Usb bellek biçimlendirme sorunu

Başlatan aak, 06 Mart 2014 - 10:23:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aak

Arkadaşlar merhaba .
Bende 4gb kingston bellek biçimlendirme sorunu var. Ayır diyorum, tablo oluştur diyorum, bölümü sil diyorum, biiçimlenidr diyoru. Hep hata veriyor. Ama belleği okuyor. İçi açılıyor fakat. Biçimlenmiyor. İçerisinde virüs var o yüzden biçimlendirmek istiyorum ama olmuyor bir türlü. Ne yapmalıyım acaba?
Bu arada epey baktım önceki konulara ancak çözemedim. linuxdan çok da anlayan biri değilim:(

meda

Aldığın hatayı buraya aktarabilirsen daha kolay çözüm yolu bulunabilir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

aak

gparted ile de aldığım hatayı ekleyecektim ancak gparted şuan açılmıyo. açılıp kapanıyor sebebini bilemiyorum ama onunlada bişey değişmemişti zaten. sürekli hata veriyordu.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

serkanburda

Hangi ubuntu sürümünü kullanıyorsunuz?

Gparted değil de ubuntu ile kurulu gelen diskler programı yardımıyla biçimlendirebilirsiniz.

meda

sudo gparted komutu ile dener misin.Aynı zamanda Gparted yazılımda hata varsa uçbirimde görünür.Hatayıda buraya geçersen yardımcı olmaya çalışırız.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

cagriemer

Ucbirimde su komutu yuruttukten sonra tekrar gparted ile dener misiniz? Ucbirimi Ctrl+Alt+T tuslarina ayni anda basarak acabilirsiniz.

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdg bs=512 count=1

aak

olayı daha net anlatayım isterseniz. Aslında benim yapmaya çalıştığım. belleğin içinde kısa yol virüsleri var. daha önce ben bunları windows üzerinden de silebiliyordum ama şimdi windows "usb korumalı hatası" veriyor o yüzden biçimlenidremedim. donansımsal sorun yok çünkü belleğin içi açılıyor. bende linux üzerinden biçimlendireyim dedim şimdi de işte resimlerdeki hatayı veriyor.

cagriemer

Bir onceki mesajimda bahsettigim yontemi denediniz mi? Yalniz diski cikarip takmissiniz orada sdg olarak verdigim disk yolu sdf olacak yeni haliyle.

Ustteki cozum onerisi disinda ayrica gparted bu bolumu bagli olarak goruyor. Bicimlendirme yapmadan once bagi kaldirmalisiniz. Bunu da arayuzden Bolum altinda yapabilirsiniz.

aak

denedim hocam. bağı zaten kaldırmıştım hocam. bişey değişmedi.

Deadpool

Birde şöyle deneyin isterseniz.
lsblk komutuyla usb belleğinizin harfini öğrenin sdb sdc gibi. Ardından
umount /dev/sd? komutuyla usb belleğinizi ayırın son olarakta
mkfs.vfat /dev/sd? komutuyla belleğinizi FAT formatında biçimlendirin.

meda

Win. üzerinde Bilgisayarım simgesine sağ tık menüden Yönet bölümü oradan Disk Yapılandırması Usb aygıtına sağ tıklayarak Biçimlendir diyoruz.Ancak USB aygıtı otomatik kullan falan çıksa dahi açmıyoruz.Açarsak virüs yayılır. ;D Bu şekilde biçimlendirmeyi Windows yapmazsa USB direk çöp aksi halde onarım işlemi zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.Tecrübeyle sabittir.

aak

@Deadpool hocam sonuçlar hep bu şekilde

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mart 2014 - 14:50:58

@shadow hocam o dediklerini denemiştim bi işe yaramadı zaten

meda

Yazdığım hangi çözümleri denedin ?

aak

dediklerinizin hepsini yaptım. ekran görüntüsünde görünüyor bir yanlışlık var mı?

meda

Windows üzerinden anlattığım.Bir şey ekleyim:
mkfs.vfat /dev/sdf1komutunu şu şekilde olacaksudo mkfs.vfat /dev/sdf1

Deadpool

@aak yanlışlık yokta komutları sudo ile girmeniz gerekiyor:)yeni farkettim sdf1 olarak değil sdf yazmanız gerekmekte aynı zamanda.

aak

denedim hocam ama yok. bağlanmadı diyor şimdi de. galiba olmayacak. boşveriyorum artık.
teşekkürler yardımlarınız için.

ubuntuda acemiyim. vbox ile xp kurdum ancak w7 kuramadım. xp de de internete girmedi.    tekrar vbox işini deneyip yardımınızı isterim artık.
tekrar teşekkürler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Deadpool - 06 Mart 2014 - 14:35:04
lsblk komutuyla usb belleğinizin harfini öğrenin sdb sdc gibi.

Ne güzel komutmuş bu böyle :)

@aak, @cagriemer'in şu önerisini denedin mi?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42507.msg498485#msg498485

Gerçi hatalardan gördüğüm kadarıyla girdi/çıktı hatası veriyor sürekli. Virüs bulaşan belleklerde daha önce de gördüğümüz hatalardan. Nasıl bir şey yapıyorlarsa tıkıyorlar bellekleri. Sen yine de diskin harfini öğrendikten sonra @cagrieemer'in önerisini dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aak

plazma

grayloop

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

Alıntı yapılan: aak - 07 Mart 2014 - 14:30:52
yok hocam bir işe yaramadı.

Çıktıları görsek keşke.
Aynı hatayı mı veriyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aak

Alıntı yapılan: plazma - 07 Mart 2014 - 16:35:21
Bellek Sandisk mi hocam ?
yok hocam kinston

Alıntı yapılan: gridongu - 07 Mart 2014 - 23:44:20
lowlevelformat denediniz mi?
denemedim hocam ama pc okulda olduğu için ancak hafta içi deneyebilirim

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mart 2014 - 17:48:37
Çıktıları görsek keşke.
Aynı hatayı mı veriyor?
Evet hocam hep aynı resimde olduğu gibi. Windowsta Disk yazmaya karşı korumalı hatası veriyor. Büyük ihtimalle de bunda da aynıdır.