Pencere Yönetici olmadan uygulama Çalıştırma (Çözüldü)

Başlatan oldurenkafiye, 04 Mart 2014 - 16:53:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oldurenkafiye

Merhaba Adım mesut Forumda yeniyim linuxda programlama konusunda yeniyim (linuxdada yeni sayılırım.) Maksadım Gömülü sistem programlama. Ubuntu üzerinde c++ ve qt creator kurdum. küçük bir uygulama oluşturdum bir kaç text box nesnesi bir kaç buttondan ibaret. uygun bir biçimde derledim. Herhangi bir pencere yöneticisi açıkken (unity,gnome,openbox denediklerim) uygulama açılıyor. Uçbirimden (terminalden) çağırıncada uygulama çalışıyor. Ancak x ekranını kapattığımda (Ctrl+Alt+F1 seçeneği ile) cannot connect to x server gibi bir uyarı alıyorum. xterm gibi bir uygulamayı çağırınca display tanıtılmadığı (tam hatırlayamadım) gibi bir ibare çıktısı alıyorum. Programlama konusunda tecrübeli olan arkadaşların yardımlarına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

if

@oldurenkafiye, ctrl+alt+f2 > kullanıcı adı + şifre > sudo service lightdm stop
DISPLAY=:0 yazdığınız_uygulama
ctrl+alt+f7 tuşlarına basınca uygulamayı görmeniz gerek.

oldurenkafiye

Yanıtınız için teşekkürler. Ancak DISPLAY=:0 denemem dediğimde komut bulunamadı uyarısı aldım DISPLAY=:0 ./denemem dediğimde yine aynı şekilde cannot connect to x server uyarısı verdi. bu işin tam olarak mantığı nedir onu anlayamadım. yani uçbirimde iken bilinen yöneticiler olmadan sadece x11 servisini çalıştırıp uygulamayı nasıl çalıştırabilirim

if

@ oldurenkafiye, tty'de iken sudo service X start komutu ardından deneyin.

oldurenkafiye

Belirtilen komutu verdiğimde x:unrecognized service gibi bir hata verdi x servisinin olmadığını söylüyor anladığım kadarı ile. xorg- paketleri ile ilgili olabilecegini düşünerek xorg-devel-core paketini yukledim. ama aynı sorun devam ediyor

heartsmagic

Pencere yöneticisi ile çalışacaksan istediğin şey o şekilde olmaz ne yazık ki. Sanal uçbirim ortamında pencere yöneticisi gibi X gerektiren şeyler çağrılırsa çalışmazlar. Tam olarak amacın nedir? X kurulu olmayacak mı olacak mı? Amacın sanal uçbirimde uygulamanı çalıştırmak mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oldurenkafiye

Raspberry pi uzerinde çalışıyorum yuklu bir pencere yöneticisi var (openbox) maksadım grafik arayuze sahip bir uygulamayı konsoldan çağırıp çalıştırmak (startx komutunu çağımadan. Daha acemicesi siyah ekranda iken uygulamayı çağırdığımda açılmasını istiyorum. Evet amacım X ortamında değilken yani konsolda iken uygulamamı çalışmasını sağlamak. İlginiz için teşekkürler

ekremsenturk

Konsol veya Terminal sadece 16 bitlik uygulamaları destekler.

oldurenkafiye

Yani herhalükarda boşda (openbox gibi) olsa bir pencere yönetici çalıştırmak zorundayımmı ?

ekremsenturk

Alıntı yapılan: oldurenkafiye - 05 Mart 2014 - 11:46:52
Yani herhalükarda boşda (openbox gibi) olsa bir pencere yönetici çalıştırmak zorundayımmı ?

Grafik arayüze sahip bir uygulama için, veya "RGB" formatında renk desteği için, 32 bit bir pencere yöneticisi şart. Terminalde çalıştırabileceğin uygulamalar metin tabanlı olmak zorunda ve 8 + açık/koyu tonlarında renk desteğinden yararlanabilirsin.

İstisna olarak, eski Basic derleyiciler 16 bit'te farklı ekran çözünürlüğü modlarında, zorlama grafikler çizdirebiliyorlardı.

oldurenkafiye

Peki bir pencere yöneticisi yapmak istediğimi farzedelim. Anladığım kadarı ile  x serverden faydalanmam gerekiyor. Qt ve c++ idesi ile böyle birşey yapmam mümkünmü ? yani Openbox gibi bir yöneticiyi açıp çalıştırmak yerine. uygulamamı x serveri çalıştırıp çalıştıramazmıyım. Bu arada linux konusunda acemi olduğumu tekrar belirtmek isterim.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: oldurenkafiye - 05 Mart 2014 - 16:44:51
Peki bir pencere yöneticisi yapmak istediğimi farzedelim. Anladığım kadarı ile  x serverden faydalanmam gerekiyor. Qt ve c++ idesi ile böyle * bir şey yapmam mümkünmü ? yani Openbox gibi bir yöneticiyi açıp çalıştırmak yerine. uygulamamı x serveri çalıştırıp çalıştıramazmıyım. Bu arada linux konusunda acemi olduğumu tekrar belirtmek isterim.

Varsayım olarak mümkün.

oldurenkafiye

Yani çok fırın ekmek yenilmesi gerekiyor diyorsunuz  :-\. Yardımınız için teşekkürler. başlığı çözüldü olarak işaretlesemmi karar veremedim ?

cagriemer

Dogrudan kaynagindan[1] inceleyin bir de isterseniz. Sorunuzu okuyup arastirana kadar ben de bilmiyordum fakat framebuffer yardimiyla X sunucu calistirmadan Qt uygulamalarinin calistirilabileceginden bahsediyor.

[1] http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qt-embedded-linux.html

oldurenkafiye

Bahsettiğiniz framebuffer'e araştırmıştımalarım sonucunda bende rastlamıştım. ancak hakkında türkçe bir kaynak yok. ama sanırım derdime çare olacak olan yöntem bu olacak. Tam anlamı ile bir sonuca ulaşırsam bu ekleme yaparım en azından arayan birine faydası olur belki. Teşekkürler

heartsmagic

Başlığı son yazdığım iletiden sonra okuyarak gelirken istediğin şeyin ancak framebuffer ile yapılabileceğini söyleyecektim, @cagriemer sağ olsun önce davranmış. Framebuffer ile doğru araçlarla film bile izlenebiliyorken QT ile de istenilen yapılabilir diye tahmin ediyordum, onun dahi bağlantısı verilmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.