Firewall için Öneri

Başlatan ahmetkanar54, 03 Mart 2014 - 23:14:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkanar54

100 clientli bir sistemde squid ve dansguardian çalışması için nasıl nasıl bir donanım olması gerekiyor arkadaşlar.

arpia

dansguardian ile neleri filitre edeceğine göre değişmekle birlikte esas olarak ram ihtiyacı duyacaktır.
2. gb ram ihtiyacını görür.

Sunucu mimarisi mi kullanacaksın yoksa normal bilgisayar mı?
Hangisi olursa olsun işlemci eski olmadıkça sorun olmaz. İşini rahat rahat görür.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: arpia - 04 Mart 2014 - 08:20:36
dansguardian ile neleri filitre edeceğine göre değişmekle birlikte esas olarak ram ihtiyacı duyacaktır.
2. gb ram ihtiyacını görür.

Sunucu mimarisi mi kullanacaksın yoksa normal bilgisayar mı?
Hangisi olursa olsun işlemci eski olmadıkça sorun olmaz. İşini rahat rahat görür.

normal amd phenom x4 bir işlemci kullanıcam ram eminmisin abi zentyal ve clearos un sitesinde 100 client için 8 gb ram diyorda ?

arpia

zentyal ve clearos konusunda bir fikrim yok. Ben Ubuntu, Debian yada başka bir dağıtım üzerinde kendiniz kullanacaksınız sandım ki benzer dağıtımlarda içiniz rahat etsin diye 4 gb ram koyarsınız ama kullanmadığını görürsünüz. Fakat sizin bahsettiğiniz hazır dağıtılar konusunda fikrim olmadığı için önerilerini dikkate almakta fayda var.

ahmetkanar54

anladım hocam zaten zentyal de ubuntu tabanlı firewall

cagriemer

Vekil sunucu onbellekleme yapacagindan ve hizli bir sekilde istemcilere cevap vermesi gerekeceginden yuksek bellekli bir sistem kullanmanizi oneriyor o dagitimlar. Yani daha onceden acilmis ve cok erisilen bir sayfadaki resimleri diskten getirmektense, cok daha hizli olan bellekten getirmeyi deniyor vekil sunucunuz.

opeksirin

Ipfire, Censornet veya PfSense gibi güvenlik duvarlarını kullanabilirsin...Ram 2 GB olması yeterli olacaktır.

Öner PEKŞİRİN
                                              1983 - İzmir

arpia

Alıntı yapılan: cagriemer - 06 Mart 2014 - 00:30:38
Yani daha onceden acilmis ve cok erisilen bir sayfadaki resimleri diskten getirmektense, cok daha hizli olan bellekten getirmeyi deniyor vekil sunucunuz.

@cagriemer arkadaşımızı dikkate almakta fayda var zira squid yapılandırırken cache açacaksanız orada ki kullanacağı bellek boyutunu da belirliyorsunuz. Bu durumda 2 gb yerine 4 gb düşünüp 2gb'ını cache için kullanabilirsiniz. 8gb bana hala çok uçuk geliyor ama denemeleriniz sonrası bizi de aydınlatmış olabilirsiniz (kendi adıma) :) Tabi bu ayarlar hazır dağıtımlarda (zentyal, pfsense v.s) nasıl oluyor, ne kadar izin veriyor bilmiyorum.

Hayırlısı olsun...

Not: 100 üzerinde kullanıcıma 2gb ramli vekil sunucum hizmet veriyor. Ama yüksek boyutta vekil belleklemesi yapmıyorum.

cagriemer

Bence de 4GB'in ferah ferah yetmesi lazim. :) Neden yuksek bellek onerdiklerini aciklamaya calistim ben bir onceki mesajimda.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: cagriemer - 06 Mart 2014 - 12:46:17
Bence de 4GB'in ferah ferah yetmesi lazim. :) Neden yuksek bellek onerdiklerini aciklamaya calistim ben bir onceki mesajimda.

abi 4 gb li yaptımda çok kasıldı pc squid ayarlarından cache memory yi 3.5 gb felan yaptım ama çift çekirdekliydi ondanmı acaba ?

arpia

Geriye pek bellek bırakmamışsınız. squid için 1-2 gb ram ayırmayı deneyin.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: arpia - 10 Mart 2014 - 16:23:36
Geriye pek bellek bırakmamışsınız. squid için 1-2 gb ram ayırmayı deneyin.

işlemci veya ethernet kartınıyla ilgili bir sorun olabilirmi nasıl bir işlemci ve ethernet kartı ile maximum verim alabilirim