabilir misin? Bilgisayar bilimleri ve dili evrensel yapmayin bunu.
kirk yasindayim ve oykunme kelimesini ilk kez duyuyorum.
Bu forumun amaci turkce kullanimini yayginlastirmak ve yeni kelimeler uretmekse benim oyle bir vazifem yok. size kolay gelsin.
uyeligimi siliyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mart 2014 - 16:26:38

Yeni kullanicilara tecrubelerimizi aktarmak istiyoroz fakat birileri cikip neyi yapip neyi yapmayacaksin gibi sacma sapan kurallarla egolarini tatmin ediyorlar yazilarina-yardimlarina mudahale ediyor. Ubuntu gibi evrensel bir isletim sistemi adi altinda tabiri caizse fasizm yapiliyor. yazik
saniyorum uyelik silme bizim elimizde degil geregini yaparsiniz.

if

Alıntı yapılan: sanfirat - 13 Mart 2014 - 19:10:14
Ben bilgisayar bilimlerindeki terimlerin türkçeleştirilmesine karşıyım. Türkçe bir programlama dili ve yeni bir işletim sistemi geliştirirsek ve o işletim sistemi üzerinde hiç yabancı kelime kullanmamışsak, önceki teknolojilerden tamamen bağımsızsa computerde değil de kendi bulduğumuz bir cihazda çalışıyorsa ve biz de onun üzerine konuşuyorsak, ben de oradaki hdd(pardon hdd'nin türkçesini bilmiyorum) bölümleme tablolarına partition diyorsam haklısın!

Herhangi bir dil, karşılaştığı en ufak sorunda sorunu çözmek yerine kendini bu soruna teslim ederse, o dil ölmeye mahkumdur. Bir dilin gücünü ölçme yollarından biri de farklı bir dil ve dolayısıyla farklı bir kültürün eseri olan kelimeleri kendi imkânları dahilinde kendi kültürüne ve düşünme biçimine uygun olarak ne kadar iyi çevirebildiği/ifade edebildiğidir. Bu çevirme/ifade edebilme dilin yozlaşmasının ve uzak gelecekte yok olmasının önüne geçilmesinde önemlidir. İşte bu çevirme/ifade etme işini de bu dili kullananlar yapıyor. Tabi bu zor bir iş. Bir nevî meydan okumaya karşılık vermek gibi. Silahları ise düşünceleri - kökü düşlemekten gelmekte - ve dilleri oluyor. Şükür ki bu meydan okumaya mükemmel karşılık verenlermiz var. Bunu sizin yapmıyor olmanız hiç bir şey ifade etmez. Zaten siz o dili kullanmadığınızı dösterdiniz.

Çok milliyseniz bulursunuz *bir şeyler adını da türkçe koyarsınız ve bütün dünya onu sizin dilinizle anar.
Mesele milliyetçilik meselesi ise sen de  "if" yerine "eğer" kullanabilirsin.

Ben, ana dilime önem verdiğim için yazım kurallarına uyulmasını ve yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarının kullanılmasını istiyorum. Çok basit ve doğal bir gerekçe. Ana dilim çünkü. Bu isteğimi ne olarak adlandırısanız adlandırın. Kullanıcı adım İngilizce'deki "if" kelimesi değildir. Kısa, söylemesi ve yazması kolay olsun diye seçtim.

mesela gecen gün şöyle bir terimle karşılaştım "ÖYKÜNME"  meğer emülasyonmuş güler misin ağlar mısın? Birileri uydurmuş bu kelimeleri mesela fonksiyona işlev demişler. daha nice komik kelimeler... okuduğumuzu anlayamıyoruz. bunlarla uğraşacaklarına yeni *bir şeyler bulup onların isimlerini türkçeleştirseler bence çok daha güzel olacak.

Yabancı kelime kullanma taraftarı olanlarda görülen ortak bir davranışı sergiliyorsunuz. Yabancı kelimelerin üzerinde ciddi düşünülmüş sosyolojik terimler olduğu kanısı var. Halbuki sıradan kelimeler bunlar. Onlar "emulation" diyor biz "öykünme". Bu kadar. Emülasyon gibi ne olduğu belirsiz bir kelime yerine tırnak işaretleri içinde "emulation" kullanmanızı tercih ederim.

Alıntı yapılan: sanfirat - 14 Mart 2014 - 16:13:57
Eger varsa turkce karsiligi kullanirim. Serkan sen hayatinda kac kez oykunme kelimesini kullandin.  kullandigin cumlelerden birisini bana burada da kurabilir misin? Bilgisayar bilimleri ve dili evrensel yapmayin bunu.

Türkçe karşılıkları var. Bir zahmet kullanın, @heartsmagic gibi. Eğer @heartsmagic'in iletilerini tararsanız göreceksiniz nasıl kullandığını.

Bu forumun amaci turkce kullanimini yayginlastirmak ve yeni kelimeler uretmekse benim oyle bir vazifem yok. size kolay gelsin.
uyeligimi siliyorum

Bu forumun birincil amacı elbetteki Türkçe kullanımını yaygınlaştırmak ve yeni kelimeler üretmek değil. Fakat, ana diline sahip olmak gibi bir forum kuralı yazmamız da gerekmiyor.

Yeni kullanicilara tecrubelerimizi aktarmak istiyoroz fakat birileri cikip neyi yapip neyi yapmayacaksin gibi sacma sapan kurallarla egolarini tatmin ediyorlar yazilarina-yardimlarina mudahale ediyor. Ubuntu gibi evrensel bir isletim sistemi adi altinda tabiri caizse fasizm yapiliyor. yazik
saniyorum uyelik silme bizim elimizde degil geregini yaparsiniz.

:) Üyelere yardım etmeyin dedim mi? Engelleyecek bir şey yaptım mı? Ne müdahalesi yapmışım. Çözüm önerinizi mi sildim? Yazım kurallarına uyarak yardımda bulunan onlarca üyemiz var. Onlar bunu yapabiliyorken sizin yapamıyor oluşunuzun nedenini kendinizde arayın.

sanfirat

Alıntı yapılan: if - 14 Mart 2014 - 18:40:03
Herhangi bir dil, karşılaştığı en ufak sorunda sorunu çözmek yerine kendini bu soruna teslim ederse, o dil ölmeye mahkumdur. Bir dilin gücünü ölçme yollarından biri de farklı bir dil ve dolayısıyla farklı bir kültürün eseri olan kelimeleri kendi imkânları dahilinde kendi kültürüne ve düşünme biçimine uygun olarak ne kadar iyi çevirebildiği/ifade edebildiğidir. Bu çevirme/ifade edebilme dilin yozlaşmasının ve uzak gelecekte yok olmasının önüne geçilmesinde önemlidir. İşte bu çevirme/ifade etme işini de bu dili kullananlar yapıyor. Tabi bu zor bir iş. Bir nevî meydan okumaya karşılık vermek gibi. Silahları ise düşünceleri - kökü düşlemekten gelmekte - ve dilleri oluyor. Şükür ki bu meydan okumaya mükemmel karşılık verenlermiz var. Bunu sizin yapmıyor olmanız hiç bir şey ifade etmez. Zaten siz o dili kullanmadığınızı dösterdiniz.
Ben Turk degilsem ve boyle bir derdim de yoksa sizin bu yaptiginizin adina ne derler?
Bu platform bu tur isler icin uygun mu?
Eger kufurlu konusuyorsam yada  birilerine hakaret ediyorsam beni uyarmak elbette forum yoneticilerinin hakkidir. baska hicbir sekilde kimse fasist hassasiyetlerinden oturu bir linux platformunda bana bu sekilde mudahale edemez. Once linux felsefesini ogrenin daha sonra nerelerde ne tur islere kalkistiginizin farkina varacaksiniz.

if

@sanfirat, senin olduğu gibi bu foruma üye hiç bir kimsenin ırkıyla ilgilenmiyorum. Kimseye ırkından dolayı da farklı muamele yapmam. Hangi ırka ait olursan ol, bir dili kullanırken o dilin yazım kurallarına uymak zorundasın. Tükçe için ne geçerliyse başka diller için de geçerli. Ben İngilizce yazarken de İngilizce'nin yazım kurallarına uyarım, Japonca yazarken de...Dil bir araçtır. Bu araç başkalarıyla iletişim kurmak için kullanılır. En azından iletişimin sağlıklı olabilmesi için o dilin kurallarına uyulması gerek.

Daha önceki iletinde de beni ırkçı olarak suçlamıştın ama gülüp geçmiştim. Bakıyorum hızını alamamışsın. Sayısız üyemize yazım kurallarına uyması için ricada bulunmuşumdur fakat ilk defa bu ricamı ırçılıkla itham eden bir tek sen oldun. Binlerce üyemiz bu suçlamada bulunmazken senin bulunman, nasıl bir düşüncede olduğunu ortaya döküyor.

Linux felsefesin yayınlanmış bir metni var mı? Nerede bu?

sanfirat

Ben yazarken bir terimin orjinalini kullanmayi tercih ederim.Kimi ne ilgilendirir? Rahatsiz olan okumaz. Bunu kullanmak sizi niye rahatsiz ediyor anliyamiyorum. Insanlarin konusmasina ve kullandigi kelimelere mudahale etmek nasil bir mantiktir? bunun adi fasizm degil midir? Herkesi kendiniz gibi yapmak istiyorsunuz. Israrla Turkce hassasiyetinize uymuyorum ve uymayacagim.
Konuyu daha fazla uzatmanin mantigi yok.

heartsmagic

Eger varsa turkce karsiligi kullanirim.

Türkçe karşılığı olup olmadığına karar vermek Sanfirat Dil Kurumu'nun tasarrufunda demek ki, öğrendiğim iyi oldu.

Alıntı Yap
Serkan sen hayatinda kac kez oykunme kelimesini kullandin.  kullandigin cumlelerden birisini bana burada da kurabilir misin?

İsmen nereden tanışıyoruz bilmiyorum, fakat geçtim burayı genelde kullandığım her kelimeyi "gerçek" yaşantıma da taşırım. Öykünücü de bunlardan biridir. Çevrem öncelikle bu ifadeleri yadırgasa dahi zamanla durumu gayet rahat anlıyorlar. Anlayışları yeterli düzeyde yani.

Alıntı Yap
Bilgisayar bilimleri ve dili evrensel yapmayin bunu.

Laf ola beri gele, evrensel olduğu için illa ki yarı Türkçe yarı İngilizce kullanmak durumundayız tüm terimleri yani? "Deploy etmek", "bug bulmak", "database optimizasyonu", "mouse kablosu", "keyboard tuşları", "wirelesss bağlantısı".... gibi süper ötesi "evrensel" ifadeleri kullanmazsak eğer, çok kaka bir iş yapmış oluruz. Bunun tersini önerince de ortaya dökülenler söylemiş oldukların yani, bunu hak ediyoruz.

Alıntı Yap
kirk yasindayim ve oykunme kelimesini ilk kez duyuyorum.

Ne yapabiliriz bu konuda? Bizim iyi niyetimizi kötülemeye devam edersen, bizi faşist! olarak yaftalarsan senin çocukların veya torunların da "fare, bilgisayar, ağ, bölüm, dizüstü" gibi kelimeleri kırk yaşına geldiklerinde duymayacaklardır. Yazık olmayacak mı?

Alıntı Yap

Forumumuzun bir amacı da yazarken güzel yazmak, insanlara bunu aşılamaktır. Bu senin gözünde kabul görmüyorsa bir forum kurup her şeyini serbest bırakabilirsin, bizlerin öyle bir niyeti yok.

Çok uzatmayayım, "faşist" hakaretini aynen geri iade ederek sana kolaylıklar diliyorum. Bizlerin Linux felsefesini öğrenmemizden önce, senin insan gibi davranmayı öğrenmen gerekmekte. Faşist hakaretine maruz kalacak hiçbir şey yapılmıyor bu forumda. O ağır ifadeyi -ucundan kıyısından bile olsa- böyle bir meselede kullanacak insanın benim gözümde insanlığı şüphelidir her şeyden önce.

meda

Buradan forum üyelerinin tümüne sadece kitap tavsiyesi:

Türkçe Giderse Türkiye Gider-Oktay Sinanoğlu
Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası-Oktay Sinanoğlu

Oktay Sinanoğlu kimdir ?
http://tr.wikipedia.org/wiki/Oktay_Sinano%C4%9Flu

Aslında yazılacak çok var ama bu @sanfirat için seviye düşürmeye gerek duymuyorum.Sahip olduğu cehalet ile mutluluklar dilliyorum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

emrebs

Arkadaşlar tartışmanızı bölüyorum ama dediğiniz herşeyi yaptım her seferinde farklı bi hata oluştu. Zaten kaybetcek dosyam falan yok yeni kurmuştum ubuntuyu. Ben en iyisi kaldırıp tekrar kurıym diyorum. Windowsa zarar vermeden tertemiz kaldırmayı anlatabilir misiniz? Sonra hemen kurarım zaten. Son olarak yazarken çok imla hatası yaptığımın farkındayım konuşma diliyle yazıyorum rahat olsun diye affola.

heartsmagic

@emrebs, yeniden kuruluma gitmek tamamen sana kalmış bir tercih. Biz kurcalamaya devam edebiliriz yine. Ancak yeniden kuracaksan kaldırmana gerek yok Ubuntu'yu. İlk seferinde nasıl kurduysan yine öyle kurabilirsin. Aynı bölüme kurman durumunda hiçbir sıkıntı yaşamazsın.

emrebs

@heartsmagic ooo çok iyiymiş ya ben o zaman sürekli bişeyler kurcalarım çok batırırsam da hemen yeniden kurarım :) bilgisayarın açılışı falan hiçbirşey değişmiyor değil mi?